Skocz do zawartości

Nowe ciężarówki w UE: 25 m długości i 60 ton masy!


Michal46

Rekomendowane odpowiedzi

W mediach rozpoczęła się burza na temat nowych samochodów ciężarowych, które już wkrótce mogą wyjechać na drogi krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Parlament Europejski przygotowuje się do zatwierdzenia uchwały dotyczącej wprowadzenia na drogi zestawów samochodów ciężarowych o długości nawet 25 metrów. Dopuszczalna masa całkowita takich pojazdów miałaby wynosić nawet 60 ton!

Posłowie tłumaczą, że takie ciężarówki są o wiele bardziej energooszczędne, bowiem zużywają niewiele więcej paliwa oraz niewiele bardziej eksploatują drogi w stosunku do obecnych zestawów ważących 40 ton i mierzących niecałe 20 metrów długości. Czy Europa jest gotowa na takie uliczne pociągi?

Na posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego 18 marca ma się odbyć głosowanie nad wprowadzeniem tego rodzaju samochodów ciężarowych. Poza dodatkową przestrzenią ładunkową nowe ciężarówki będą miały dłuższy przód, trochę na wzór amerykańskich ciągników siodłowych.

To ma także związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa i wprowadzeniem stref zgniotu, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo kierowcy, ale także innych użytkowników drogi. Czekamy na decyzję Unii Europejskiej.

http://www.tirstop.pl/nowe-ciezarowki-w-ue-25-m-dlugosci-i-60-ton-masy/

Widzicie coś takiego na polskich drogach? Bo ja nie bardzo... Dziś drogi krajowe pozostawiają wiele do życzenia, to dopiero jak takie zestawy zaczną jeździć, koleiny na drogach krajowych, będą miały po dwie osie cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak najbardziej mogą jeździć, jestem za

Twins no ja Cię proszę facepalm%5B1%5D.gif

Przecież 40T potrafią załadować do 60T, to co dopiero takie 60T, to raz.

Dwa, że już full legal 40T rozwala drogi ostro, a 60T będzie to robiło zdecydowanie szybciej sick.gif

A wtedy nie będziesz tak szybko jeździł, bo będziesz dziury omijał, jak już wpadniesz, to pół samochodu zniszczysz, o koleinach nie wspomnę swiety.gifswiety.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma za znaczenie ile waza? Na rozwalkowywanie drog ma wplyw nacisk na os a tu bedzie ich wiecej i wszystko zostaje bez zmian to raz a dwa ze pomyslwalkowany przez ue co najmniej od 10 bo juz wtedy mieli taki mpomysl.ogolnie jestem za bo spadna ceny frachtu a co za tym idzie realne ceny na polkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co to ma za znaczenie ile waza? Na rozwalkowywanie drog ma wplyw nacisk na os a tu bedzie ich

> wiecej i wszystko zostaje bez zmian to raz a dwa ze pomyslwalkowany przez ue co najmniej od 10

> bo juz wtedy mieli taki mpomysl.ogolnie jestem za bo spadna ceny frachtu a co za tym idzie

> realne ceny na polkach

Ceny na półkach nie spadną, wzrosną zyski sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak droga będzie we właściwy sposób wybudowana to się nic nie stanie

A jaką masz gwarancję, że droga jest we właściwy sposób wybudowana zlosnik.gif ? To wychodzi w praniu po kilku latach i co najgorsze, moze wyjść jak już się skońćzy gwarancja na drogę. Jak się słucha o różnych problemach jakie były z drogami budowanymi "na Euro2012" (za mało asfaltu w asfalcie, jakieś manewry z materiałami uzytymi do podbudowy itd.) to można mieć obawy ile lat te drogi wytrzymają pod zwiększonym obciążeniem. Niektóre z dróg oddanych kilka lat temu mają już delikatne zaczątki kolein na prawych pasach, pojawiają się pofałdowania - na razie da się to wyczuć jadąc samochodem z oponami o bardzo niskim profilu , ale za kilka lat może to się stać bardziej widoczne dla wszytskich.

Co do samej idei tych ciężarówek - uważam że jest dobra. Jeden transport 60t, więcej przewiezie niż jeden transport 40 t ciężarówką, wypali mniej paliwa i wyemituje mniej zanieczysczeń niż przewiezienie takiej samej ilości towaru 40 t ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W mediach rozpoczęła się burza na temat nowych samochodów ciężarowych, które już wkrótce mogą

> wyjechać na drogi krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Ciężarówki mają wyglądać nieco inaczej.

THUMB_WIDE_scania_concept_1999.jpg

Powyżej projekt z 1999r. Wystający przód ma zapewnić ochronę kierowcy podczas zderzenia z inną ciężarówką.

