Skocz do zawartości

Do praktyków: głębokość bieżnika opon zimowych


t_kucyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wiem co piszą mądre artykuły sponsorowane, stąd pytanie nie o ich zawartość a o prawdziwe wrażenia/ doświadczenia.

Czy 4mm głębokości bieżnika zimówki to faktycznie mało, czy może jednak 3mm to wartość graniczna jak w niektórych krajach?

Szwecja, Norwegia, Finlandia wymagają 3mm.

Dla ułatwienia: Superb i Octavia Combi - oba w TDI'ku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy po czym jedziesz zlosnik.gif

Na lodzie - obojętne czy ma 8 mm czy 2 mm

Na asfalcie 3 mm daje radę.

Na kopnym śniegu jak z bieżnika znikną "lamelki" to bywa nieciekawie (przeważnie 4 mm)

Mam Fuldy Supremo Kristall które mają ok 4 - 5mm i na śniegu czy kopnym czy ubitym jest dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy po czym jedziesz

> Na lodzie - obojętne czy ma 8 mm czy 2 mm

> Na asfalcie 3 mm daje radę.

> Na kopnym śniegu jak z bieżnika znikną "lamelki" to bywa nieciekawie (przeważnie 4 mm)

> Mam Fuldy Supremo Kristall które mają ok 4 - 5mm i na śniegu czy kopnym czy ubitym jest dramat.

Superb ma Bridgestone Blizzak LM25 z 42 tygodnia 2006 roku (równe 4mm)

Octavia ma Goodyear Ultragrip 7 z połowy 2007 roku (4,5mm x2 i 5,5mm x2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy po czym jedziesz

Dokładnie tak ....

Dodatkowo rozmiar też ma znaczenie, bo o niebo lepiej mi się jeździło na 14" z oponami 185/65 niż na 205/55R16 wink.gif

Do 5 mm jeszcze da się przemieszczać po grubym śniegu, ale im większe ubytki bieżnika tym trzeba bardziej uważać, poniżej nie miałem okazji jeździć nigdy skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć.

> Wiem co piszą mądre artykuły sponsorowane, stąd pytanie nie o ich zawartość a o prawdziwe wrażenia/

> doświadczenia.

> Czy 4mm głębokości bieżnika zimówki to faktycznie mało, czy może jednak 3mm to wartość graniczna

> jak w niektórych krajach?

> Szwecja, Norwegia, Finlandia wymagają 3mm.

> Dla ułatwienia: Superb i Octavia Combi - oba w TDI'ku.

Z doświadczenia napiszę, że 5-6 letnie zimówki z bieżnikiem ~4mm nadają się na śmietnik.

Markowe Nokiany w górach nie dawały rady wyjechać z parkingu, gdy inni spokojnie wyjeżdżali no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje poprzednie Micheliny Alpin jak doszły do 4-5mm to stały się bezużyteczne na zimę. Na suchym OK, ale na mokrym i śniegu były prawie jak letnie.

Moim zdaniem 8mm w nowych zimówkach to planowe postarzanie produktu spineyes.gif. Powinni dawać 10mm jak w większości bieżnikowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie na ponizej 4mm zarzucilo az milo. Normalnie szedl jak po szynach. Ja ponizej 4mm juz bym nie

> zalozyl.

Przy 4 mm na zimówce o mało samochodu nei skasowałem więc popieram przedmówców mniej jak 4 mm to na letnie się nadaję zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć.

> Wiem co piszą mądre artykuły sponsorowane, stąd pytanie nie o ich zawartość a o prawdziwe wrażenia/

> doświadczenia.

> Czy 4mm głębokości bieżnika zimówki to faktycznie mało, czy może jednak 3mm to wartość graniczna

> jak w niektórych krajach?

> Szwecja, Norwegia, Finlandia wymagają 3mm.

> Dla ułatwienia: Superb i Octavia Combi - oba w TDI'ku.

