Skocz do zawartości

Jak szybko starzeje sie ON?


delco

Rekomendowane odpowiedzi

Tematu by nie było 10 lat temu - ale w  dobie biokomponentów..

Ale do rzeczy.

Ford mondeo 2017 rok  2 litry turbodiesel.  W zbiorniku olej zatankowany na początku stycznie tego roku - jest miejsce na ok 15-20 litrów świeżego. Można jeżdzić?, spuścić i spalić w kominku? dodać jakiegoś uszlachetniacza?

edit

Widzę że przez nieuwagę napisałem na złym kąciku. Serdecznie przepraszam i proszę czujnych modów o przeniesienie na MK

Edytowane przez delco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemo9 napisał(a):

Zapytaj na jakimś forum prepersów!!!

Oni najbardziej powinni umieć w : jak długo można przechowywać paliwo.

Tylko mnie nie chodzi o pytanie czy odpali tylko czy w miarę nowoczesnemu dieslowi to nie zaszkodzi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delco napisał(a):

Tylko mnie nie chodzi o pytanie czy odpali tylko czy w miarę nowoczesnemu dieslowi to nie zaszkodzi ;) 

 

W zamknietym szczelnie zbiorniku, to co mu sie mialo stac?

Dolac do pelna swiezego i wyjezdzic :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał(a):

 

W zamknietym szczelnie zbiorniku, to co mu sie mialo stac?

Dolac do pelna swiezego i wyjezdzic :ok:

 

Tak sądziłem - ale pamiętam dyskusję na HP (chyba ) kilka lat temu o tym żeby benzyne z kosiarki co została jesienia nie stosować na wiosnę ;) bo się zepsuła ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, delco napisał(a):

Tematu by nie było 10 lat temu - ale w  dobie biokomponentów..

Ale do rzeczy.

Ford mondeo 2017 rok  2 litry turbodiesel.  W zbiorniku olej zatankowany na początku stycznie tego roku - jest miejsce na ok 15-20 litrów świeżego. Można jeżdzić?, spuścić i spalić w kominku? dodać jakiegoś uszlachetniacza?

edit

Widzę że przez nieuwagę napisałem na złym kąciku. Serdecznie przepraszam i proszę czujnych modów o przeniesienie na MK

 

Przyjmę w celu utylizacji ;]

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, delco napisał(a):

Tak sądziłem - ale pamiętam dyskusję na HP (chyba ) kilka lat temu o tym żeby benzyne z kosiarki co została jesienia nie stosować na wiosnę ;) bo się zepsuła ;) 

   W tym m-cu uruchomiłem odśnieżarkę na benzynie z ubiegłego roku.

I się zepsuła -rozwalił sie wirnik.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, delco napisał(a):

Tak sądziłem - ale pamiętam dyskusję na HP (chyba ) kilka lat temu o tym żeby benzyne z kosiarki co została jesienia nie stosować na wiosnę ;) bo się zepsuła ;) 

 

Jeździłem nie tak dawno na benzynie z lat 70 zlanej z auta które stanęło z powodu awarii silnika w garażu podobno w 71 roku. Wlałem normalnie do Kadilasa z 1uz-fe i nawet nie pisnął tyle że nie ma kata. Benzyna miała kolor czerwony. Jedyny skutek uboczny to dziwny zapach spalin ;)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koNik napisał(a):

 

Jeździłem nie tak dawno na benzynie z lat 70 zlanej z auta które stanęło z powodu awarii silnika w garażu podobno w 71 roku. Wlałem normalnie do Kadilasa z 1uz-fe i nawet nie pisnął tyle że nie ma kata. Benzyna miała kolor czerwony. Jedyny skutek uboczny to dziwny zapach spalin ;)

Normalny, nie dziwny :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś w zapomnianym busie miałem paliwo letnie ON i w mrozy po prostu zamarzło, wysadzając powroty z wtrysków. Było z tym sporo walki, wiec zapobiegawczo dolej świeżego albo dodatku typu depresator i ognia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, delco napisał(a):

Można jeżdzić?, spuścić i spalić w kominku? dodać jakiegoś uszlachetniacza?

