Skocz do zawartości

Plukanka do silnika po 230000km..


Muzyk

Rekomendowane odpowiedzi

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

klopotow Ci malo?

Pirwsza zasada. Dziala to nie ruszaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy przebiegu 240000 tys km w Fiacie Brava 1.9 JTD po zastosowaniu tego specyfika zużycie oleju

> wzrosło o prawie połowę, zaczęło lecieć z miejsc z których wcześniej nie leciało. Ja osobiście

> stanowczo odradzam

zastosowalem plukanke millers'a przy ~220k (moze ciut wczesniej), silnik jak chodzil, tak chodzi, nie cieknie, nie kapie, oleju nie ciagnie. olej motul 6100

moze kolega mial lekko przebieg cofniety ? :> bo silnik mam taki sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Popieram, nic nie polepszy a tylko szkoda kasy na te płukanki.

Ale jak coś się potem w silniku wyjsra grinser006.gif, to będzie na co zwalić. Ja raz wlałem jakiś gratisowy ceramizer przy 60 tys. Potem płukankę LM przy 120. Teraz mam niecałe 140 tys. i silnik na wykończeniu. Szlag mnie tylko trafia, że nigdy się nie dowiem co by było gdybym olał te specyfiki facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zastosowalem plukanke millers'a przy ~220k (moze ciut wczesniej), silnik jak chodzil, tak chodzi,

> nie cieknie, nie kapie, oleju nie ciagnie. olej motul 6100

> moze kolega mial lekko przebieg cofniety ? :> bo silnik mam taki sam...

ja zastosowałem płukankę jakąś nieznanej firmy. teraz mam przebieg 275000. U mnie też chodzi tak jak chodził, tylko że zużycie oleju wzrosło. Przebieg sprawdzony FES, prawdziwy. Może gdybym zastosował specyfik innej firmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Spokojnie. Robimy tygodniowo conajmniej 5 płukanek. Ot choćby dziś 1,9tdi ajm zalany magnateckiem od castrola. I to po remoncie po urwaniu korby hehe.gif

Sam osobiście robiłem płukanki (już dwie) w swoim 1,9tdi. Pierwsza przy 220kkm kolejna przy 230kkm. Auto kupiłem przy 210kkm. Do 220kkm wychlało 2 litry super ekstra mobilka. Po pierwszej płukance dolałem przez 10kkm max 0,5 litra. Po kolejnej płukance przy 230kkm dolałem może z 2 setki. Teraz szykuje się kolejna wymiana i znowu wypłukam. Stosuję płukanki i oleje Millersa.

Jak słyszę że z silnika po płukance zaczyna ciec to mnie śmiech ogarnia wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Płukanka Valvoline składa się w 95 % z nafty lotniczej.

Wychodzi drogo, jak na 350 ml nafty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

By odpowiedzieć na pytanie czy płukać warto poznać metodykę i cel płukania silników.

W czasach odśrodkowych filtrów olejów mineralnych, które zawierały spore ilości minerałów osadzających się w układzie smarowania. W celu pozbycia się tych osadów i przedłużenia żywotności silnika stosowano płukanie układu smarowania podczas wymiany oleju.

Odbywało się to tak:

1. Spuszczano stary olej tak jak to wykonujemy obecnie.

2. Zalewano silnik płukanką (świeży olej z dodatkiem środków myjących) i przejeżdżano określoną odległość, lub silnik pracował na biegu jałowym odpowiednią liczbę motogodzin. Zależnie od rodzaju silnika, przebiegu i warunków pracy.

3. Zlewano płukankę do ostatniej kropli i zalewano silnik świeżym olejem.

4. Po większym przebiegu mechanicznie czyszczono misę olejową z osadów.

Obecnie stosowane oleje syntetyczne nie zawierają takich ilości smoły by stosować tę archaiczną metodę. Mają za to składniki czyszczące silnik oraz zapobiegające narastaniu nagarów.

Jak chcesz zadbać o układ smarowania to kup uszczelkę miski olejowej i przy okazji wymiany oleju zdejmij miskę i umyj ją od środka. Zobaczysz ile osadów nazbierało się przez te lata eksploatacji. Jeśli będziesz chciał płukać silnik to zrób to zgodnie z zasadami podanymi wyżej. Inaczej możesz rozpuścić osady z dna miski i wpompować je w układ smarowania.

