Skocz do zawartości

Zakładać czy nie, światła RL.


czlowiek

Rekomendowane odpowiedzi

> A teraz co w przypadku auta zarejestrowanego za granica?

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym zlosnik.gif

Quote:

Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają.

W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Denerwuje mnie, że po włączeniu mijania przygasa podświetlenie deski.

Mialem to samo w CR-V ale potem sie zorientowałem, ze intensywnośc podswietlenia deski mozna regulowac - podejrzewam ze u Ciebie moze byc tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> byłem w sklepie i od początku roku jeżdżę na światłach dziennych firmy Wesem, kosztowały 75 zł, są

> niewielkie, prostokątne, na żarówkę P21W. Podpięte przekaźnikiem wg zaleceń UE spełniają swe

> zadanie, polecam, i uważam, że warto.

42W - nie lepiej kupić wklejane LEDy z homologacją i zużywać 10W? wtedy jest już duży sens przy obowiązku używania świateł 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mialem to samo w CR-V ale potem sie zorientowałem, ze intensywnośc podswietlenia deski mozna

> regulowac - podejrzewam ze u Ciebie moze byc tak samo.

Można.. ale wygodniejsze jest tak jak to zostało pomyślane przez producenta. Mam wyłączone światła - świeci jasno (chociaż też można wyregulować i pamięta niezależnie od ustawień dla świateł włączonych), włączone - świeci tak jak sobie ustawiłem...

Ale niestety, wszystkie warianty z dołożonymi wyglądają w accordzie druciarsko. Najchętniej bym zastąpił przeciwmgielne przez DRL (lub ŚdJwD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Już byłem w sklepie i wybrałem światła do jazdy dziennej za 199zł. Ale na razie odpuściłem. Mało

> ludzi to używa . W końcu warto czy nie? Słyszy się często o problemach z .

Używam i problemów z Policją nie mam żadnych.

Rozporządzenie mówi wyraźnie jakie to mają być światła, jak podłączone i jak zamocowane. Jeżeli wszystko się zgadza to Policja może robić co chce.

Sporo nowych samochodów ma już światła dzienne więc tym bardziej nie ma się czego obawiać.

A co do sensowności to jest to sensowne jak najbardziej.

Poza tym zwykła logika mówi sama za siebie, po co mam świecić wszystkim co się świeci w dzień skoro i tak nie ma to kompletnie żadnego sensu.

Osobiście nie zauważyłem żadnych minusów, a same plusy:

- obecny przepis dotyczący jazdy na światłach w dzień, można by powiedzieć, pogodził zwolenników i przeciwników jazdy na światłach,

- nie musi się świecić cała gama żarówek w samochodzie, a czasem też w przyczepach czy naczepach,

- lepiej widać światła hamowania, szczególnie w samochodach z lampami, w których światłą pozycyjne i STOP są zespolone,

- w niektórych samochodach, lepiej widać przednie kierunkowskazy gdyż nie zlewają się z włączonymi światłami mijania,

- w samochodach z reflektorami, w których źródłem światła są żarówki ksenonowe nie muszą się one świecić i przez to mogą posłużyć dłużej,

- nie niszczą się wnętrza samych reflektorów od temperatury, którą emitują żarówki,

- w niektórych samochodach żarówki świateł mijania mają tendencję do częstszego przepalania, a światła dzienne mogą to przepalanie ograniczyć,

- złącza elektryczne, przełączniki itp. też mogą dłużej posłużyć,

- w niektórych nowych samochodach wymiana żarówki światła mijania przerasta czasami przeciętnego użytkownika i trzeba jechać do warsztatu, światła dzienne minimalizują takie sytuacje,

- nie trzeba pamiętać o włączeniu czy wyłączeniu świateł gdyż światła dzienne podłączone zgodnie z obowiązującymi przepisami włączają się i wyłączają automatycznie.

