Skocz do zawartości

dylemat zakupowy młodego małżeństwa B/kompakt?


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi

Młodszy kolega w pracy ma dylemat (tzn sam jeszcze nie wie czego chce)-pyta sie mnie o radę...

Jeździ twingo zdaje się 2008 roku.

Robią aktualnie ok 10kkm rocznie - dojazdy do pracy(raczej miastem niż obwodnicą trójmiejską), kręcenie się po mieście.

Świeżo po ślubie, w perspektywie raty za kredyt hipoteczny i dziecko w jakiejś tam bliżej nieokreślonej przyszłości.

Aha-chłop ma prawie 2 metry i jest słusznej postury.

"Wymagania"

- raczej mały, oszczędny (ale benzyna, nie LPG; TSI/TCe i tym podobne mu nie straszne stosunkowo młody człowiek)

- bagażnik w który kiedyś zmieści się wózek, drugi rząd siedzeń raczej bez znaczenia byle kiedyś pasów starczyło na wpięcie fotelików pierwszej drugiej grupy wagowej-opcja rozbudowy o box dachowy brana mocno pod uwagę w przypadku wojazy wakacyjnych

- aktualnie w Twingo ma 1,0L i zdaje się 60KM więc każda zmiana na lepsze mile widziana, ale bez ciśnienia

- maja nadzieję przed dzieciakami pojechać z raz czy dwa w Polskę "np na zwiedzenie ściany wschodniej" itp

-budżet wiadomo im mniej tym lepiej-aktualnie dysponują ok 30tyś zł rozglądał sie za rocznikiem od 2009 wzwyż... rozważają coś nowszego/demówkę i ewentualnie jakis mały kredycik w kontekście auta w okolicach 50kzł

Ponieważ jeżdżą Twingo to z sympatia spoglądali na nowe Clio, Jemu także bardzo podobała sie Fiesta.... Moim zdaniem przy takich założeniach powinni poczekać/dołożyć i kupić coś z kompaktów.... no i chyba wykrakałem

Byli obejrzeć Clio/Fiestę/Sandero/Corsę/i20... wszystko w końcu okazało się, że ble i chyba jednak wymiar nie ten; ewentualnie w gre wchodziło by Clio Grandtour-ale ponoć wąsko

- zaczęli sie rozglądac za Meganką, aktualnie na topie jest i30-spodobał im się... i raczej skłaniają się do nowego z wyprzedaży/demówki-co akurat moim zdaniem przy założeniu jeżdżenia dłuzeej autem ma w ich przypadku sens.

Jaki model byście doradzili? przy tak "szerokich" założeniach... bo ja wymiękłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zwrócić uwagę na clio grandtour jak najmłodsze/ nowe. Lecz w clio jest mniej miejsca niż w twingo (tak mi się wydaje). Lepiej najpierw się przymierzyć do samochodu na spokojnie.

Dobrym rozwiązaniem jest brać jak najmłodszą megankę grandtour 1.6 NoPb (spalanie 7/100).

Ja mam megankę II grandtour. Mieszczę się bez problemu przy wzroście 1,93m. Ogólnie miejsca w środku jest w sam raz. Wygodnie wkłada się fotelik. Bagażnik spory. Zmieści się wózek i trochę szpargałów. Jeżeli to jedyny samochód dla nich to brałbym megankę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chca tym jezdzic? Jak w perspetywie kredyt hipo to przyda sie kompakt. Zawsze jakies panele czy glazure przewiaza. Dodatkowo jak chlop wielki to bedzie mu ciezko w aucie klasy B.

Polecam ponizsze 3:

Cruze - dobra cena, 3 lata gwarancji, mozna po taniosci 1.6 albo nowoczesnie 1.4T, najlepszy stosunek ceny do wyposazenia

i30 - gwarancja 5 lat i silnik 1.4 daje rade

focus - 1.6 125KM albo 1.0T teraz maja dobre ceny.

