Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pytaniem mam do tch co już dłużej eksploatują elektrownie pv. Pytanie o rozliczenie zużycia / produkcji, jak właściwie to wygląda? Z końcem roku zostanie rozliczone zużycie, a nadwyżka produkcji również? Czy zostanie wyzerowana? Swoją elektrownię mam od listopada ubiegłego roku, do dziś nie dostałem faktury za ten rok i nie ogarniam co jest grane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Zgłasza się.

Podobnie płaciłem. Dołożyłem 2kWp za 9kzł.

 

Wiadomo że się powinno

Pytanie czy musisz, falownik i tak nie puści więcej (o ile tylko dokładamy paneli)

U mnie teraz rzadko kiedy przekracza 5kw instalacja 5.2

Na razie produkcja i tak przekracza to co zużywamy

Ale jak dołożę np klimę to może warto by dołożyć ze 2 panele

i przyznam że nie chce mi się bujać z papierami

Wiem że ludzie nie zgłaszają, zwłaszcza jak jest wschód-zachód 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hebel napisał:

Panowie, pytaniem mam do tch co już dłużej eksploatują elektrownie pv. Pytanie o rozliczenie zużycia / produkcji, jak właściwie to wygląda? Z końcem roku zostanie rozliczone zużycie, a nadwyżka produkcji również? Czy zostanie wyzerowana? Swoją elektrownię mam od listopada ubiegłego roku, do dziś nie dostałem faktury za ten rok i nie ogarniam co jest grane. 

 

Tauron potrzebował ze 2lata zanim ogarnęli prognozy

Płaciłem za dużo, potem była korekta i tak że 2-3x 

 

Teraz płacę po ok 200zl/pół roku, niby przysyłają miesięczne kwitki, ale puszczam to jedyny przelewem i spokój 

 

Magazyn nie ma znaczenia przy rozliczeniach, tzn magazyn sobie a prognozy i faktury sobie ;)

 

Dla mnie idiotyzm, bo przecież mają podgląd online w licznik 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Koonrad napisał:

 

Wiadomo że się powinno

Pytanie czy musisz, falownik i tak nie puści więcej (o ile tylko dokładamy paneli)

U mnie teraz rzadko kiedy przekracza 5kw instalacja 5.2

Na razie produkcja i tak przekracza to co zużywamy

Ale jak dołożę np klimę to może warto by dołożyć ze 2 panele

i przyznam że nie chce mi się bujać z papierami

Wiem że ludzie nie zgłaszają, zwłaszcza jak jest wschód-zachód 

 

Wg mojego ZE trzeba to zgłosić. We wniosku/schemacie nie tylko jest moc inwertera, jest też moc paneli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sherif napisał:

Wg mojego ZE trzeba to zgłosić. We wniosku/schemacie nie tylko jest moc inwertera, jest też moc paneli.

 

Że trzeba to raczej oczywiste ;)

U mnie też w zgłoszeniu chyba była moc paneli

Tylko do momentu jak nie zmienisz falownika to energetyka więcej prądu nie dostanie (max), bo i tak falownik przytnie 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Że trzeba to raczej oczywiste ;)

U mnie też w zgłoszeniu chyba była moc paneli

Tylko do momentu jak nie zmienisz falownika to energetyka więcej prądu nie dostanie (max), bo i tak falownik przytnie 

 

 

Mocowo nie ale energii odprowadzonej zostanie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Koonrad napisał:

 

I tak i nie, można to zbilansować autokonsumpcją

Można też wyłączyć PV .. jeżeli ktoś dokłada panele to po to aby to zbilansować w ujęciu rocznym. Nawet ładują EV podczas produkcji nie jestem w stanie tego zblinsować, nie widzę też sensu. Po to produkuję więcej, aby odebrać to zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 21:57, hebel napisał(a):

Panowie, pytaniem mam do tch co już dłużej eksploatują elektrownie pv. Pytanie o rozliczenie zużycia / produkcji, jak właściwie to wygląda? Z końcem roku zostanie rozliczone zużycie, a nadwyżka produkcji również? Czy zostanie wyzerowana?

 

Rozliczenie (w znaczeniu czasu na wykorzystanie produkcji) masz roczne, ale od momentu wyprodukowania porcji energii w danym miesiącu. A więcej przykładowo, jeśli w listopadzie oddałeś 100kWh to masz czas na jej wykorzystanie do końca października. Sam moment wystawienia faktury w tym względzie nie ma żadnego znaczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siema siema, zaraz minie rok od przyłączenia do sieci w Tauronie.