Można jeszcze dodać zabawne sytuacje kiedy to inni kierowcy mrugają nam z tyłu, trąbią, gestykulują i pokazują, że nie mamy włączonych świateł, a po wyprzedzeniu zdziwieni gapią się, że jednak coś nam się świeci z przodu i zapewne mają zagadkę do rozwiązania przez najbliższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - nie trzeba pamiętać o włączeniu czy wyłączeniu świateł gdyż światła dzienne podłączone zgodnie z

> obowiązującymi przepisami włączają się i wyłączają automatycznie.

I - jak wyżej pisałem - nie pamiętają również przy deszczu czy np. w tunelu. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U ciebie jest jeden poważny argument za światłami - Skoda Felicia - ma strasznie gównianą

> elektrykę, takie światła zdecydowanie odciążają układ

Nie wiem czemu mówi się w Felicii o tej elektryce, ze niby taka fatalna.

Nie mam i nie miałem żadnych problemów z instalacją elektryczną, Szwagierka ma Felicię i też nic się nie dzieje, kolega ma jedną z pierwszych Felicii i też nic mu się z instalacją elektryczną nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czemu mówi się w Felicii o tej elektryce, ze niby taka fatalna.

> Nie mam i nie miałem żadnych problemów z instalacją elektryczną, Szwagierka ma Felicię i też nic

> się nie dzieje, kolega ma jedną z pierwszych Felicii i też nic mu się z instalacją elektryczną

> nie dzieje.

to dlaczego np jade noca i wydaje mnie sie ze cos jedzie w moja strone? Podjezdzam a tam fela jedzie do przodu tylko swiatla cofania zalaczone ma?

W czechach to samo - auta wygladaly na zadbane z zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czemu mówi się w Felicii o tej elektryce, ze niby taka fatalna.

> Nie mam i nie miałem żadnych problemów z instalacją elektryczną, Szwagierka ma Felicię i też nic

> się nie dzieje, kolega ma jedną z pierwszych Felicii i też nic mu się z instalacją elektryczną

> nie dzieje.

Kupę lat jeździłem Felicią i wiem co nieco. To, że nie masz problemu to nie znaczy, że problem nie istnieje generalnie. Istnieje i wiele osób to potwierdza, wieczne problemy z alternatorem, niedoładowanie akumulatora i takie tam oraz dążenie do 14 V zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak więc jak zamontuję DRL (bo się przymierzam),

> to będę jeździł na włączonych pozycyjnych. Kiedyś było to obowiązkowe, teraz jest obojętne.

więc wyjaśniam: wg znowelizowanego rozporządzenia nie jest to obojętne. czytamy w nim m.in:

Światło do jazdy dziennej

1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

i tutaj z żalem muszę przyznać, że kolega pawel_78 sugerował podłączenie DRL połączone z lampką ładowania - wtedy lampy te faktycznie włączają się po rozpoczęciu ładowania przez alternator, więc nie całkiem tak, jak wymaga przepis... (ale kto by to sprawdzał?)

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

sam mam DRL sprzężone z światłami pozycyjnymi: włączenie mijania jest poprzedzone włączeniem pozycyjnych, więc tu jest OK, no i "mruganie" drogowymi nie ma wpływu na DRL no i OK waytogo.gif

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej45)

tu mamy zdefiniowane, że jednak nie jest obojętne, co i kiedy ma się świecić, a wszystko przez odnośnik 45), który precyzuje, że:

45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

sam widzisz, że w pojazdach rejestrowanych po raz 1. w 2010r. lub później pozycyjne tylne nie mogą się świecić, w bolidach rejestrowanych do 31.12.2009 mogą. i tyle 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc wyjaśniam: wg znowelizowanego rozporządzenia nie jest to obojętne.

