Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Majkiel napisał:

U mnie dziś około 11:45 było przekroczenie na jednej fazie :(

Licznik Zamela (MEW-01) zarejestrował max 251,5V na jednej z faz.

Z tego co się orientuje, w najbliższych dniach/tygodniach powstaną dwie kolejne instalacje trzy domy dalej :(

 

Trzeba uderzać do zakładu energetycznego o obniżenie napięcia na transformatorze, bo latem będziesz miał dramat z ciągłymi wyłączeniami. 
Z tego co czytam - często się udaje :ok: Ale czasami jest spychownictwo i np. sprawdzają napięcie w sieci... wieczorem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, open napisał:

 

Trzeba uderzać do zakładu energetycznego o obniżenie napięcia na transformatorze, bo latem będziesz miał dramat z ciągłymi wyłączeniami. 
Z tego co czytam - często się udaje :ok: Ale czasami jest spychownictwo i np. sprawdzają napięcie w sieci... wieczorem ;]

 

Trzeba będzie spróbować :ok:

W nocy na żadnej z faz nie spada poniżej 230V, z reguły jest ok. 240V.

 

Edit

No i zaś się na chwilę wyłączył. Trzeba działać

 

Edytowane przez Majkiel
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 12:29, open napisał:

Ale czasami jest spychownictwo i np. sprawdzają napięcie w sieci... wieczorem ;]

 

I co w tym dziwnego, że sprawdzają wieczorem? Jak przestawią transformator by dawał niższe napięcie to wieczorem też będzie dawał niższe napięcie. Jeśli teraz w dzień jest 250V a wieczorem jest przykładowo 220V to po obniżeniu o 20V wieczorem może się zdarzyć 200V.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GoldFinger napisał:

 

I co w tym dziwnego, że sprawdzają wieczorem? Jak przestawią transformator by dawał niższe napięcie to wieczorem też będzie dawał niższe napięcie. Jeśli teraz w dzień jest 250V a wieczorem jest przykładowo 220V to po obniżeniu o 20V wieczorem może się zdarzyć 200V.

Dane od wczoraj, gdzie była dobra produkcja:

image.png.e2145a742b62699218c64d26d112fc96.png

 

Do 200V nigdy mi nie spadło. Wahanie dzień/noc to ok 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sherif napisał:

Dane od wczoraj, gdzie była dobra produkcja:

 

U mnie (dane z Zamel MEW-01 w domoticzu):

obraz.png.1dc61fb7195f28d3a34a1f06a673af95.png

 

obraz.png.1b65facd7a96d30d529790467e9823ca.png

 

obraz.png.eda72e02d11254f95ddb61e8241f3d67.png

 

A tu z falownika:

obraz.png.b44befe14ce794d8f477e1fcde532b8d.png

 

Dużo instalacji PV jest w okolicy, ale tak wysokie napięcia w nocy pokazują, że nawet 20V spokojnie można obniżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Dane od wczoraj, gdzie była dobra produkcja:

Do 200V nigdy mi nie spadło. Wahanie dzień/noc to ok 5V.

 

Być może i macie rację, aczkolwiek wydaje mi się, że niedawno widziałem u siebie wieczorem na mierniku napięcie rzędu 220V (nie mam stałego monitoringu)a w ciągu dnia jest w okolicach 240V.

 

Wydaje mi się, że pomiar przed obniżeniem powinien być także prowadzony wieczorami/w nocy i pewnie także na początku i na końcu linii (punkt najdalej oddalony od trafo ze względu na spadki napięcia).

Ciekawe jakie są możliwości zmiany napięcia na używanych obecnie transformatorach - zmiany podłączonych uzwojeń: czy minimalna zmiana to jest 1V czy 5V czy też przykładowo 10V? :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, GoldFinger napisał:

 

Być może i macie rację, aczkolwiek wydaje mi się, że niedawno widziałem u siebie wieczorem na mierniku napięcie rzędu 220V (nie mam stałego monitoringu)a w ciągu dnia jest w okolicach 240V.