Obecnie mam nadwyżkę ok 3 MWh ;] wiem, wiem, za dużo, ale klimatyzacjami nie grzałem i EV nie kupiłem jeszcze.

 

Za miesiąc mam zapewne rozliczenie, wg wszystkich danych w umowie, na stronach Taurona opisują że mam 12 miesięcy na wykorzystanie energii wprowadzonej do sieci.

W praktyce też to tak wygląda? Kilka osób zarzeka się, że okres rozliczeniowy ucina nadwyżkę i jedziemy kolejne 12 miesięcy od początku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adalbert napisał(a):

Na tym polega 12 miesięczny cykl rozliczeniowy.

Musisz się zbilansować w 1 cyklu rozliczeniowym.

W umowie mam zapis:

 §4 [Rozliczenie Energii Elektrycznej]

[...]

6. Energia elektryczna niewykorzystana w danym Okresie rozliczeniowym, przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej Energii do sieci OSD.

 

No i co Ty na to?? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adalbert napisał(a):

Na tym polega 12 miesięczny cykl rozliczeniowy.

Musisz się zbilansować w 1 cyklu rozliczeniowym.

No nie musisz .. wg ustawy masz 12m. W Innogy mam 6m rozliczenie i wklejają ile kWh przechodzi na okres następny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucalem juz w watku obok
po troche ponad 2 latach

ale w kwesti wsch- zach. ( taki nie do konca czysty. 110st zamiast 90)

kat nachylenia paneli jakies 29st
od poczatku
te gorsze zachodnie 600 na panel
te lepsze wschodnio- lekko poludniowe)
po ok. 830 na panel





50cd2ca12cd7c453d6f7c053da6d14f8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Taka mała aktualizacja ;]

Dostałem rozliczenie, ale zanim przyszło chciałem przepalić trochę ogrzewaniem żeby nadwyżka nie wyszła kosmiczna.

W efekcie w listopadzie grzałem głównie 2 grzejnikami 1,5 kW i 2 klimatyzatorami 3 i 5 kW. Gaz szedł jedynie na 3-4 podgrzania podłogi w łazienkach. Kominek rozpaliłem 2 razy, przy -7 rotfl

obraz.png.c85457f12aba96e79e68eeb0f640dd56.png

 

Jak widać grzanie prądem najtańsze nie jest ;l Teraz muszę oszczędzać żeby wyjść na zero za jakiś czas :bzik:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, komor napisał(a):

Taka mała aktualizacja ;]

Dostałem rozliczenie, ale zanim przyszło chciałem przepalić trochę ogrzewaniem żeby nadwyżka nie wyszła kosmiczna.

W efekcie w listopadzie grzałem głównie 2 grzejnikami 1,5 kW i 2 klimatyzatorami 3 i 5 kW. Gaz szedł jedynie na 3-4 podgrzania podłogi w łazienkach. Kominek rozpaliłem 2 razy, przy -7 rotfl

obraz.png.c85457f12aba96e79e68eeb0f640dd56.png

 

Jak widać grzanie prądem najtańsze nie jest ;l Teraz muszę oszczędzać żeby wyjść na zero za jakiś czas :bzik:

 

Panie, co to jest 850kWh miesięcznie. Ja wciągam 100kWh+ dziennie ;] 

 

FireShot Capture 008 - Energy – Home Assistant - myslowice.nocnik.org.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, format napisał(a):

 

Dwa auta + G12w ;] 

 

Też ostatnio na g12W przeszedłem w sumie czytając Twoje wyliczenia. Nigdy do tego uwagi nie przykladalem ale jak sam policzyłem że się sam w bambuko robię to zmienilem 😁🤣

No tak, Ty masz dwa elektryki.

Ale i tak, chyba dziennie nie wyjezdzisz z 50kwh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chalek napisał(a):

Ale i tak, chyba dziennie nie wyjezdzisz z 50kwh?

 

Nie ładuję się codziennie. Na tym screenie jest akurat Tesla 0:00-6:00 i Citigo 22:00 - 0:00 (albo odwrotnie - generalnie auta ustawione by ładować się możliwie najniższym prądem by jednocześnie skończyć przed 6 rano)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała aktualizacja ;]
Dostałem rozliczenie, ale zanim przyszło chciałem przepalić trochę ogrzewaniem żeby nadwyżka nie wyszła kosmiczna.
W efekcie w listopadzie grzałem głównie 2 grzejnikami 1,5 kW i 2 klimatyzatorami 3 i 5 kW. Gaz szedł jedynie na 3-4 podgrzania podłogi w łazienkach. Kominek rozpaliłem 2 razy, przy -7 rotfl
obraz.png.c85457f12aba96e79e68eeb0f640dd56.png
 
Jak widać grzanie prądem najtańsze nie jest ;l Teraz muszę oszczędzać żeby wyjść na zero za jakiś czas :bzik:
Prądem nie ale PC już tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ppmarian napisał(a):

Prądem nie ale PC już tak emoji3.png

Klimatyzator można nazwać tanią PC :oki: Ale te PC też swoje pożerają.