> 2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub

> przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania

> przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

No to to też jest kupa. Jak czytam opisy podłączeń DRL z Allegro, to jest tam napisane aby jeden przewód podłączyć do świateł mijania. Czyli domyślnie do jednego z przewodów wchodzących do reflektora. A co z długimi czy halogenami? Oczywiście elektryk wpadnie na to, aby np. we wiązce przewodów przy reflektorze podłączyć się do obwodów świateł mijania i długich, oraz przy halogenie do żarówki przeciwmgłowej przez 3 diody prostownicze (anodami do żarówek) , ale zwykły kierowca już moze mieć problemy

przykładowa aukcja

- zwróccie uwagę na ten parametr - zużycie prądu 12V 7,6W, 24V 4,5W, zlosnik.gif. I jeszcze taki przykład. Wbudowany EMC emulator nie zakłóca elektroniki samochodowej" - znalazłem fajne forum, gdzie jest to wyjaśnione link crazy.gif

> 3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli

> występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są

> światła do jazdy dziennej45)

> tu mamy zdefiniowane, że jednak nie jest obojętne, co i kiedy ma się świecić, a wszystko przez

> odnośnik 45), który precyzuje, że:

> 45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach

> zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie

> połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć,

> jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

> sam widzisz, że w pojazdach rejestrowanych po raz 1. w 2010r. lub później pozycyjne tylne nie mogą

> się świecić, w bolidach rejestrowanych do 31.12.2009 mogą. i tyle

No to wielkie dzięki za to info ok.gif Swoją drogą naprawdę trudno mi jest zrozumieć intencje ustawodawcy hmm.gif Czemu mu przeszkadzają pozycyjne przy DRL i czemu z drugiej strony podczas deszczu trzeba jednak włączyć światła mijania. Bo ostatnio w trasie widziałem ludzi, którzy olewali ten przepis - jechał np. za mną w Sieradzu Lanos z DRL wyglądającymi na te za kilkadziesiąt zł z Allegro (krótkie, na wielu LEDach o fioletowym odcieniu), a mimo to światła były doskonale widoczne w deszczu zlosnik.gif

No cóż - albo zrezygnuję z DRL, albo w wolnej chwili wymontuję z auta skrzynkę bezpiecznikową i rozbiorę, aby dobrać się do fabrycznego modułu DRL. Jak by co to mozna by tam zamontować wyłącznik umozliwiaj.ący przywrócenie oryginalnej instalacji zlosnik.gif I to np. przez siakiś wyłącznik zmierzchowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu z drugiej strony podczas deszczu trzeba

> jednak włączyć światła mijania. Bo ostatnio w trasie widziałem ludzi, którzy olewali ten

> przepis - jechał np. za mną w Sieradzu Lanos z DRL wyglądającymi na te za kilkadziesiąt zł z

> Allegro (krótkie, na wielu LEDach o fioletowym odcieniu), a mimo to światła były doskonale

> widoczne w deszczu

Z przodu widoczne a tył wcale nie oświetlony co w deszczu ma znaczenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sam widzisz, że w pojazdach rejestrowanych po raz 1. w 2010r. lub później pozycyjne tylne nie mogą

> się świecić, w bolidach rejestrowanych do 31.12.2009 mogą. i tyle

Ale tylko tylne, bez przednich i pozostałych żarówek z tym związanych, a w szczególności przednich. Taki drobiazg, chociaż istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie. To czemu kurde nie mogę mieć DRL razem z pozycyjnymi? I co tu ma do rzeczy rok

> produkcji samochodu?

Panowie,chyba się jeszcze nie dobudziłem yikes.gif. Przecież mój samochód jest z 2008 roku zlosnik.gif Tak więc mogę olać te najnowsze wymagania. smile.gif A jednocześnie wyczaiłem, że temu cholernemu modułowi mozna odłaczyc masę, bo w jednym ze złącz jest jego wyprowadzenie do masy czarnym przewodem. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym

> Quote:

> Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania

> mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z

> rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który

> przejeżdżają.

> W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak

> lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale

> nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w

> ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak

> gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.

Wszystko fajnie tylko nadal sa pewne watpliwosci:

1. Wydaje mi sie, ze Irlandia wogole nie ratyfikowala tej konwencji, bo w zadnym irlandzkim prawie nie znalazlem na jej temat ani slowa.