Co prawda nie zimówki, ale całoroczne GY Vector 4seasons po 40 tys. przebiegu - bieżnik na oko 5mm (może ciut więcej), na głębokim śniegu i rozjeżdżonym parkingu sprawowały się bardzo źle. Na brei stały się lekko nieprzewidywalne. To by potwierdzało graniczną wysokość bieżnika nadającego się do jazdy po śniegu/brei. Wcześniej dla mnie były nieodróżnialne od zimówek (jeździłem na Dębicach Frigo 1 i 2 i GY Ultragrip 7+, w kilku samochodach). Żeby było śmieszniej to na mokrej drodze nadal są raczej lepsze od zimówk, zresztą w lecie też na nich jeżdżę i uśredniając wszystkie hamowania awaryjne to zatrzymywałem się sporo szybciej niż współuczestnicy hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bieżnik na oko 5mm

> w brei stały się lekko nieprzewidywalne. To by potwierdzało graniczną wysokość bieżnika

> nadającego się do jazdy po śniegu/brei.

mam takie samo spostrzeżenie o całorocznych Hankookach Optimo, przez 2 zimy nieodróżnialne od zimówek, obecnie 5mm i jest już bardzo źle na mokrym, a poprzedniej (ich 3-ciej) zimy było juz słabo na sniegu.

sorry za OT, bo topic jest o zimówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z doświadczenia napiszę, że 5-6 letnie zimówki z bieżnikiem ~4mm nadają się na śmietnik.

> Markowe Nokiany w górach nie dawały rady wyjechać z parkingu, gdy inni spokojnie wyjeżdżali

Ja dodam, że Nokian to największy paździerz na śniegu jaki miałem swojej "karierze".

Natomist jest najlepszą zimówką na asfalcie.

Piszę serio, mowa o WR2.

Porównanie mam spore i warunki do testowanie też raczej godne.

Nokian wszędzie tylko nie na śnieg grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja dodam, że Nokian to największy paździerz na śniegu jaki miałem swojej "karierze".

> Natomist jest najlepszą zimówką na asfalcie.

> Piszę serio, mowa o WR2.

> Porównanie mam spore i warunki do testowanie też raczej godne.

> Nokian wszędzie tylko nie na śnieg

Stare Nokiany - poprzedniki WR2, były dobre wszędzie, ale jako nowe.

PO błocie pośniegowym na asfalcie szły jako po szynach, a i na śniegu dawały radę.

Ale już 4-5 letnie nadawały się na śmietnik no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo zależy od szerokości kapcia, te 3mm przy oponach 205 i szerzej to już można ładnie popłynąć. Zimą jednak sporo wody na drogach jest więc szansa stania się pasażerem rośnie.

Na śniegu przy 3mm pewnie lamelki będą wspomnieniem więc za daleko nie przejedziesz.

Co do wartości granicznej, prawo narzuca Ci 1.6mm na letnich, a to już przy większym deszczu jak na łyżwach...

Z doświadczeń

4mm na 155 jeździło się dość poprawnie, ale bywały momenty zlosnik.gif - ale to były stare czasy i lamelki cięte do podstawy klocków

5mm na 205 trzeba było się pilnować - część lamelek była tylko wspomnieniem, została może połowa, a ich głębokość też pozostawiała sporo do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć.

> Wiem co piszą mądre artykuły sponsorowane, stąd pytanie nie o ich zawartość a o prawdziwe wrażenia/

> doświadczenia.

> Czy 4mm głębokości bieżnika zimówki to faktycznie mało, czy może jednak 3mm to wartość graniczna

> jak w niektórych krajach?

> Szwecja, Norwegia, Finlandia wymagają 3mm.

> Dla ułatwienia: Superb i Octavia Combi - oba w TDI'ku.