IMO samo czyszczenie miski powinno wystarczyć. Sam czyściłem miskę olejową w Felicii przy 230kkm. Na dnie było 2cm osadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy zmianie oleju(przebieg 210tys km)zastosowałem płukankę STP w czerwonym opakowaniu.Zastosowałem to bo ktoś przy 200tys km zalał półsyntetyk Castrola Magnateca do diesla i zrobił na nim circa 10tys km,a do mojego silnika dedykowany olej to Castrol EDGE 0W40.Bałem się,że przy zmianie z półsyntetyk na syntetyk coś się stanie,ale żadnych negatywnych skutków nie odnotowałem.Po wymianie stan oleju cały czas taki sam,nie ma dolewek,a po całonocnym postoju w ujemnych temp.zauważyłem szybsze napełnianie się hydroregulatorów niż na tym półsyntetyku.Przy następnej wymianie zamierzam również zapodać płukankę Stp. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie tylko, czym jest pozostałe 5%.

Tu jest napisane:

http://www.valvolinepolska.pl/karty/dodatki%20uszlachetniajace/ENGINE%20FLUSH.6ss8os4pd.pdf

W większości to nafta lotnicza, benzyna i małoagresywne rozpuszczalniki. Żadne wyrafinowane związki chemiczne - same węglowodory i alkohole.

Niedawno się martwiłem, bo z 50 ml mi tego specyfiku zostało w oleju po wymianie.

http://autokacik.pl/showflat.php/Cat/0/Number/286383628/page/0/fpart/1/vc/1

Jednak po przeczytaniu składu stwierdziłem, że to nic groźnego i tak zostanie do 10 kkm przebiegu.

Ze zmian, jakie zauważyłem po tej płukance, to że silnik się wyciszył, szczególnie na jałowych obrotach przestał klekotać.

Ale to może być też zasługa nowego oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Teraz pytanie: po cholerę płukać? Jesli rzeczywiście masz jakiś dobry powód, żeby to robić, kup płukankę Millersa za 21zł.

Natomiast jeżeli znasz silnik i wiesz, czym był zalewany i jak eksploatowany, to dla świętego spokoju zwal miskę i ją wyczyść ZANIM weźmiesz się za płukanki.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem problem z zakoksowanymi pierścieniami w subaru outback. Problem dość częsty w tym silniku jak ktoś (poprzedni właściciel) oszczędza na oleju i przeciąga terminy wymiany.

Najpierw zalałem BG44K do pelnego zbiornika paliwa a kiedy zapalila się rezerwa to pojechałem na wymianę oleju z płukaniem BG109 a do świeżego oleju (amsoil 10w40 full syntetyk) dolalem nano WS2 . Nano potrafi wygładzić rysy itp oraz uszczelnić sporo a bez ryzyka zatykania czegokolwiek..."

teraz outback lyka max 0,2L/1000km a przed ta operacja potrafil wypic nawet 0,5L

zbliża się kolejna wymiana olwju po 10kkm i mam zamiar powtórzyć ta operację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz pytanie: po cholerę płukać? Jesli rzeczywiście masz jakiś dobry powód, żeby to robić, kup

> płukankę Millersa za 21zł.

> Natomiast jeżeli znasz silnik i wiesz, czym był zalewany i jak eksploatowany, to dla świętego

> spokoju zwal miskę i ją wyczyść ZANIM weźmiesz się za płukanki.

> Pozdrawiam

> Bartek

ta sama sytuacja, po co myć auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ta sama sytuacja, po co myć auto?

to dwie całkiem różne rzeczy

lakier należy myć, tak nawet producent zaleca

a płukanie silnika to nowa moda, więc nie wiadomo czy to dobre, czy złe jest - czy producenci przewidzieli takowe czynności i zbadali ich nie tylko + wpływ na silnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo mam wrazenie ze potrafi upic troche oliwki od wymiany do wymiany..

Nie krec do odciecia to nie bedzie tyle brac grinser006.gif

A tak na serio to zalezy ile Ci tego oleju ubywa...

Jezeli mniej niz 1-2 ltr miedzy wymianami (10-15kkm) to ja bym nie ruszal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na 140 tyś. km przebiegu zrobiłem chyba z trzy płukanki i nic się nie stało. 5 lat temu jak kupiłem samochód na liczniku było 70 tyś. km i według książki serwisowej trzy wymiany oleju 10W40. W silniku klepały zawory a zużycie oleju oscylowało w granicach 300ml na 1000km. Po kupnie zrobiłem pierwszą płukankę i zalałem silnik 5w30. Obecnie przy przebiegu 140 tys km zrobiłem jeszcze w międzyczasie dwie płukanki a olej zmieniam co 15 tyś km. Zużycie oleju się nie zwiększyło (a nawet lekko się zmniejszyło), silnik chodzi i nic nie cieknie. Silnik nie wykazuje żadnych oznak zwiększonego zużycia w porównaniu do stanu z przed 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a płukanie silnika to nowa moda, więc nie wiadomo czy to dobre, czy złe jest - czy producenci

> przewidzieli takowe czynności i zbadali ich nie tylko + wpływ na silnik

Nie taka znowu nowa moda...