Clio drogie, kia ma kiepska gwarancje. Skoda zeby byla porzadna to jest droga a jezdzic wolnym golasem to troszku traca myszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha-chłop ma prawie 2 metry i jest słusznej postury.

> - bagażnik w który kiedyś zmieści się wózek, drugi rząd siedzeń raczej bez znaczenia byle kiedyś

> pasów starczyło na wpięcie fotelików pierwszej drugiej grupy wagowej-opcja rozbudowy o box

Miejsca w 2-gim rzędzie siedzeń bym tak nie bagatelizował. Sam mam zaledwie 1.85 m, a w astrze J kombi pierwszy fotelik (0-9 kg Bebecar) ledwo się mieścił za fotelem kierowcy. Moja pozycja była daleka od wygodnej. 2-gi fotelik (0-18 Besafe z isofix) ustawiony tyłem za fotelem pasażera prawie całkowicie uniemożliwiał jazdę na przednim siedzeniu - tzn wcisnąć się dało, ale jechało się z nosem w daszku przeciwsłonecznym i kolanami w desce. Ten sam fotelik ustawiony przodem, na chwilę obecną, może być zamontowany praktycznie tylko po środku tylnej kanapy, tak żeby dziecko mogło wyprostować nóżki w przerwie między fotelami. Dopóki dziecko nie będzie na tyle duże, że będzie w stanie zgiąć nóżki i opuścić w dół przed fotelik, to ilość miejsca na tylnej kanapie ma znaczenie. Gdybym obecnie szukał samochodu dla młodej rodziny to ciekawą ofertę ma np Ford - Mondeo za 65 000 - przepastny bagażnik, nawet nie w kombi, spora ilość miejsca z tyłu, jest klima, esp, radio cd/mp3 - tylko silnik jakiś nie specjalny - 1.6 120 KM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy kiedykolwiek jechałeś nową Fabią kombi. Ale jak się z niej przesiadłem do Matiza to

> wydawało mi się że jadę C5

Już nie przesadzaj, na co dzień jeżdżę focusem '09 lub avensisem '07 i dzień jazdy fabią II hatch wspominam bardzo dobrze, nie było mi za ciasno a mam ponad 180 cm.

Wręcz trochę sobie pogłówkowałem czy by takiej nowej nie kupić...

Jedyne co to silniki są umiarkowanie "mocne", ale takie 100 KM jako tako daje radę w takim maluchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już nie przesadzaj, na co dzień jeżdżę focusem '09 lub avensisem '07 i dzień jazdy fabią II hatch

> wspominam bardzo dobrze, nie było mi za ciasno a mam ponad 180 cm.

> Wręcz trochę sobie pogłówkowałem czy by takiej nowej nie kupić...

> Jedyne co to silniki są umiarkowanie "mocne", ale takie 100 KM jako tako daje radę w takim maluchu.

Z przyzwoitym wyposazeniem to sie w 55k nie zamnie za taka fabie 1.2 tsi. Dlatego mozna wziac za podobna kase cruze kombi, albo hb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile chca tym jezdzic? Jak w perspetywie kredyt hipo to przyda sie kompakt. Zawsze jakies panele czy

> glazure przewiaza. Dodatkowo jak chlop wielki to bedzie mu ciezko w aucie klasy B.

> Polecam ponizsze 3:

> Cruze - dobra cena, 3 lata gwarancji, mozna po taniosci 1.6 albo nowoczesnie 1.4T, najlepszy

dłuzej będa używac jeżdzić

o! o Cruzie jeszcze zapomniałem-podpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ilość miejsca na tylnej kanapie ma znaczenie. Gdybym obecnie szukał samochodu dla młodej

> rodziny to ciekawą ofertę ma np Ford - Mondeo za 65 000 - przepastny bagażnik, nawet nie w

> kombi, spora ilość miejsca z tyłu, jest klima, esp, radio cd/mp3 - tylko silnik jakiś nie

> specjalny - 1.6 120 KM

przekażę, ale swego czasu i matizie dawałem rade z dzieciakami w fotelikach...