 

Wydaje mi się, że pomiar przed obniżeniem powinien być także prowadzony wieczorami/w nocy i pewnie także na początku i na końcu linii (punkt najdalej oddalony od trafo ze względu na spadki napięcia).

Ciekawe jakie są możliwości zmiany napięcia na używanych obecnie transformatorach - zmiany podłączonych uzwojeń: czy minimalna zmiana to jest 1V czy 5V czy też przykładowo 10V? :nie_wiem:

To chyba też zależy od obciążenia i wielkości trafo. U mnie jest tak bo trafo jest daleko i jest linia napowietrzna która zasila wiele domów. Może jak jest mniejsze lokalne trafo, wtedy wahania są większe, gdy oczywiście jest kilku podpiętych prosumentów. Mają normy w kwestii wysokości napięć i sami wiedzą w jakich granicach musi mieścić się napięcie, skoro przekracza 250V to coś jest nie tak. Oczywiście najlepiej jest zwalić na prosumentów, ale jak chcą to mogą jednak coś z tym zrobić.

U mnie było w drugą stronę napięcie spadało pon 210V i bywało, że np kocioł się dziwnie zachowywał. Czasem wypadały fazy, ale nie wiem czy to jest z tym związane. Gdy napisałem prośbę o zrobienie porządku to dostałem odpowiedź, że nie mają budżetu na przebudowę a linia jest w kiepskim stanie (co mnie to obchodzi w sumie ;)) + zasłonili się dodatkowo PN gdzie napięcie jest od ok 200V, więc wg nich jest ok 8-).

 

Za to udało mi się ostatnio wywalczyć odszkodowanie od "ZE" 8]. Często bywa tak, że ginie napięcie lub wylatują fazy i to nie przez wiatr czy zimę. Raz było tak, że było 105V - fajnie LEDy zaaregowały w oświetleniu, część migała, część się jarzyła a część się nie odpaliła :phi:. Niestety przez to padł mi mój licznik 3-fazowy. Wysłałem zgłoszenie i .... o zgrozo przysłali mi porozumienie w kwestii odszkodowania. Po kilka dniu dokonali przelewu całej kwoty :ok:.

 

Godzinę temu, Majkiel napisał:

Dużo instalacji PV jest w okolicy, ale tak wysokie napięcia w nocy pokazują, że nawet 20V spokojnie można obniżyć.

Rzeczywiście spora różnica, ale nawet obniżenie o 10V powinno dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

U mnie było w drugą stronę napięcie spadało pon 210V i bywało, że np kocioł się dziwnie zachowywał.

 

Zazdroszczę. U mnie falownik co chwilę taktuje. Ostatnio nawet 257V odnotowałem:

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 12:24, Majkiel napisał:

 

U mnie dziś około 11:45 było przekroczenie na jednej fazie :(

 

Licznik Zamela (MEW-01) zarejestrował max 251,5V na jednej z faz.

 

Z tego co się orientuje, w najbliższych dniach/tygodniach powstaną dwie kolejne instalacje trzy domy dalej :(

 

19 godzin temu, format napisał:

 

Zazdroszczę. U mnie falownik co chwilę taktuje. Ostatnio nawet 257V odnotowałem:

 

 

Pomijając wysokie napięcie, kto wam zakładał? zadowoleni jesteście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, spad napisał:

Na grupie dot. fotowoltaiki na FB proponują rozwiązania typu inteligentne gniazdko odpalające się przy wyższym napięciu z grzałką do bojlera z wodą.

Najpierw trzeba mieć bojler z grzałką ;] Tylko czy to skutecznie obniży napięcie w sieci, grzałka ma np. 3 kW czyli tyle co pralka i kilka innych bzdetów, ostatnio mi odłączyło falownik jak było zużycie własne, więc nie do końca wierze w skuteczność działania. Gdyby tak wszyscy nagle przestali produkować to tak, napięcie samoczynnie powinno spaść.