Sa różne płukanki... ta co ja leje ma konsystencję smoły zlosnik.gif

Jeśli ktoś jeździ na LPG to nie ma tyle sadzy w układzie smarowania jak ci co Dieslami pomykają ... ja raz na kilka wymian oleju stosuje.. i nic się nie dzieje złego ... a czy coś dobrego to już inna kwestia zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Nie szukaj problemów tam gdzie ich nie ma. Zużycie oleum jest normalne nawet dla nowszych diesli gdy działają pod sporym obciążeniem. Efekt placebo będzie, kasa wydana, a nówki sztuki i tak nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

wypłukac możesz, pytanie czy jest co.

musiałbyś przynajmniej zdjąć dekiel i zobaczyć czy dużo jest osadów. jeśli nie - nie ma sensu.

Ja płukałem specyfikiem Motula. Auto miało przejachanych 60 tys km, na teoretycznie syntetycznym Agipie, a syf pod deklem był straszliwy. Po płukance wszystko zniknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej z rozsądnym TBN i wymieniany na czas powinien utrzymać wszystko w czystości. Ja nie lałem jakiegoś topowego oleju bo zwykły Lotos 5W40 do benzyny i po zdjęciu góry po jakiś 100-120kkm było czyściutko jakby niedawno z fabryki wyszedł. Ten sam silnik z podobnym przebiegiem na Mobilu 5W50 był już wewnątrz ciemniejszy, ale szlamu nie było, który by się kwalifikował do płukanek.

Piszę, to ponieważ dużo osób pewnie sobie wyobraża, że po 100 czy 200kkm w silniku pewnie już czarne masło, a tak po prostu nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymieniasz wg. interwałów kompa czy co 12-15kkm to na Ow40 już zbędne ok.gif

Mój przykład-3letni Type R 60kkm-od 2-giej wymiany oleju na schellu-5w40 HC.

Płukankę dostałem w Gratisie z Millersem-7-10min. na jałowych i docelowy 5w40 Millersa-CFS-nic nie leci, oleju ,,pali tyle ile paliła''-200-300ml między wymianami, kręci do ponad 8tys. cool.gif

W scs-e-po Motulu 10w40 zaaplikowana LM flush- i zmiana na 5w40 x-cessa, którego zostało mi sporo-silnik dłubany-zużycie oleju takie jak na 10w40-500ml na rok.

Silnik suchutki-fakt, że uszczelniony silikonem pod deklem i wszyskie nowe oring/uszczelniacze.

Dużo łatwiej zapala w mrozy-na ostrzejszym wałku na 10w40 motula przy -15stopniach po rozchuchu myślałem, że coś nie halo-taki dźwięk-teraz ciszej o połowę. ok.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Płukałem przy przebiegu ok 260 tys. Silnik cały czas na "półsyntetyku". Nic się nie rozszczelniło, minimalnie zmniejszyło się zużycie oleju (dokładnie nie wiem, bo nie ma potrzeby dolewać między wymianami), największy plus to dużo czyściejszy olej. Po 5 tys od wymiany nadal dość dobrze wygląda. Przy 310 tys wymieniałem uszczelkę pod deklem i czysto, naprawdę duże zaskoczenie, wyglądało jak nówka, zero nagarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to dobry pomysl?? auto smiga caly czas na 5w40, oliwka to Total 9000 taki jaki jest zalecany do

> tego motoru.

> Teraz pytanie, czym plukac ??

Witam,

do płukanki polecam stosować tylko skuteczne i markowe środki z dużą zawartością detergentów, są bezpieczne dla elementów gumowych, posiadają dodatki smarne, przeciwzużyciowe... Tańsze środki po 10-15zł są na bazie rozpuszczalników.

w celu dodatkowego rozruszania pierścieni polecam środek ABSOLUT+ firmy XADO Verylube (stosowałem w kilku autach),

Płukanka ABSOLUT +

podobne działanie ma

Atomex TotalFlush

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to dwie całkiem różne rzeczy

> lakier należy myć, tak nawet producent zaleca

> a płukanie silnika to nowa moda, więc nie wiadomo czy to dobre, czy złe jest - czy producenci

> przewidzieli takowe czynności i zbadali ich nie tylko + wpływ na silnik

z tego co wiem merdedes zaleca plukanie silnika co wymiane oleju, nawet ma plukanki pod swoja marka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie szukaj problemów tam gdzie ich nie ma. Zużycie oleum jest normalne nawet dla nowszych diesli

> gdy działają pod sporym obciążeniem. Efekt placebo będzie, kasa wydana, a nówki sztuki i tak

> nie zrobisz.

Jak trafisz na silnik z przytkaną magistralą i np podtartą jedną panewką wałka rozrządu to ciekawe co zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.