Skocz do zawartości

Swiatla w dzien w Polsce


jaceq

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam takie pytanie (jako ze nie mieszkam w PL) czy wymagane jest posiadanie swiatel tylnich wlaczonych w czasie jazdy w dzien?

Pytam bo i u mnie i w DE jak ma sie swiatla dzienne to tylnie sa wylaczone...

Wybieram sie niedlugo do PL i niechcial bym narazic sie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> Mam takie pytanie (jako ze nie mieszkam w PL) czy wymagane jest posiadanie swiatel tylnich

> wlaczonych w czasie jazdy w dzien?

> Pytam bo i u mnie i w DE jak ma sie swiatla dzienne to tylnie sa wylaczone...

> Wybieram sie niedlugo do PL i niechcial bym narazic sie

Od któregoś roku już nie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam- w najnowszych autach fabryczne światła dzienne świecą się tylko z przodu.

I przedwczoraj gdy rzęsiście lunęło to widziałem kilku baranów którzy zamiast przełączyć światła to jechali dalej tylko na dziennych z przodu. Naprawdę o wieeele gorzej ich było widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I przedwczoraj gdy rzęsiście lunęło to widziałem kilku baranów którzy zamiast przełączyć światła to

> jechali dalej tylko na dziennych z przodu. Naprawdę o wieeele gorzej ich było widać.

Jak powiedzial bodajze Einstein: "ilosc inteligencji jewt stala tylko ludzi przybywa". clown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I przedwczoraj gdy rzęsiście lunęło to widziałem kilku baranów którzy zamiast przełączyć światła to

> jechali dalej tylko na dziennych z przodu. Naprawdę o wieeele gorzej ich było widać.

z tego powodu uważam, że światła dzienne powinny być zakazane. Niestety ludzie tego nie ogarniają. Druga rzecz - część fabrycznych rozwiązań i większość dokładanych świeci bardzo słabo. W słoneczny dzień są kompletnie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tego powodu uważam, że światła dzienne powinny być zakazane. Niestety ludzie tego nie ogarniają.

> Druga rzecz - część fabrycznych rozwiązań i większość dokładanych świeci bardzo słabo. W

> słoneczny dzień są kompletnie niewidoczne.

Przestan bo znów sie zacznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To są dzienne z opcją pozycyjnych. Czyli jak są włączone dzienne to świecą jaśniej, jak zapalasz

> mijania to trochę przygasają te Led'y.

A po co ledowe pozycyjne? To przypadkiem nie jest niedozwolone?

O tym że LED zamiast mijania moga być to wiem ale zeby LED zamiast pozycji to pierwsze slysze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tego powodu uważam, że światła dzienne powinny być zakazane. Niestety ludzie tego nie ogarniają.

> Druga rzecz - część fabrycznych rozwiązań i większość dokładanych świeci bardzo słabo. W

> słoneczny dzień są kompletnie niewidoczne.

W słoneczny dzień to powinieneś widzieć auto, tak jak kiedyś gdy się jeździło bez świateł, a jak nie widzisz to do okulisty albo nie prowadź samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co zrozumiałem kolega pisze ze niektore swiatła fabryczne jak i te dokladane sa w ogole

> niewidoczne z daleka wiec montowanie ich i uzywanie jest bez sensu.

> Nic nie napisał o tym ze auta nie widać.

Są niewidoczne, bo nie ma takiej potrzeby.Spełniają swoją rolę, gdy jest pochmurny dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W słoneczny dzień to powinieneś widzieć auto, tak jak kiedyś gdy się jeździło bez świateł, a jak

> nie widzisz to do okulisty albo nie prowadź samochodu

edit:

wdałem się w pyskówkę, ale to bez sensu. Także dziękuję za troskę o moje zdrowie i na tym zakończmy dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak trochę pojeździsz samochodem, zrobisz więcej długich tras to się wtedy wypowiadaj. Bo widzę, że

> nie masz pojęcia o temacie.

Myślę , że wiem o co ci chodzi jak również wiem o co chodzi kol marew.

Krótko jak wprowadzono jazdę na światłach w dzień zauważyłem u siebie nieprawidłowość lub prawidłowość.To jest właśnie to o co się kłócicie.

Jadąc autem znaną sobie drogą rozpocząłem wyprzedzanie wiedząc , że mam przed sobą dłuuuugąąąą prostą.

A więc wychylam się nic nie jedzie

Dalej wiadomo , kierunek i jazda.

Ale zdążyłem zjechać na lewy pas i dostrzegłem - co prawda daleko- jakiegoś Stara bez włączonych świateł.