 

23 godziny temu, GoldFinger napisał:

I co w tym dziwnego, że sprawdzają wieczorem? Jak przestawią transformator by dawał niższe napięcie to wieczorem też będzie dawał niższe napięcie. Jeśli teraz w dzień jest 250V a wieczorem jest przykładowo 220V to po obniżeniu o 20V wieczorem może się zdarzyć 200V.

Obecnie jest godz. 12:00. Ładne słoneczko, uzysk z paneli na poziomie 80%. Napięcie w gniazdku mam 249,7 V. Wieczorem i nocą spada to 240-230V. Wypadało by sprawdzić czy obniżenie o 10V poskutkuje czymś pozytywnym. Nic nie robiąc będzie problem.

 

14 minut temu, _luk_ napisał:

Pomijając wysokie napięcie, kto wam zakładał? zadowoleni jesteście ?

Znajoma firma z dużym doświadczeniem, jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, spad napisał:

Na grupie dot. fotowoltaiki na FB proponują rozwiązania typu inteligentne gniazdko odpalające się przy wyższym napięciu z grzałką do bojlera z wodą.

 

Ponoć jest to jakieś rozwiązanie, chociaż nie wiem na ile to obniża napięcie. No i u mnie wyłączenia są z powodu przekroczenia raz na jednej, innym razem na drugiej fazie.

 

... dziś już trzy razy - 10:40, 11:10, 11:40

 

 

 

27 minut temu, _luk_ napisał:

Pomijając wysokie napięcie, kto wam zakładał? zadowoleni jesteście ?

 

U mamy w zeszłym roku zakładał HC Install, u mnie Foton Pro. Zrobili, działa, panele wczoraj nie odleciały ;)

U mnie dodatkowo po montażu sprawdził to inny gość, co prawda od nich, ale pozaglądał do korytek czy jest ok, zwracał uwagę na przejścia, czy są tulejki za zakończeniach kabli itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, komor napisał:

Obecnie jest godz. 12:00. Ładne słoneczko, uzysk z paneli na poziomie 80%. Napięcie w gniazdku mam 249,7 V.

U mnie też stale podwyższone, ale do 253V ( max dopuszczalne ) dobiło może ze dwa razy od września.

Zwykle jak jest duża produkcja to 240-245V trzyma.

Nie mam w okolicy wielu instalacji, ale jestem na początku obwodu i tu nie mogą za dużo opuścić bo na końcu spadnie poniżej minimum. Modernizacja sieci była przewidywana za 2 lata, ale kto wie czy dojdzie do skutku.

 

obraz.png.987beaf3f358ff3b88913bb845b357c3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _luk_ napisał:

Pomijając wysokie napięcie, kto wam zakładał? zadowoleni jesteście ?

 

Tak, kumpel jest menadżerem w Solaredge i mi wskazał odpowiednich wykonawców

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, komor napisał:

Obecnie jest godz. 12:00. Ładne słoneczko, uzysk z paneli na poziomie 80%. Napięcie w gniazdku mam 249,7 V. Wieczorem i nocą spada to 240-230V. Wypadało by sprawdzić czy obniżenie o 10V poskutkuje czymś pozytywnym. Nic nie robiąc będzie problem.

 

Poobserwowałem wczoraj i dzisiaj w sposób losowy napięcie na jednej z faz i u mnie napięcie pływa od 215V do 240V. Sieć pewnie mam starą, napowietrzną i wioskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, GoldFinger napisał:

 

Poobserwowałem wczoraj i dzisiaj w sposób losowy napięcie na jednej z faz i u mnie napięcie pływa od 215V do 240V. Sieć pewnie mam starą, napowietrzną i wioskową.

Ciesz się ;] Ja mam sieć osiedlową trochę ziemi trochę napowietrznej, stara jak świat. Mamy na osiedlu 2 albo 3 trafo, buduje się u nas na potęgę na każdym skrawku ziemi, prosumentów w zeszłym roku doszło pewnie ze 100 albo i lepiej stąd też robi się problem jak na wioskach. A że stacje trafo są wiekowe to też modernizację trzeba by przeprowadzić kompleksowo a nie interwencyjnie.