-na razie rodzina jest dwuosobowa-takze zaczynali od klasy B dojrzewaja do kompakta czy na tym etapie jest im potrzebne Mondeo...chyba nie

... no i nie ten pułap cenowy kosztów zakupu i potem utrzymania auta i kosztów paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzasadnij skąd u Ciebie różnica 1 litra?

> To ile pali taki Cruz-e ?

Cruze 1,8 141 KM pali śr. 8 l/100km. Można zejść w pobliże 7, ale co to za jazda zlosnik.gif

Auto waży ~1400kg.

Cruze z 6-biegową skrzynią i silnikiem 1,4T powinien być oszczędniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cruze 1,8 141 KM pali śr. 8 l/100km. Można zejść w pobliże 7, ale co to za jazda

> Auto waży ~1400kg.

> Cruze z 6-biegową skrzynią i silnikiem 1,4T powinien być oszczędniejszy.

Ale tu auto ma byc głównie na miasto i to dość zakorkowane. Cruze 1.8 w takiej jeździe będzie palił 10-11, Fabia 1.2 ok. 7. To jest duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki model byście doradzili? przy tak "szerokich" założeniach... bo ja wymiękłem :-)

może coś małego, ale "wyższego"

http://otomoto.pl/opel-meriva-enjoy-nowy-od-dealera-C31133942.html

http://otomoto.pl/nissan-note-acenta-pakiet-it-wyprzedaz-C31345735.html

hmm.gif

swoją drogą, zapakowałem się do fiesty w 2+2 i jakoś dało radę

na wakacje box'a wrzuci wink.gif

w każdym razie mnie się fiestą jeździło całkiem fajnie i wcale nie czułem ciasnoty

(a na co dzień jeżdże c-max'em)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nota też im proponowałem-wydaje mi się miec sens w tej sytuacji-będą jechac oglądać

no fiesta jednak nie przypadla do gustu-ale glownie jednak rozmiarowo

z klasy B rozwazaja w zasadzie już tylko clio grandtur, ale raczej będą celować po nowym roku w cos kompaktowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dacia Sandero Stepway.

Peugeot 301/Citroen Elysee.

Nowe.

Na papierze i na zdjęciach nie robią wrażenia ale bardzo dużo zyskują po bliższym poznaniu.

301/Elysee można mieć w wersji full wypas poniżej 50k. Ani sekundy bym się nie wahał. Nowe auto zamiast oglądania ulepów z zachodu i gwarancja świętego spokoju zamiast zastanawiania się co jutro padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Peugeot 301/Citroen Elysee.

> Nowe.

> Na papierze i na zdjęciach nie robią wrażenia ale bardzo dużo zyskują po bliższym poznaniu.

> 301/Elysee można mieć w wersji full wypas poniżej 50k. Ani sekundy bym się nie wahał. Nowe auto

> zamiast oglądania ulepów z zachodu i gwarancja świętego spokoju zamiast zastanawiania się co

> jutro padnie.

wkładałeś wózek do nich ? (sedan) hmm.gif

raz miałem sedana i już chyba nie wrócę

a takich "budżetowych" modeli to jedynie

http://otomoto.pl/skoda-rapid-spaceback-ambition-tsi-od-reki-C31039266.html

cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ktoś chce mieć tzw. wypas to trzeba jeszcze trochę do niej dołożyć.

> A zawsze jest co dokładać

Wujek pisał o przyzwoitym wyposażeniu. niewiem.gif

Auto z klimą, centralnym, trzyliterowymi wspomagaczami, kompem, elektryką z przodu + lustra, dzielona kanapą z tyłu - jak na budżetowe auto rodzinne wydaje mi sie przyzwoicie. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wkładałeś wózek do nich ? (sedan)

> raz miałem sedana i już chyba nie wrócę

> a takich "budżetowych" modeli to jedynie

> http://otomoto.pl/skoda-rapid-spaceback-ambition-tsi-od-reki-C31039266.html

Miałem Lacetti sedana - rozmiar bagażnika podobny. Uważam że sedan doskonale spełnia oczekiwania rodziny z dzieckiem. Kombi oczywiście byłoby lepsze ale przewaga nad hatchbackiem jest bardzo duża.