2. W Irlandii nie ma zadnych przepisow na temat tego jak maja byc zamontowane swiatla dzienne. A z tego wynika, ze moge sobie je zamontowac w sposob zupelnie dowolny. Czy jednak w takim przypadku w Polsce bedzie to uznawane ze pelnoprawne swiatla do jazdy dziennej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Wydaje mi sie, ze Irlandia wogole nie ratyfikowala tej konwencji (...)

Coś w tym jest, bo nie znalazłem żadnego info, żeby Irlandia ją podpisała hmm.gif

Sam dokument nie zawiera informacji kto ja ratyfikował.

> 2. W Irlandii nie ma zadnych przepisow na temat tego jak maja byc zamontowane swiatla dzienne.

To zamontuj zgodnie z polskimi przepisami zlosnik.gif Pewnie są ujednolicone względem innych krajów UE hmm.gif Może któryś z użytkowników wypowie się czy takie same przepisy obowiązują w innych krajach UE!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc wyjaśniam: wg znowelizowanego rozporządzenia nie jest to obojętne. czytamy w nim m.in:

> Światło do jazdy dziennej

> 1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje

> się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

> i tutaj z żalem muszę przyznać, że kolega pawel_78 sugerował podłączenie DRL połączone z lampką

> ładowania - wtedy lampy te faktycznie włączają się po rozpoczęciu ładowania przez alternator,

> więc nie całkiem tak, jak wymaga przepis... (ale kto by to sprawdzał?)

> 2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub

> przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania

> przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

> sam mam DRL sprzężone z światłami pozycyjnymi: włączenie mijania jest poprzedzone włączeniem

> pozycyjnych, więc tu jest OK, no i "mruganie" drogowymi nie ma wpływu na DRL no i OK

> 3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli

> występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są

> światła do jazdy dziennej45)

> tu mamy zdefiniowane, że jednak nie jest obojętne, co i kiedy ma się świecić, a wszystko przez

> odnośnik 45), który precyzuje, że:

> 45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach

> zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie

> połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć,

> jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

> sam widzisz, że w pojazdach rejestrowanych po raz 1. w 2010r. lub później pozycyjne tylne nie mogą

> się świecić, w bolidach rejestrowanych do 31.12.2009 mogą. i tyle

to połowa aut posiadających światła dzienne ma źle podłączone i wygląda jak choinka smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to połowa aut posiadających światła dzienne ma źle podłączone i wygląda jak choinka

Ta połowa to nie są światła dzienne, tylko agrotuning na ciętych z metra listwach diodowych do podświetlania półeczek w kiblu hehe.gif. Dobrze chociaż, że tunerzy zdają sobie sprawę z gównianości tego rozwiązania i świecą razem z tym szajsem normalne światła mijania grinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to połowa aut posiadających światła dzienne ma źle podłączone i wygląda jak choinka

U mnie jest fabrycznie tak, że po włączeniu mijania, dzienne przygasają (choć i tak mocno świecą) i robią za pozycyjne. I jest choinka tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta połowa to nie są światła dzienne, tylko agrotuning na ciętych z metra listwach diodowych do

> podświetlania półeczek w kiblu . Dobrze chociaż, że tunerzy zdają sobie sprawę z gównianości

> tego rozwiązania i świecą razem z tym szajsem normalne światła mijania .