 

Ale łatwiej zlecić i zapłacić z naszych za kampanie, że to unia jest zła ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spad napisał:

Na grupie dot. fotowoltaiki na FB proponują rozwiązania typu inteligentne gniazdko odpalające się przy wyższym napięciu z grzałką do bojlera z wodą.

Wątpie aby to coś dało. Poza tym jest dość duża zmienność produkcji w czasie.

U siebie sprawdzałem odpalanie hydroforu nic nie wpływa na napięcie.

No i chyba trochę nie o oto chodzi, aby całość produkcji wpuścić w wodę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sherif napisał:

Wątpie aby to coś dało. Poza tym jest dość duża zmienność produkcji w czasie.

U siebie sprawdzałem odpalanie hydroforu nic nie wpływa na napięcie.

No i chyba trochę nie o oto chodzi, aby całość produkcji wpuścić w wodę.

 

Ja sprawdziłem kilowatową pompą i czajnikiem - wielkiej różnicy nie było.

Założenie z grzałką nie jest aż tak bez sensu - jeśli w ciągu dnia ma się produkcję rzędu np. 5 kW, to lepiej 2-3 z tego dać w wodę, a resztę oddać albo skonsumować niż wyłączyć falownik i nie mieć nic. W sumie tej energii się nie traci - ciepła woda przyda się wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Majkiel napisał:

 

Ja sprawdziłem kilowatową pompą i czajnikiem - wielkiej różnicy nie było.

Założenie z grzałką nie jest aż tak bez sensu - jeśli w ciągu dnia ma się produkcję rzędu np. 5 kW, to lepiej 2-3 z tego dać w wodę, a resztę oddać albo skonsumować niż wyłączyć falownik i nie mieć nic. W sumie tej energii się nie traci - ciepła woda przyda się wieczorem.

Tylko jak nieraz obserwuje wahania produkcji to zmienia się to co sekundę, w takiej sytuacji IMO nie ma to sensu, non stop odpalać i wyłączać grzałkę. No chyba, że uzależnić to od pogody i sterować jedynie kiedy jest full produkcja non-stop.

W domu mam możliwość prostej implementacji czegoś takiego, nawet uzależniając to od nasłonecznienia czy prognozy pogody. Chciałem zrobić sterowaniem ładowania auta w warunkach dobrej produkcji ale odpuściłem z powyższych względów. Zasilacz też chyba nie lubi być non stop on/off. Na grzałkę nawet mam miejsce w buforze, ale nadprodukcję konsumuje EV ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda teraz z nowymi przepisami, czy jest jakaś minimalna wielkość instalacji którą trzeba założyć żebym np za dwa lata mógł rozbudować do 10kw

W takim przypadku najsensowniej będzie od razu zamontować docelowy falownik na 10kw?

Czy jakimś problemem może być to że powiedzmy za dwa lata już może nie być takiego modelu paneli w sprzedaży jak założę teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Roswell napisał:

Jak to wygląda teraz z nowymi przepisami, czy jest jakaś minimalna wielkość instalacji którą trzeba założyć żebym np za dwa lata mógł rozbudować do 10kw

W takim przypadku najsensowniej będzie od razu zamontować docelowy falownik na 10kw?

Czy jakimś problemem może być to że powiedzmy za dwa lata już może nie być takiego modelu paneli w sprzedaży jak założę teraz?

 

Kolega, który niedawno montował panele, zrobił to tak, że ma falownik 8kW i około 4kWp podłączonych jako jeden string. W przyszłości zamierza dołożyć panele na drugi string. Inne panele nie powinny być wówczas problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj falownik wyłączył się 7 razy 😠

Czy ktoś z Was przechodził ścieżkę reklamacji czy też próbę obniżenia napięcia w sieci w Tauronie ?