 

Problemem przy przechowywaniu ON jest rozwój mikroorganizmów czy tam grzybów, są specjalne dodatki ale teraz to już po temacie - jeśli coś tam miało się rozwinąć to już to się wydarzyło

 

Jak silnik działa to olać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrus napisał(a):

 

Problemem przy przechowywaniu ON jest rozwój mikroorganizmów czy tam grzybów, są specjalne dodatki ale teraz to już po temacie - jeśli coś tam miało się rozwinąć to już to się wydarzyło

 

Jak silnik działa to olać.

Czyli dolać do pełna ON i wyjeżdzić? czy warto jakis uszlachetniacz do paliwa?  - czy to ściema?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, delco napisał(a):

Czyli dolać do pełna ON i wyjeżdzić? czy warto jakis uszlachetniacz do paliwa?  - czy to ściema?

Ja bym nawet nie dolewał świeżego tylko wyjeździł to co jest w zbiorniku.

 

Co do uszlachetniaczy, to jeśli znajdziesz coś co stabilizuje ON podczas przechowania to czemu nie, problem w tym że jakiś czas temu na rynku w PL były tylko stabilizatory do benzyny lub jakieś magiczne dodatki podnoszące liczbę cetanową ON ewentualnie antydepresatory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, delco napisał(a):

Czyli dolać do pełna ON i wyjeżdzić? czy warto jakis uszlachetniacz do paliwa?  - czy to ściema?

Ja bym wlał AR6900-D, wyjeździł, ale tak nie do rezerwy i zatankował świeżego. Myślę że po następnym baku zajrzał bym do filtra paliwa. Tyle.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tematu by nie było 10 lat temu - ale w  dobie biokomponentów..
Ale do rzeczy.
Ford mondeo 2017 rok  2 litry turbodiesel.  W zbiorniku olej zatankowany na początku stycznie tego roku - jest miejsce na ok 15-20 litrów świeżego. Można jeżdzić?, spuścić i spalić w kominku? dodać jakiegoś uszlachetniacza?
edit
Widzę że przez nieuwagę napisałem na złym kąciku. Serdecznie przepraszam i proszę czujnych modów o przeniesienie na MK


Diesel nie tak latwo zabic. Mowie z doswiadczenia. Oryginal wg papierow z 1987, oryginalne zbiornik 80,000 l.

b9df4187bcba525152901ec294e2b2a5.jpg

Zostalo 16,500 l. Badany raz do roku, raz na 2-3 lata dodaje jakiegos 'uffna', zalezy co chemik przysle. Sladowe ilosci- mowimy, zazwyczaj 5-10l uszlachetniacza.

Diesel normalnie uzywany do tankowania aut, kolejne generacje na tym jezdza, a moje 'baby' jak sie uruchomi, to mruczy jak kot. Jakosc paliwa nigdy nie byla problem...

247bb66f22dc6106a99d0afe73167aa1.jpg

Generator zyje od 1984. Teraz, podejrzewam, ze Diesel jest wlasciwie z 1984, kiedy generator zostal dodany, ale na to papierow nie mam, na 'od 1987' mam'. Raz w miesiacu/2 wypelniam tym normalnie auto a wiec jakies 230l Diesel I zadnych klopotow. Nie jestem jedyny.

Ja bym sie nie bal...

773ccfc525ac7ba6971113f71cb72c84.jpg

2d0a13495e3d2d6b38767862931811fb.jpg

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   W tym m-cu uruchomiłem odśnieżarkę na benzynie z ubiegłego roku.
I się zepsuła -rozwalił sie wirnik.
Benzyna ma ciut inne wlasciwosci niz Diesel.

Rozmiszaj benzyne do kosiarki, po paru miesiacach stania, gaznik jest do roboty.

Benzyna ma problem - 'starzeje sie', Diesel praktycznie nie.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, delco napisał(a):

Tak sądziłem - ale pamiętam dyskusję na HP (chyba ) kilka lat temu o tym żeby benzyne z kosiarki co została jesienia nie stosować na wiosnę ;) bo się zepsuła ;) 

 

Ja zalałem około roczną mieszankę do kosy Husqvarny, kosa była prawie nowa- nawet 1 zbiornika nie przepaliła. Wzięła i się zatarła. Nie wiem czy to przypadek, ale od tamtej pory jak mi zostanie jakaś resztka mieszanki po sezonie do zużywam na podpałkę do "kozy" na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sowik85 napisał(a):

 

Ja zalałem około roczną mieszankę do kosy Husqvarny, kosa była prawie nowa- nawet 1 zbiornika nie przepaliła. Wzięła i się zatarła. Nie wiem czy to przypadek, ale od tamtej pory jak mi zostanie jakaś resztka mieszanki po sezonie do zużywam na podpałkę do "kozy" na wsi.