I wtedy się złapałem właśnie na tym,że o ile wcześniej przy wyprzedzaniu patrzyłem czy coś jedzie o tyle teraz patrzyłem czy coś się tam świeci ..

tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I przedwczoraj gdy rzęsiście lunęło to widziałem kilku baranów którzy zamiast przełączyć światła to

> jechali dalej tylko na dziennych z przodu. Naprawdę o wieeele gorzej ich było widać.

Moze i gorzej ich bylo widac, ale jak sam zauwazyles - jednak bylo ich widac.

Wiec problemu nie ma.

Tak czy siak trzeba wypatrywac nie tylko oswietlonych obiektow na drogach bo przeciez jeszcze mamy pieszych i rowerzystow, ktorzy w dzien nawet podczas ulewy nie sa oswietleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ludzie trochę stracili czujność przez to, że wszyscy jeżdżą na światłach. Jak się trafi ktoś jadący

> bez świateł to bardzo rzuca się w oczy, ale zwykle dopiero gdy jest już bardzo blisko.

Już nie pamiętam,ale właśnie również z takiego powodu w jakimś kraju europejskim zrezygnowano z jazdy w dzień na światłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ostatnio widuje się coraz więcej jeżdżących na drogowych i

> przeciwmgielnych

O ile drogowe przygaszone poprzez rezystory są bez sensu z energetycznego punktu widzenia, to samo ich świecenie jest raczej skuteczne - są widoczne, ale nie oślepiają pełną mocą. A skoro takie rozwiązania są praktykowane w innych krajach, dlaczego by nie w PL?

Ach tak, zapomniał bym - my zawsze musimy być "krok przed orkiestrą" i choćby to był najbardziej idiotyczny przepis (patrz np: naklejki na rejestracje), urzędnicy będą go bronić dziesięcioleciami, jak niepodległości... screwy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A po co ledowe pozycyjne? To przypadkiem nie jest niedozwolone?

> O tym że LED zamiast mijania moga być to wiem ale zeby LED zamiast pozycji to pierwsze slysze.

Alfa Romeo Giulietta, Opel Insignia, itp.

Pozycyjne swieca mniejsza moca niz dzienne.

Nawet zarowkowe maja te opccje (dwa wlokna). W tym samym odblysniku dzienne-21W, pozycyjne 5W. Np AR MiTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no nie bardzo , bo zamiast świecić wszystkim naokoło w aucie , świecimy tylko drogowymi

Tylko że "wszystko w koło" to szacunkowe 150W (uśrednione), a tylko drogowe to w dalszym ciągu 120W, z tym, że część tej energii jest marnowana na rezystorach właśnie. Rozwiązanie proste, ale nieoszczędne (o ile takie właśnie jest użyte).

Można by jeszcze w trybie dziennym łączyć drogowe szeregowo, ale to też ma wady: światło będzie dość mocno żółte i w przypadku przepalenia jednego włókna zgasną oba światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko że "wszystko w koło" to szacunkowe 150W (uśrednione), a tylko drogowe to w dalszym ciągu

> 120W,

zazwyczaj drogowe to 2 x 55W , czyli 110W , więc różnica jest co byś nie mówił ,

ponadto jeśli ktoś ma ksenony na światłach mijania , to wtedy warto zainwestować we wspomniany moduł drl który zasila drogowe , bo palniki za ponad 200pln na drzewach nie rosną , i wtedy nie tyle chodzi o pobór prądu lecz o ekonomię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko że "wszystko w koło" to szacunkowe 150W (uśrednione), a tylko drogowe to w dalszym ciągu

> 120W, z tym, że część tej energii jest marnowana na rezystorach właśnie. Rozwiązanie proste,

> ale nieoszczędne (o ile takie właśnie jest użyte).

Niezupełnie tak jest jak piszesz. Są oczywiście straty na rezystorach, ale ogólnie nie zużywamy 120W a nieco lub nawet sporo mniej (zależy o ile ograniczymy prąd rezystorami).

> Można by jeszcze w trybie dziennym łączyć drogowe szeregowo, ale to też ma wady: światło będzie

> dość mocno żółte i w przypadku przepalenia jednego włókna zgasną oba światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezupełnie tak jest jak piszesz. Są oczywiście straty na rezystorach, ale ogólnie nie zużywamy

> 120W a nieco lub nawet sporo mniej (zależy o ile ograniczymy prąd rezystorami).

> > dość mocno żółte i w przypadku przepalenia jednego włókna zgasną oba światła.

To teraz sobie policz, jaką moc będzie oddawał taki rezystor grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.