Edytowane przez Majkiel
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Roswell napisał:

Jak to wygląda teraz z nowymi przepisami, czy jest jakaś minimalna wielkość instalacji którą trzeba założyć żebym np za dwa lata mógł rozbudować do 10kw

W takim przypadku najsensowniej będzie od razu zamontować docelowy falownik na 10kw?

Czy jakimś problemem może być to że powiedzmy za dwa lata już może nie być takiego modelu paneli w sprzedaży jak założę teraz?

Podstawa to falownik z wejściem na dwa stringi, no i zapas mocy. Jeżeli nie masz takiego (jak mój) to trzeba dobierać panele z parametrami podobnymi do istniejących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.02.2022 o 10:38, stig napisał:

Enea wymiana licznika po 26 dniach. Miły Pan instalator mówił, że zgłoszeń full. Z licznikami też się robi już problem - mała dostępność …

 

Wszyscy chcą zdążyć przed końcem marca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie,

jakie są Wasze opinie o poniższych elementach. Liczę na odpowiedź szczególnie tych, którzy już takich elementów używają.

 

- falownik SofarSolar z serii KTL-X (w ofercie jest model 8.8 albo 11)

- panele SwissSolar 545 (model IBEX 144MHC-EiGER lub podobny)

albo

- panele Hyundai HiE-S480 (model VI lub podobne)

 

Czy te elementy trzeba omijać szerokim łukiem czy są ok?
 

Jak to wygląda w temacie gwarancji - jak rzetelnie porównać to co piszą w ulotkach albo sprzedawcy nawijają na uszy, szczególnie co do okresu (10-15-20-25 lat), zakresu (co obejmuje a co nie), co z tego co jest zawarte w gwarancji będzie miało naprawdę znaczenie?

 

Nie szukam niczego z górnej półki, z pierdyliardem opcji, bo instalacja będzie na domu rodziców, więc generalne założenie jest takie: "ma działać i się nie psuć".

Uważam, że dodatkowe koszty idące za czymś "lepszym" muszą mieć swoje uzasadnienie (w tym finansowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bojler41 napisał:

- panele SwissSolar 545 (model IBEX 144MHC-EiGER lub podobny)

albo

- panele Hyundai HiE-S480 (model VI lub podobne)

Wszystkie panele powyżej 400Wp to są "krowy" - czyli dużo większe od "normalnych". Opinie na forach są takie, że im większy panel tym większa szansa, że poprzez naprężenia materiału szybciej je szlag trafi. Wydaje się logiczne ale osobistych doświadczeń nie mam :oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bojler41 napisał:

Nie szukam niczego z górnej półki, z pierdyliardem opcji, bo instalacja będzie na domu rodziców, więc generalne założenie jest takie: "ma działać i się nie psuć".

Uważam, że dodatkowe koszty idące za czymś "lepszym" muszą mieć swoje uzasadnienie (w tym finansowe).

Skup się raczej na profesjonalnym montażu, to ma większe znaczenie niż same elementy.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2022 o 13:22, Majkiel napisał:

Dzisiaj falownik wyłączył się 7 razy 😠

Czy ktoś z Was przechodził ścieżkę reklamacji czy też próbę obniżenia napięcia w sieci w Tauronie ?

Dziś dostałem odpowiedź, że parametry sieci są zgodne z ustawą. Mam prowo złożyć wniosek o założenie analizatora parametrów sieci, jeśli będą poprawne płace im 153 zł, jeśli nie to oni płacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bojler41 napisał:

Hej Panowie,

jakie są Wasze opinie o poniższych elementach. Liczę na odpowiedź szczególnie tych, którzy już takich elementów używają.

 

- falownik SofarSolar z serii KTL-X (w ofercie jest model 8.8 albo 11)

- panele SwissSolar 545 (model IBEX 144MHC-EiGER lub podobny)

albo

- panele Hyundai HiE-S480 (model VI lub podobne)

 

Czy te elementy trzeba omijać szerokim łukiem czy są ok?
 