Opony Michelin mają fabryczne wskaźniki zużycia zimowego 4.2mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisze inaczej ,mam zimówki firestony winterhawk z 2008r 7,5mm ale boczne trzymanie na lekko

> przymrozonej brei nie jest idealnezauwazyłem pare razy .Kupiłnym conti ts 850

Oczywiście są opony lepsze i gorsze ale nawet dobra opona gwałtownie traci właściwości włąśnie przy 4 mm. Swoje doświadczenia mam z Michelinami Alpinami kilku generacji, i tanimi Debicami Frigo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie uwazam ze 4mm to dla zimowki wartosc graniczna niemniej jednak mialem przypadek gdy 11-letni Michelin z 3mm bieznika trzymal o niebo lepiej w roznych zimowych warunkach niz 3-letnia Fulda z 6mm bieznika. Dlaczego niewiem.gif rozmiar byl ten sam 205/60R15

obecnie mam zamiar zalozyc Nokiany z 4mm bieznika ale swiadomie bo dzialaja jeszcze zupelnie przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam, zaraz zobaczycie jaki będzie wysyp "prawie nówek" na Allegro z 4-5mm bieżnika grinser006.gif A jak mówisz sprzedajacemu że opona starsza niż 5 lat i mniej niż 5-6mm to słyszysz że "po nowe to do sklepu" hehe.gif U nas "rynek opon używanych" to rynek całkowicie zuzytych śmieci po 70-120zł/sztukę balwanek.gif

Poniżej 5mm jest wyraźnie gorzej. Ja przy 5mm swoje sprzedam, bo wiem że pójdą za tyle że starczy mi na połowę kompletu nowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Cześć.

> Wiem co piszą mądre artykuły sponsorowane, stąd pytanie nie o ich zawartość a o prawdziwe wrażenia/

> doświadczenia.

> Czy 4mm głębokości bieżnika zimówki to faktycznie mało, czy może jednak 3mm to wartość graniczna

> jak w niektórych krajach?

> Szwecja, Norwegia, Finlandia wymagają 3mm.

> Dla ułatwienia: Superb i Octavia Combi - oba w TDI'ku.

4mm w Superbie - już czekają nowe Dunlop Winter Response 2.

Octavia - nowe zimówki pewnie na sezon 2014/2015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak samo jak z wiekiem zimówek, IMHO dla mnie granica dla zimówek to 5 lat używania, po tym czasie ich właściwości dalece odbiegają od ich przeznaczenia.

co ciekawe na naszej giełdzie jest kilka takich rodzynków, niby zimówka, a tu rocznik 2006,2005....na kij komu pisać że to w ogóle zimówka skoro ona szczerze mówiąc w zimie będzie się gorzej zachowywała jak letnia....

taki apel do kolegów z giełdy, wrzućcie na luz i nie opisujcie tych swoich cudeniek jako opony zimowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój ojciec jeździ na zimówkach od 1996 r. i dają radę,nie narzeka. Fakt, że tylko po mieście i co

> nie da się? Opony nawet nie sa spękane, jakieś Dębice

Da się.

Dopiero wyjazd w góry, gdzie trzeba kawałek podjechać w śniegu pokazuje jak kiepskie są dane zimówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> generalnie uwazam ze 4mm to dla zimowki wartosc graniczna niemniej jednak mialem przypadek gdy

> 11-letni Michelin z 3mm bieznika trzymal o niebo lepiej w roznych zimowych warunkach niz

> 3-letnia Fulda z 6mm bieznika. Dlaczego <ciach>

Ja mogę podpisać się pod tym.

Co więcej mam porównanie opon tej samej marki - Kormoran. Dawne modele miały bieżnik taki kwadratowy (akurat to nie jest ważne, ale charakteryzuje model) i lamelki były "ponacinane" dużo głębiej niż 4 mm.

Obecne Kormorany (nie pamiętam jak się ten model nazywa) mają nacięcia do 4 mm i w wieku 5 lat idą właśnie do śmietnika.

Mam wjazd pod górkę i jest pole do testowania. wink.gif

W moim staruszku miałem założone jakieś bardzo wiekowe Vredestein Snowtrac i mimo wieku oraz znacznego zużycia dawały świetnie radę.

Te Kormorany z "kwadratowym" bieżnikiem były jeszcze rok temu dostępne w jakichś małych rozmiarach, obok leżały te nowsze modele (one na rynku są już też ładnych parę lat) i w przekroju "klocków" było widać różnicę w głębokości lamelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mogę podpisać się pod tym.