Mój brat był kozak myśląc, że ma inst. 9,9 kW, wszystko podopalane, PC hula jak szalona.

 

Pod koniec bilansu zdał sobie sprawę że ma kilka MWh niedoboru ;l

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ppmarian napisał(a):
6 godzin temu, PingNoMore napisał(a):
Pod koniec przyszłego tygodnia ma do mnie przyjechać ekipa i dołożyć 3.56 kWp paneli.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

Ile $$$ ?

18 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ppmarian napisał(a):

Za dołożenie paneli o mocy 3.56kWemoji15.png

Doprecyzuję: cena za panele, konstrukcję montażową i 3 mikroinwertery. Mojemu koledze za dołożenie 4 kWp zaśpiewali około 24 000 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 17:38, Chalek napisał(a):

Jak tam w ogóle obecnie ceny na kWp? Gmina rzuca 14k, reszta klient. 

 

Sprawdź - jak to projekt gminny to może być jeszcze na starych zasadach (net metering). A wtedy to niezależnie od wielkość dopłaty warto w to wejść :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, open napisał(a):

 

Sprawdź - jak to projekt gminny to może być jeszcze na starych zasadach (net metering). A wtedy to niezależnie od wielkość dopłaty warto w to wejść :ok:

Tak, celowo zawieraliśmy umowy o dofinansowanie do marca 2022 aby załapać się na stare zasady rozliczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chalek napisał(a):

Tak, celowo zawieraliśmy umowy o dofinansowanie do marca 2022 aby załapać się na stare zasady rozliczania.

 

To w obecnej sytuacji kosmicznych cen energii przy nawet 0 zł dopłaty IMHO warto w to wejść :ok:

Rynkowo to pewnie nadal 5-6 kzł za 1 kWp w zależności od dobranych podzespołów i wielkości instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2022 o 10:56, Chalek napisał(a):

Tak, celowo zawieraliśmy umowy o dofinansowanie do marca 2022 aby załapać się na stare zasady rozliczania.

No ale jak umowa o finansowanie, to nie liczy się moment podpisania papierów z "ZE" czyli przyłączeniem instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał(a):

No ale jak umowa o finansowanie, to nie liczy się moment podpisania papierów z "ZE" czyli przyłączeniem instalacji ?

Chodzi o programy gminne, które zostały rozpoczęte kilka lat wstecz, ale pieniądze zostały przyznane dopiero w 21r. Pod te programy i ich opóźnienie zrobiono nowelizację ustawy o OZE i tylko dla beneficjentów programu poprzesuwano terminy. Umowa z gminą do końca marca, a z ZE chyba do końca roku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, gondoljerzy napisał(a):

Chodzi o programy gminne, które zostały rozpoczęte kilka lat wstecz, ale pieniądze zostały przyznane dopiero w 21r. Pod te programy i ich opóźnienie zrobiono nowelizację ustawy o OZE i tylko dla beneficjentów programu poprzesuwano terminy. Umowa z gminą do końca marca, a z ZE chyba do końca roku.

Do końca 2023 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał(a):

Chodzi o programy gminne, które zostały rozpoczęte kilka lat wstecz, ale pieniądze zostały przyznane dopiero w 21r. Pod te programy i ich opóźnienie zrobiono nowelizację ustawy o OZE i tylko dla beneficjentów programu poprzesuwano terminy. Umowa z gminą do końca marca, a z ZE chyba do końca roku.

Może .. nie słyszałem. Ojciec załatwiał program gminny który był opóźniony, żeby wyrobić się przed marcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 30.09.2022 o 21:57, hebel napisał(a):

Panowie, pytaniem mam do tch co już dłużej eksploatują elektrownie pv. Pytanie o rozliczenie zużycia / produkcji, jak właściwie to wygląda? Z końcem roku zostanie rozliczone zużycie, a nadwyżka produkcji również? Czy zostanie wyzerowana? Swoją elektrownię mam od listopada ubiegłego roku, do dziś nie dostałem faktury za ten rok i nie ogarniam co jest grane. 