Jak to wygląda w temacie gwarancji - jak rzetelnie porównać to co piszą w ulotkach albo sprzedawcy nawijają na uszy, szczególnie co do okresu (10-15-20-25 lat), zakresu (co obejmuje a co nie), co z tego co jest zawarte w gwarancji będzie miało naprawdę znaczenie?

 

Nie szukam niczego z górnej półki, z pierdyliardem opcji, bo instalacja będzie na domu rodziców, więc generalne założenie jest takie: "ma działać i się nie psuć".

Uważam, że dodatkowe koszty idące za czymś "lepszym" muszą mieć swoje uzasadnienie (w tym finansowe).

 

Mam tego Sofara u siebie od ponad miesiąca. Wiadomo, miesiąc to zbyt krótki czas na jakiekolwiek wnioski. Ale siedząc na kilku grupach o fotowoltaice to wnioskuję, że to taka sprawdzona masówka, nie high level, ale też nic złego. Ot taka poczciwa Skoda w falownikach. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się przy okazji, otóż napisałem do Tauronu pismo z prośbą o obniżenie napięcia, opisałem sytuację że dobijamy do 257V co nie jest okej, dokleiłem prezesów (tak mi podpowiedział pewien kącikowicz) i... voila!

 

vlpu1i3.png

  • Lubię to 3
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, format napisał:

Pochwalę się przy okazji, otóż napisałem do Tauronu pismo z prośbą o obniżenie napięcia, opisałem sytuację że dobijamy do 257V co nie jest okej, dokleiłem prezesów (tak mi podpowiedział pewien kącikowicz) i... voila!

O co z tym doklejaniem prezesów chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 12:23, format napisał:

Pochwalę się przy okazji, otóż napisałem do Tauronu pismo z prośbą o obniżenie napięcia, opisałem sytuację że dobijamy do 257V co nie jest okej, dokleiłem prezesów (tak mi podpowiedział pewien kącikowicz) i... voila!

 

 

 

Podaj maile, też powysyłam, choć w moim wypadku zostaje wniosek i jechać z dziadami ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 12:23, format napisał:

Pochwalę się przy okazji, otóż napisałem do Tauronu pismo z prośbą o obniżenie napięcia, opisałem sytuację że dobijamy do 257V co nie jest okej, dokleiłem prezesów (tak mi podpowiedział pewien kącikowicz) i... voila!

 

Na jakiś konkretny mail Taurona pisałeś czy [email protected] ?

U mnie wczoraj produkcja wyglądała tak, podobnie jak w poprzednie słoneczne dni :

obraz.png.63b708f7c9782b02b244f360722fd01b.png

 

 

22 godziny temu, open napisał:

Ciekawe ile w nocy będzie, czy nie za nisko.

 

Zależy ile było w nocy. U mnie w nocy na poszczególnych fazach spada mniej więcej do 235-240 V, a chwilowe minimalne wartości nie są niższe niż 230V. 10V mniej nie zaszkodziłoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ZUBERTO napisał:

O co z tym doklejaniem prezesów chodzi?

Bat zawsze dobry, jak to w businessie :). Ja tą metodę stosowałem przy przeciągającym się przyłączu w Innogy. Załatwiając papiery zdobyłem kontakt do ich przełożonych, do prezesów można samemu złożyć adres email znając imię i nazwisku (czasem jest na www). Pomaga. Bardzo szybko odpowiadają :phi:

 

3 godziny temu, Majkiel napisał:

U mnie wczoraj produkcja wyglądała tak, podobnie jak w poprzednie słoneczne dni :

Cienie ?

 

U mnie w danej godzinie pojawia się cień i widać, że zaczyna ograniczać moc inwerter 5kW:

obraz.png.cbec3f6d81aae3088baca64eab170c99.png

 

 

3 godziny temu, format napisał:

Tej nocy 219V najniżej

Ooo to też masz wersje light :). W zimę pewnie będzie non stop tyle. U mnie jest 214-235V, poza wahaniami chwilowymi jest tendencja do wzrostu napięcia w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Bat zawsze dobry, jak to w businessie :). Ja tą metodę stosowałem przy przeciągającym się przyłączu w Innogy. Załatwiając papiery zdobyłem kontakt do ich przełożonych, do prezesów można samemu złożyć adres email znając imię i nazwisku (czasem jest na www). Pomaga. Bardzo szybko odpowiadają :phi:

Dla kogo dobry to dobry.