> Co więcej mam porównanie opon tej samej marki - Kormoran. Dawne modele miały bieżnik taki

> kwadratowy (akurat to nie jest ważne, ale charakteryzuje model) i lamelki były "ponacinane"

> dużo głębiej niż 4 mm.

> Obecne Kormorany (nie pamiętam jak się ten model nazywa) mają nacięcia do 4 mm i w wieku 5 lat idą

> właśnie do śmietnika.

> Mam wjazd pod górkę i jest pole do testowania.

> W moim staruszku miałem założone jakieś bardzo wiekowe Vredestein Snowtrac i mimo wieku oraz

> znacznego zużycia dawały świetnie radę.

> Te Kormorany z "kwadratowym" bieżnikiem były jeszcze rok temu dostępne w jakichś małych rozmiarach,

> obok leżały te nowsze modele (one na rynku są już też ładnych parę lat) i w przekroju

> "klocków" było widać różnicę w głębokości lamelek.

Dodam, że u mnie w instrukcji obsługi auta jest napisane, że zimówki można używać tylko do wysokości bieżnika 4mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Niemczech masz § ze Minimum bieznika to 1,6 mm Prawo nie rozroznia miedzy opona letnia a zimowa.

> Jedynie ADAC zaleca w/w Minimum 4 mm. Zalecac moga, ja sobie zalecam co innego.

Też używam opon aż bieżnik zbliży się do znacznika TWI. Zaznaczam, że nie zrówna, a zbliży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Niemczech masz § ze Minimum bieznika to 1,6 mm Prawo nie rozroznia miedzy opona letnia a zimowa.

> Jedynie ADAC zaleca w/w Minimum 4 mm. Zalecac moga, ja sobie zalecam co innego.

Właśnie dlatego pytałem o wrażenia praktyków, pojechać da się na wszystkim ale ja nie mogę powiedzieć że nie jadę bo pada śnieg wink.gif

Na lato, 2mm i do śmietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też używam opon aż bieżnik zbliży się do znacznika TWI. Zaznaczam, że nie zrówna, a zbliży.

A ja kupuję nowe jak jest w okolicy 5 mm, a te z 5 mm sprzedaję za dobre pieniądze tym którzy, jeżdżą do 1,6 mm ok.gif

Jeśli jeździcie z 2-3 mm zimą po błocie pośniegowym itp. to podziwiam ok.gif

.... za cierpliwość zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy po czym jedziesz

> Na lodzie - obojętne czy ma 8 mm czy 2 mm

niekoniecznie

> Na asfalcie 3 mm daje radę.

bez bieżnika jeszcze lepiej.

> Na kopnym śniegu jak z bieżnika znikną "lamelki" to bywa nieciekawie (przeważnie 4 mm)

> Mam Fuldy Supremo Kristall które mają ok 4 - 5mm i na śniegu czy kopnym czy ubitym jest dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jeździcie z 2-3 mm zimą po błocie pośniegowym itp. to podziwiam

> .... za cierpliwość

Myślę, że stara zimówka nawet z 2-3mm bieżnikiem będzie lepsza od opony letniej co nie ulega żadnej wątpliwości, a to, że być może traci ona drastycznie swoje właściwości jezdne na śniegu przy granicy bieżnika 4-5mm to inna sprawa.

Jak dla mnie jeśli bieżnik jest zgodny z przepisami to jeżdżę. To nie rajd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja kupuję nowe jak jest w okolicy 5 mm, a te z 5 mm sprzedaję za dobre pieniądze tym którzy,

> jeżdżą do 1,6 mm

Dokładnie. Dokładam nieco ponad drugie tyle i mam komplet nowych opon, z pełnym bieżnikiem i świeżą gumą, w cenie takiej, za jaką inni jeżdżą na starych oponach z 4mm bieżnikiem, które za rok czy dwa i tak trzeba zmieniać, bo a to bąbel wyskoczy, a to guma sparcieje...

Ale ciii, bo jeszcze przestaną używane kupować, teraz myślą, że to myśmy frajerzy palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.