A 301 z wyposażeniem lepszym od tego Rapida można mieć o niemal 10tys. zł taniej. I bagażnik większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oglądali - odpadła płaskie siedzenia i za krótkie sidzisko ponoc

> 301/eliysee tez im podpowiadałem-nie wzbraniają sie przed sedanami- będa oglądać

Tam można dużo ugrać z ceny. 301 z silnikiem 1.2 ale w wersji full wypas (allure) z dodatkami (pakiet zimowy, metallic) można mieć za 45K. IMO taka oferta miażdży.

A auto oferuje mnóstwo miejsca jak na swoją klasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wujek pisał o przyzwoitym wyposażeniu.

> Auto z klimą, centralnym, trzyliterowymi wspomagaczami, kompem, elektryką z przodu + lustra,

> dzielona kanapą z tyłu - jak na budżetowe auto rodzinne wydaje mi sie przyzwoicie.

Chevrolet oferuje wiecej. Np sterowanie radia z kierownicy, tempomat, wiecej miejsca a roznica w cenie bardzo mala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przekażę, ale swego czasu i matizie dawałem rade z dzieciakami w fotelikach...

> -na razie rodzina jest dwuosobowa-takze zaczynali od klasy B dojrzewaja do kompakta czy na tym

> etapie jest im potrzebne Mondeo...chyba nie

> ... no i nie ten pułap cenowy kosztów zakupu i potem utrzymania auta i kosztów paliwa

To jak nie nowy to może używane mondeo. Rocznik 2009 będzie w przedziale 30-40 tys. Co do kosztów utrzymania to bym nie przesadzał że jest taka wielka przepaść. Trzeba sprawdzić ile kosztują części eksploatacyjne typu opony / tarcze / klocki / rozrząd i porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki model byście doradzili? przy tak "szerokich" założeniach... bo ja wymiękłem :-)

Honda Jazz po demo, lub z wyprzedaży rocznika.

Naprawdę pojemne auto, z możliwością dużej konfiguracji wnętrza. Silniki 1,2 lub 1,4 to stosunkowo małe spalanie, niskie opłaty i w zasadzie bezawaryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Honda Jazz po demo, lub z wyprzedaży rocznika.

Dla chłopa 2m grinser006.gif Życzę powodzenia smile.gif

> Naprawdę pojemne auto, z możliwością dużej konfiguracji wnętrza. Silniki 1,2 lub 1,4 to stosunkowo

> małe spalanie, niskie opłaty i w zasadzie bezawaryjne.

Z tym się trudno nie zgodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wujek, ale Oni szukają budżetowego rozwiązania.

> Myślę, że bez tempomatu jeżdżać głównie po mieście przeżyja - gorzej, gdyby nie mieli klimy.

Co prawda wózka do bagażnika nie wkładałem, ale z racji tego, co mi stoi oink.gif w garażu podsunę SX4: budżetowe jak najbardziej, wolny ssak benzyna z łańcuchem rozrządu, klima manualna, radio z CD, elektryka szyb P + regulowane lustra, z kilkoma dodatkami akcesoryjnymi i pełnym ubezpieczeniem do wzięcia za 50700zł.

I co ważne - sprzedawca podkreślał to dwa razy hehe.gif jest wyśmienity dostęp do żarówki reflektora grinser006.gif (przynajmniej po tej stronie bez airbox-u).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ile pali? pytam serio bo musze babie coś niedługo kupić zamiast Punto II 1.2 które właśnie pali 7

Kolega twierdzi że jak korków nie ma to ok 7. Jak są to różnie. Ale bywało że i 10. Natomiast przejedź się tym autem po gorszej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.