Ja musiałbym chyba zawód zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Dla kogo dobry to dobry.

Ja musiałbym chyba zawód zmienić.

Jak chcesz kogoś podkablować vs zmusić do roboty to nie wysyłasz tak do znajomych czy ludzi z którymi pracujesz.  Natomiast w pracy się czasem wykorzystują tą metodę z innych względów ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem maila z NFOŚiGW z "prośbą" o uzupełnienie wniosku o dotację mój Prąd z powodu:

"Brak możliwości powiązania potwierdzeń płatności po tytule przelewu z przedstawioną fakturą."

 

Dostali skan faktury, w której nazwa usługi brzmi "Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,73kW", nabywca to ja i adres pod którym był montaż.

i 3 skany częściowych faktur z tytułami przelewów:

- "ZADATEK W WYSOKOŚCI 40% WARTOŚCI UMOWY NA WYKONANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ POD ADRESEM ...(tu ten sam adres pod którym był montaż)"

- "ZADATEK W WYSOKOŚCI 40%WARTOŚCI UMOWY(PO DOSTARCZENIU PANELI)NA WYKONANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ POD ADRESEM ...(tu ten sam adres pod którym był montaż)"

- "ZAPŁATA W WYSOKOŚCI 20%WARTOŚCI UMOWY NA WYKONANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ POD ADRESEM ...(tu ten sam adres pod którym był montaż)"

 

Nie bardzo wiem jak mam im to uzupełnić, bo przeca nawet jeżeli ich zdaniem popełniłem jakiś błąd w tytułach przelewów to już tego nie zmienię.

Głąby nie umieją powiązać adresów, a kontakt z nimi jak z głuchym (wiszę już z godzinę na infolinii).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący w temacie. Instalacja 9,9. Działa dwa tygodnie. Dziennie robi ~50 kWh. Max jest 6,7kW produkcji w południe. Wykres na aplikacji wygląda jak by słabo :phi:. Będzie co z tego? 

Zrzut ekranu 2022-03-24 164454.png

Edytowane przez amazaque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak nie ma odbioru ze strony sieci, to i pv nie będzie produkowało. Włącz obciążenie rzędu 10 kW to zobaczysz czy działa.

U mnie podobnie. 8kWp a produkcja 50-54 kWh i moc rzadko przekraczającą 7kW. A w styczniu odnotowałem moc pv na poziomie 8kW. Poprostu dostępna moc jest niewykorzystana. Możesz to sprawdzić obserwując prądy i napięcia strony DC i AC. Jeśli panel pracuje z pełną mocą to napięcie i prąd powinny zgadzać się z tym co jest na naklejce panela. Jeśli jest nieobciążony to prąd jest mniejszy od podanego na naklejce , a napięcia zbliżają się do maksymalnego jałowego.

Screenshot_2022-03-24-17-25-18-611_com.igen.xiaomaizhidian.jpg

Screenshot_2022-03-24-18-07-46-072_com.igen.xiaomaizhidian.jpg

Edytowane przez karolchyla
Dodanie załącznika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@amazaque IMHO wszystko ok.

U moich rodzicow instalka 6,4 kW dzienna produkcja z ostatnich paru dni to 33-34 kwh i moc maksymalna ~5.3 kw. U mnie instalka 6,2 kW robi ~30 kWh ale mam strasznie zabrudzone/zapylone panele i moc max ~4,7 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karolchyla napisał:

dostępna moc jest niewykorzystana.

Daj spokój, niewykorzystana moc jest oddawana do sieci i chyba tyle w temacie. 

Warto też zwrócić  uwagę na charakterystykę temperaturową paneli, im zimniej tym mają większą sprawność.

Edytowane przez ccLot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.