No właśnie nie, jest sporo z atestowanymi LEDami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2. W Irlandii nie ma zadnych przepisow na temat tego jak maja byc zamontowane swiatla dzienne. A z

> tego wynika, ze moge sobie je zamontowac w sposob zupelnie dowolny.

no nie wiem, czy możesz wykazać się inwencją twórczą: musiał byś najpierw poszperać w tamtejszym odpowiedniku naszego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. piszę to dlatego, że tam właśnie upadł mój pomysł założenia DRL do moto - niestety (nie wiem, czemu) nie jest to możliwe, ale ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania... beksa.gif ale jeśli już istnieje możliwość posiadania konkretnego typu oświetlenia, to znajdziesz tam wszelkie parametry typu wysokość, rozstaw, odległość od boku pojazdu itp. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czytam opisy podłączeń DRL z Allegro, to jest tam napisane aby jeden

> przewód podłączyć do świateł mijania. Czyli domyślnie do jednego z przewodów wchodzących do

> reflektora. A co z długimi czy halogenami? Oczywiście elektryk wpadnie na to, aby np. we

> wiązce przewodów przy reflektorze podłączyć się do obwodów świateł mijania i długich, oraz

> przy halogenie do żarówki przeciwmgłowej przez 3 diody prostownicze (anodami do żarówek) ,

> ale zwykły kierowca już moze mieć problemy

masz - niestety - rację. są auta, gdzie przełączenie mijania na drogowe (na "stałe") powoduje zgaszenie mijania. mając wtedy sterowanie DRL uzależnione od mijania - przełączając na drogowe - masz też odpalone DRL... icon_eek.gif

piszesz o podpięciu też DRL pod drogowe: to z kolei powoduje, że podczas "mrugania" drogowymi równocześnie (choć na przemian biglaugh.gif) nadajesz Morsem DRL... spineyes.gif

halogeny już pominę. dlatego uważam, że uzależnienie DRL od świateł pozycyjnych:

1- spełnia wymagania kodeksowe, aby DRL gasły, kiedy świecą się mijania;

2- aby włączyć halogeny - muszą być też zapalone pozycyjne - kolejny problem podczas instalacji z głowy;

3- możemy sobie "mrugać" do woli - pozostanie to bez wpływu na DRL, co jest dopuszczone w rozporządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no nie wiem, czy możesz wykazać się inwencją twórczą: musiał byś najpierw poszperać w tamtejszym

> odpowiedniku naszego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich

> niezbędnego wyposażenia.

Juz wczesniej szpralem, ale mnie zmotywowales zeby to przejrzec dokladnie.

Wiec tak.

Po pierwsze w calym irlandzkim prawie nie ma ani slowa o swiatlach dziennych.

Tu sie zaczalem zastanawiac, w jaki sposob wiec, nowe pojazdy wyposazone w takie swiatla seryjnie, legalnie wyjezdzaja na droge.

I sie okazalo, ze w odroznieniu od polskich przepisow, irlandzkie przepisy nie zabraniaja montowania innych swiatel w pojedzie. Tzn mozna zamontowac co sie chce generalnie, jednak pod warunkiem ze nie bedzie to innych oslepiac.

Tzn tak naprawde moge sobie zupelnie legalnie auto obkleic swiatelkami choinkowimi i tak jezdzic wink.gif

W ten tez sposob mozna uzywac wsumie dowolnie zamontowanych swiatel dziennych. Uzywanie tych swiatel nie jest obowiazkowe oczywiscie.

I teraz mam zagwozdke.

Bo wg polskich przepisow, auto jezdzace po Polsce, ale zarejestrowane za granica, musi odpowiadac wymogom konwencji o ruchu drogowym z Wiednia z 1968. Ta konwencja okresla kilka rzeczy (jednak nic na temat swiatel dziennych), a nieuregulowane konwencja kwestie wyposazenia i konstrukcji samochodu, maja byc zgodne z wymogami w kraju rejestracji.

I teraz tak. Ja sobie moge zamontowac swiatla dzienne zupelnie dowolnie i bedzie to zgodne z irlandzkimi przepisami. Jednak jesli pojade do Polski, to wprawdzie nie moga sie przyczepic do tego, ze mam takie swiatla zamontowane niezgodnie z polskimi wymogami, ale zato moga powiedziec, ze w takim razie nie sa to swiatla dzienne, i wystawic mi mandat za jazde bez swiatel w dzien.

Czy dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz - niestety - rację. są auta, gdzie przełączenie mijania na drogowe (na "stałe") powoduje

> zgaszenie mijania.