 

Ale mieszanka do 2-suwa to zupelnie inny temat niz czysta noPB czy ON.

Tam problemem moze byc wlasnie smarowanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, OZI napisał(a):

Generator zyje od 1984. Teraz, podejrzewam, ze Diesel jest wlasciwie z 1984, kiedy generator zostal dodany, ale na to papierow nie mam, na 'od 1987' mam'. Raz w miesiacu/2 wypelniam tym normalnie auto a wiec jakies 230l Diesel I zadnych klopotow. Nie jestem jedyny.

U Ciebie ON w 84 roku był już z obowiązkowymi bio dodatkami? Bo o ile sam ON się nie starzeje, to dodatki w tym zastosowane nie wiadomo do końca jak się będą zachowywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie ON w 84 roku był już z obowiązkowymi bio dodatkami? Bo o ile sam ON się nie starzeje, to dodatki w tym zastosowane nie wiadomo do końca jak się będą zachowywać. 
Szczerze, to nawet nie wiem czy teraz jakies sa. Teoretycznie moga dodac 'do 5%', ale wiekszosc na stqcjach tego nie ma.

Czy to zrobi roznice, szczerze nie wiem - na tym sie nie znam.



Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 16:49, delco napisał(a):

Tematu by nie było 10 lat temu - ale w  dobie biokomponentów..

Ale do rzeczy.

Ford mondeo 2017 rok  2 litry turbodiesel.  W zbiorniku olej zatankowany na początku stycznie tego roku - jest miejsce na ok 15-20 litrów świeżego. Można jeżdzić?, spuścić i spalić w kominku? dodać jakiegoś uszlachetniacza?

edit

Widzę że przez nieuwagę napisałem na złym kąciku. Serdecznie przepraszam i proszę czujnych modów o przeniesienie na MK

Kupiłeś go w styczniu czyli przed podwyżkami ? Wez to spuść do baniaka i sprzedaj, będziesz zarobiony.

Tak się robi  biznesy !!!!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mike_wwl napisał(a):

No właśnie to robi różnicę - tak jak każde "eko" "bio" itd... 

 

Zwykla oliwa z oliwek, potrafi stac w butelce latami, wiec bym nie przesadzal...

Szczegolnie, ze ON jest naprawde tlusty i raczej nic zlego nie powinno sie dziac, a juz na pewno nie w takim krotkim okresie jak rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał(a):

 

Zwykla oliwa z oliwek, potrafi stac w butelce latami, wiec bym nie przesadzal...

Szczegolnie, ze ON jest naprawde tlusty i raczej nic zlego nie powinno sie dziac, a juz na pewno nie w takim krotkim okresie jak rok.

ON osobno i oliwa osobno mogą pewnie stać sobie setki lat. Estry metylowe w połączeniu z olejem napędowym tak nie do końca. Może coś się zmieniło ostatnimi laty, ale od początku istnienia biododatków pisze się o problemach - jakieś bakterie beztlenowe, osady itd. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mike_wwl napisał(a):

ON osobno i oliwa osobno mogą pewnie stać sobie setki lat. Estry metylowe w połączeniu z olejem napędowym tak nie do końca. Może coś się zmieniło ostatnimi laty, ale od początku istnienia biododatków pisze się o problemach - jakieś bakterie beztlenowe, osady itd. 

 

I tak się właśnie dzieje, kumpel remontował ciągnik i mu się chwilkę postało. Po dwóch latach w zatankowanym do pełna baku zrobiły się jakieś osady, które zatykają filtry. Mimo kilkukrotnego płukania, musiał zakupić nowy zbiornik bo nie było waiadomo czy stanie jeszcze na podwórku, tuż za rogiem, czy może za pół godziny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz radę to szybko wyjeździć, to dolej do pełna, dodaj jakiegoś dodatku i ładnie się wypali. Jeśli ma znowu stać, to wymień paliwo i dodaj jakiegoś dodatku

Ja mam 15letnie zapasy i dodaje skydd i jest ok


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2022 o 13:44, OZI napisał(a):

Generator zyje od 1984. Teraz, podejrzewam, ze Diesel jest wlasciwie z 1984, kiedy generator zostal dodany, ale na to papierow nie mam, na 'od 1987' mam'. Raz w miesiacu/2 wypelniam tym normalnie auto a wiec jakies 230l Diesel I zadnych klopotow. Nie jestem jedyny.