 Już wiem jak to wygląda, dziś przyszedł rachunek za drugie półrocze 2022 więc ubiegły rok mam zamknięty, zarówno ze zużyciem jak i produkcją którą wepchnąłem w sieć. Wychodzi na to że wirtualny magazyn z końcem roku się wyzerował, z jednej strony cieszę się bo nie zabrakło tych kWh z pv, a całkowity koszt utrzymania mojego  domu zamknął się w kwocie 530zl (270 energia elektryczna i 260 woda) a z drugiej poszło się kochać prawie 800 kWh. Niech ktoś napisze że fotowoltaika się nie opłaca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dostałem rachunek z PGE. Wyszło 134 zł, same opłaty i mam jeszcze do wykorzystania 278 kWh. Za pierwsze półrocze miałem do zapłaty 119 zł.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2023 o 20:44, hebel napisał(a):

Niech ktoś napisze że fotowoltaika się nie opłaca!

Płacę miesięcznie 40zł za prąd. Zakładając dofinansowanie 50% instalacja zwróci mi się za 40 lat. Mam nadzieję, że ceny prądu jeszcze znacząco wzrosną bo tyle czasu z jednym mieszkaniem umrę szybciej z nudów niż ze starości.

Tak, fotowoltaika mi się zupełnie nie opłaca.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę miesięcznie 40zł za prąd. Zakładając dofinansowanie 50% instalacja zwróci mi się za 40 lat. Mam nadzieję, że ceny prądu jeszcze znacząco wzrosną bo tyle czasu z jednym mieszkaniem umrę szybciej z nudów niż ze starości.
Tak, fotowoltaika mi się zupełnie nie opłaca.

zazdroszcze
mam dwojke mlodych na wynajmie na 35 metrach. fakt plyt indukcyjna jest...ale calymi dbiami ich w chalupie nie ma- placa miesiecznie lekko ponad stowke.

ja u sibie w chalupie zuzywam 6 tys kWh rocznie- mi sie oplaca ;-)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, malrapida napisał(a):

Płacę miesięcznie 40zł za prąd. Zakładając dofinansowanie 50% instalacja zwróci mi się za 40 lat. Mam nadzieję, że ceny prądu jeszcze znacząco wzrosną bo tyle czasu z jednym mieszkaniem umrę szybciej z nudów niż ze starości.

Tak, fotowoltaika mi się zupełnie nie opłaca.

:)

A ile płacisz za ogrzewanie i ciepłą wodę?? Te 260pln co napisałem to jest koszt ogrzewania 200m² domu ciepła woda i generalnie wszystko co na prąd w domu gdzie mieszkają 4 osoby. Nie wiem może nie masz lodówki czy myjesz się w zimniej wodzie? Za 40zl miesięcznie to chyba nie używasz prądu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rachunek mam i ja.

Poszło 2084 kWh (za 6m), wprowadzono  1870kWh. EV pobrał 700kWh. Bilans niestety ujemny:  540kWh, ale z racji ich kombinacji na początku roku miałem nadprodukcję 630kWh. Generalnie druga połowa 22 była słaba.

Samych opłat (stałych) 220PLN /za 6m.

 

Rachunek oczywiście źle wystawiany, bo nie biorą w prognozie pod uwagę produkcji :facepalm:.

 

BTW. Rozkminił ktoś o co chodzi z tym zbilansowansowanym godzinowym rozliczeniem :bzik: ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, karolchyla napisał(a):

Mi też przyszła faktura. 280 zł, wszystko na prąd, ogrzewanie i cwu pompa ciepła. Instalacja 8kWp. W sumie w tym roku zapłaciłem za ogrzewanie i prąd 910 zł. Szacuję, że za zeszły rok jestem do przodu około 4000 zł.

To w tym pewnie będziesz jeszcze bardziej bo prąd droższy po przekroczeniu limitu byś miał.

Ja już przestałem liczyć ile do przodu, bo podstawowa instalacja PV już się zwróciła. Teraz poprostu mniej płacę ;) i odpadł też koszt paliwa do auta miejskiego.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

Rachunek mam i ja.

Poszło 2084 kWh (za 6m), wprowadzono  1870kWh. EV pobrał 700kWh. Bilans niestety ujemny:  540kWh, ale z racji ich kombinacji na początku roku miałem nadprodukcję 630kWh. Generalnie druga połowa 22 była słaba.

Samych opłat (stałych) 220PLN /za 6m.

 

Rachunek oczywiście źle wystawiany, bo nie biorą w prognozie pod uwagę produkcji :facepalm:.

 

BTW. Rozkminił ktoś o co chodzi z tym zbilansowansowanym godzinowym rozliczeniem :bzik: ?

 

 

PGE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.