Jak to są? Przecież chyba w każdym samochodzie tak powinno być? yikes.gif

>mając wtedy sterowanie DRL uzależnione od mijania - przełączając na drogowe

> - masz też odpalone DRL...

> piszesz o podpięciu też DRL pod drogowe: to z kolei powoduje, że podczas "mrugania" drogowymi

> równocześnie (choć na przemian ) nadajesz Morsem DRL...

> halogeny już pominę. dlatego uważam, że uzależnienie DRL od świateł pozycyjnych:

> 1- spełnia wymagania kodeksowe, aby DRL gasły, kiedy świecą się mijania;

> 2- aby włączyć halogeny - muszą być też zapalone pozycyjne - kolejny problem podczas instalacji z

> głowy;

> 3- możemy sobie "mrugać" do woli - pozostanie to bez wpływu na DRL, co jest dopuszczone w

> rozporządzeniu.

Dokładnie tak. Tez do tego wczoraj doszedłem. O kwestiach prawnych możemy poczytac sobie np. tutaj.

smile.gif A sprzedawcy z Allegro czy zwykłych sklepów dalej sprzedają ludziom światła z niepoprawnym opisem. I potem moga wyjśc jaja na przeglądzie, bo diagnosta jak zobaczy że na długich DRL nie gasną nie zaliczy przeglądu, tylko każe to przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I teraz tak. Ja sobie moge zamontowac swiatla dzienne zupelnie dowolnie i bedzie to zgodne z

> irlandzkimi przepisami. Jednak jesli pojade do Polski, to wprawdzie nie moga sie przyczepic do

> tego, ze mam takie swiatla zamontowane niezgodnie z polskimi wymogami, ale zato moga

> powiedziec, ze w takim razie nie sa to swiatla dzienne, i wystawic mi mandat za jazde bez

> swiatel w dzien.

> Czy dobrze rozumuje?

Wg polskich przepisów światła, które zostały zamontowane MUSZĄ być sprawne i spełniac wymagania obowiązujących przpisów. Nawet jeśli te światła nie są obowiązkowe (DRL czy halogeny). Tak więc jeśli chcesz załozyc DRL to zrób to zgodnie z polskimi przpisami, w IRL bedzie to obojetne, a w Polsce nie będziesz miał kłopotów. Chociaz z drugiej strony wątpię, czy napotkany na na Twojej drodze policjant bedzie wiedział co to jest Konwencja Wiedeńska zlosnik.gif, skoro na forach ludzie się skarżą, że byli zatrzymywani za "jazdę na halogenach przeciwmgłowych przy słonecznej pogodzie", a oni mieli DRL hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dlatego uważam, że uzależnienie DRL od świateł pozycyjnych

i tak i nie ... osobiście uważam, że takie światła jak sa juz dokładane powinny wyeliminować możliwość jazdy niezgodnej z przepisami, a tu taka możliwość istnieje, kiedy załączysz pozycje a omsknie Ci się ręka i nie zalączysz mijania - zgasną DLRy, jedziesz na pozycjach - wiem, bez DLRów tak samo można zrobić, ale ja już mam takie upierdliwe podejście do tematu.

Fakt, że lepiej tak niż durciarsko dołożone DLRy z Chin bez homologacji, na zwykłych diodach i to z połową już nie działających świecące się cały czas (bo to lansiarsko wygląda :facepalm)

Dlatego do podłączenia DLRów imho trzeba podchodzić indywidualnie w zależności od posiadanego auta, rodzaju zastosowanych żarówek i sposobu w jaki one świecą w różnych momentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to są? Przecież chyba w każdym samochodzie tak powinno być?

nie, bo nie musi tak być. gasną w zasadzie tylko tam gdzie:

- są żarówki h4

- jest na przykład tak mała lampa i to plastikowa, że załączenie długich i mijania mogłoby spowodowac uszkodzenie lampy w wyniku wydzielanego ciepła (przykład- chyba w pierwszych fiatach punto 2 tak było przy kombinacji żarówek h7+h7, natomiast w punto IIFL-dwójka z wielkimi lampami- jest tka, że i długie i mijania świecą cały czas-tez kombinacja h7+h7)

Inny przykład w stilo, można zaświecić mijania i drogowe razem, ale dołączenie do tego halogenów powoduje zgaszenie mijania - wszystkie żarówki są w jednym kloszu.