Ja bym sie nie bal...

U mnie w robocie (w D) przy generatorach wymienia się ON raz na rok. Akurat jak ostatnio byłem to opróżniali zbiorniki, odbiorcą był pan Passatem z przeczepka na pl rejestrach ;).

 

W dniu 24.12.2022 o 17:47, koNik napisał(a):

 

Jeździłem nie tak dawno na benzynie z lat 70 zlanej z auta które stanęło z powodu awarii silnika w garażu podobno w 71 roku. Wlałem normalnie do Kadilasa z 1uz-fe i nawet nie pisnął tyle że nie ma kata. Benzyna miała kolor czerwony. Jedyny skutek uboczny to dziwny zapach spalin ;)

Ja za to spuszczałem paliwo ze zbiornika, w którym stało od lat 90. Zbiornik ocynkowany, nie zardzewiały, szczelny. Zleciała gęsta, mocno śmierdząc ciecz nie przypominająca jakiegokolwiek paliwa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał(a):

U mnie w robocie (w D) przy generatorach wymienia się ON raz na rok. Akurat jak ostatnio byłem to opróżniali zbiorniki, odbiorcą był pan Passatem z przeczepka na pl rejestrach ;).

 

Ja za to spuszczałem paliwo ze zbiornika, w którym stało od lat 90. Zbiornik ocynkowany, nie zardzewiały, szczelny. Zleciała gęsta, mocno śmierdząc ciecz nie przypominająca jakiegokolwiek paliwa.

 

Też widziałem skrystalizowana benzynę ale była z USA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2022 o 15:00, jqr napisał(a):

Jeśli dasz radę to szybko wyjeździć, to dolej do pełna, dodaj jakiegoś dodatku i ładnie się wypali. Jeśli ma znowu stać, to wymień paliwo i dodaj jakiegoś dodatku

Zostało upuszczone ok 25 litrów do kannistra, bliornik zatankowany do pełna i już wyjeżdzony (wyjady świąteczne) teraz kolej na te upuszczone 25 litrów i znowy świeży do pełna ;) - myślaę że będzie OK a jakby co to za 5 tys km z przeglądu wypada wymiana filtra paliwa;) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mialem spisac ze spusc czesc ( tak zeby zlapac i gore cieczy i dno) do jakiegos sloika i jak nie ma osadow jakis dziwnych, i pachnie typowo jak ropa to dolac swiezynji i jazda..... tak jak zrobiles ( jeszcze wieksza zmiana proporcji starego do nowego bo spusciles wiecej- to jeszcze lepeij.

diesli jakos tak szlag nie trafia pomimo obecnosci fame jako biododatku ale z drugiej strony z tymi nowoczesnymi commonrailami to duzo nie trzeba zeby cos zalatwic orzy tych cisnieniach i przekrojach

wiadomo duzo tez zalezy od czasu, warunkow ( temperatura, dostep tlenu, szczelnosc, dostep swiatla etc...) przechowywania takiego paliwa

gorzej jest z etanolem w benzynach. pomimo odwadniania na jonitach przed blenda w rafinerii ciagnie wode nawet z pary wodnej w nie w pelni napelnionym baku i tu mikrusy szybciej czesto moga dojsc do głosu....

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 16:55, delco napisał(a):

Tylko mnie nie chodzi o pytanie czy odpali tylko czy w miarę nowoczesnemu dieslowi to nie zaszkodzi ;) 

 

A co ma mu zaszkodzić? Przecież ON jest stabilny, tam żadna reakcja nie zachodzi. Co najwyżej jakieś stałe zanieczyszczenia się na dnie zbiornika zbiorą, które normalnie były zmieszane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 17:00, delco napisał(a):

Tak sądziłem - ale pamiętam dyskusję na HP (chyba ) kilka lat temu o tym żeby benzyne z kosiarki co została jesienia nie stosować na wiosnę ;) bo się zepsuła ;) 

Benzyna paruje i to w dodatku nierównomiernie - najpierw najbardziej lotne składniki, ON znacząco mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.