Zestawy 25m będą jeździć tylko pomiędzy centrami logistycznymi po wyznaczonych trasach. Oczywiście o ile to się będzie opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> http://www.tirstop.pl/nowe-ciezarowki-w-ue-25-m-dlugosci-i-60-ton-masy/

> Widzicie coś takiego na polskich drogach? Bo ja nie bardzo... Dziś drogi krajowe pozostawiają wiele

> do życzenia, to dopiero jak takie zestawy zaczną jeździć, koleiny na drogach krajowych, będą

> miały po dwie osie

TIRy na tory! Przynajmniej w naszym kraju. Ale oczywiście "to się nie da", bo pekap w swej mentalności to głęboka komuna i ogólne "nie mamy pańskiego płaszcza...".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co to ma za znaczenie ile waza? Na rozwalkowywanie drog ma wplyw nacisk na os a tu bedzie ich

Ok, zamiast 5 osi przejeżdżających będzie 7-8, tarcie skróci żywotność warstwy ścieralnej i dodatkowo ubije podbudowę crazy.gif

Będzie bardziej uciążliwe poruszanie się po drogach. Wczorajszy przykład: trasa 10km Piotrków-Sulejów, po 22 chwilka, w jednym sznurku z przeciwka 49 pojazdów z naczepami, weź to wyprzedź sick.gif

> wiecej i wszystko zostaje bez zmian to raz a dwa ze pomyslwalkowany przez ue co najmniej od 10

> bo juz wtedy mieli taki mpomysl.ogolnie jestem za bo spadna ceny frachtu a co za tym idzie

> realne ceny na polkach

Nie wierzę w takie obietnice, tiry na tory ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciężarówki mają wyglądać nieco inaczej.

> Powyżej projekt z 1999r. Wystający przód ma zapewnić ochronę kierowcy podczas zderzenia z inną

> ciężarówką.

Jaki to ma sens gdy za plecami kierowcy jest załadowane XXton? Przód musiał by mieć z 10m długości żeby taką masę wyhamować na strefie zgniotu. Albo zamontować kierowcom katapulty, jak w samolotach myśliwskich.

> Zestawy 25m będą jeździć tylko pomiędzy centrami logistycznymi po wyznaczonych trasach. Oczywiście

> o ile to się będzie opłacało.

I będzie kolejna ,,darmowa" kasa unijna na modernizacje wybranych dróg pod nowe ciężarówki, kolejne przetargi, machlojki, przekręty. screwy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A stan dróg, przecież rozwałkują nam drogi jeszcze bardziej.

nacisk na cm2 nie powinien się znacząco zmienić jeśli będzie więcej kół. Wyobraź sobie że po prostu jadą dwie ciężarówki jedna za drugą. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak podają u mnie pod względem pojemności (przewożonych towarów)...

standardowo nacisk kontenera jest przenoszony przez cztery osie. Piątą zostawiamy dla kabiny.

W tych "nowych" dwa kontenery są położone na siedmiu. Czyli na prawdę niewielka różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, tak z ciekawości zapytam- ile waży ciężarówka z naczepą- wanną załadowaną piachem do pełna- z czubem? Bo takie cudo widziałem na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widzicie coś takiego na polskich drogach? Bo ja nie bardzo... Dziś drogi krajowe pozostawiają wiele

> do życzenia, to dopiero jak takie zestawy zaczną jeździć, koleiny na drogach krajowych, będą

> miały po dwie osie

wbrew pozorom drodze wyjdzie to na lepsze smile.gif

bo jedzie 60T zamiast 40T, a w tym jest stałe 10T ciągnika

czyli wersja pierwsza wiezie 50T ładunku, druga 30T

i najważniejsze co już było pisane, naciski na oś pozostają bez zmian ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli chcesz liczyć dokładniej, to dwie 25m to odpowiednik trzech standardowych...

jak to policzyles? zlosnik.gif

bo chyba cos nie wyszlo w dodawaniu zlosnik.gif

standartowa naczepa ma 13.6m co daje prawie rowne 92m3 pojemnosci (x3 270m3)

a tu wychodzi z 24m 167m3 wiec 2 to 330m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajene. Jak jest zrobione sterowanie tylnego wieloosiowego wózka pod "rakietą" (na filmie ok.

> 4:00), że tak ładnie idzie śladem przedniego?

To trzeba kontrolować z zewnątrz cały czas - więc może być nawet radiowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A, tak z ciekawości zapytam- ile waży ciężarówka z naczepą- wanną załadowaną piachem do pełna- z

> czubem? Bo takie cudo widziałem na drodze.

Do mnie przyjechała w zeszłym roku załadowana nie z czubem i było tegoż ładunku 30 ton. Jak dodamy ciężarówkę to spokojnie jest ponad 40t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież w niektórych krajach EU już takie jeżdżą...

W Skandynawii od dawna, na zachodzie też już od jakiegoś czasu ileś tam jeździ ze specjalnymi pozwoleniami. Szczerze, na autostradzie tej różnicy w długości się nie wyczuwa, z założenia mają to być pociągi do długodystansowego transportu i jestem jak najbardziej za ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> TIRy na tory! Przynajmniej w naszym kraju. Ale oczywiście "to się nie da", bo pekap w swej

> mentalności to głęboka komuna i ogólne "nie mamy pańskiego płaszcza...".

To markety też wywalmy poza miasto, będzie milej i przyjemniej zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A, tak z ciekawości zapytam- ile waży ciężarówka z naczepą- wanną załadowaną piachem do pełna- z

> czubem? Bo takie cudo widziałem na drodze.

Powiem Ci tak, nie jakieś gigantyczne 4 ośki Volvo z kiprem bodaj 12 kubików ładowali(co prawda ziemią) że ważyły 50t. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.