Także nie ma reguły mówiącej o tym jak i co gaśnie przy załączeniu, których świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przykład: dzienne LED

zauważ, że pisze na kloszu również A01, więc powinny świecić się również jako pozycyjne

ja montowałem WAŚa i wiem, że mogę spać spokojnie i nie obawiam się absolutnie żadnej kontroli.

z montażem było trochę dłubania... ale przy pojazdach mających czujnik zmierzchu takie światła są bardzo wygodne ok.gif

2af49b4b55eb8af3b72e23912cc44f4d-1795519.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie, bo nie musi tak być. gasną w zasadzie tylko tam gdzie:

> - są żarówki h4

Ja nie chwaląc sie tak mam smile.gif

> - jest na przykład tak mała lampa i to plastikowa, że załączenie długich i mijania mogłoby

> spowodowac uszkodzenie lampy w wyniku wydzielanego ciepła (przykład- chyba w pierwszych

> fiatach punto 2 tak było przy kombinacji żarówek h7+h7, natomiast w punto IIFL-dwójka z

> wielkimi lampami- jest tka, że i długie i mijania świecą cały czas-tez kombinacja h7+h7)

> Inny przykład w stilo, można zaświecić mijania i drogowe razem, ale dołączenie do tego halogenów

> powoduje zgaszenie mijania - wszystkie żarówki są w jednym kloszu.

> Także nie ma reguły mówiącej o tym jak i co gaśnie przy załączeniu, których świateł.

Aha. No to dzięki za wyjasnienia cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z montażem było trochę dłubania... ale przy pojazdach mających czujnik zmierzchu takie światła są

> bardzo wygodne

jak widać Allegro za kilkadziesiąt PLN mozna kupić czunjik deszczu/zmierzchu i sobie dołożyć do instalacji DRL. Pytanie: te czujniki sa przyklejane do przedniej szyby nad lusterkiem wstecznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomijając względy estetyczne - przeszkadza to komuś?

Tak. O ile w dzień LEDy dobrze widać, to w nocy przy mijaniuu takiego pojazdu dostajesz nimi ostro po oczach, bo one mają dosyć szeroką wiązkę światła, i są bardzo jaskrawe. Tu właśnie paradoksalnie "taśmy do podświetlania półeczek" by mniej oślepiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak. O ile w dzień LEDy dobrze widać, to w nocy przy mijaniuu takiego pojazdu dostajesz nimi ostro

> po oczach, bo one mają dosyć szeroką wiązkę światła, i są bardzo jaskrawe. Tu właśnie

> paradoksalnie "taśmy do podświetlania półeczek" by mniej oślepiały.

Nie żebyym sie jakoś czepiał, ale LEDy do jazdy dzinnej nie powinny gasnąc po właczniu swiatreł mijania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie żebyym sie jakoś czepiał, ale LEDy do jazdy dzinnej nie powinny gasnąc po właczniu swiatreł

> mijania?

Oczywiście że powinny, ale jak ktoś pisał - w co najmniej połowie pojazdów, które mijam codziennie, świecą się i światła mijania i LEDy. Niektóre - te "badziewiaste" nie przeszkadzają, ale właśnie owe "atestowane" dają w nocy po oczach jak latarki. I co ciekawe, tak wcale nie jest tylko w 'kilkunastoletnich trupach", mijam samochody całkiem nowe z takim podłączeniem, w części nawet te LEDy wyglądają na fabryczne, bo są konstrukcyjnie zespolone z przednimi lampami. A mimo tego świecą się ze światłami mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.