Skocz do zawartości

Różne ciekawe mechanizmy wycieraczek


twinsen

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle lat żyję na świecie, a dopiero wczoraj zauważyłem takie oto kuriozum:

Tak, naturalną pozycją tych wycieraczek jest pion:

800px-Seat_Leon_2006_black_vl.jpg

No i to mnie natchnęło do pytania, czy znacie jeszcze jakieś "dziwne" mechanizmy we współczesnych autach? W jakimś Mercedesie jest jedna wycieraczka, która na ćwiartkach się wydłuża coby dostać do rogów. Ale może jeszcze coś ciekawego? Historyczne auta mile widziane (wycieraczki "na tramwaj" czyli z góry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle lat żyję na świecie, a dopiero wczoraj zauważyłem takie oto kuriozum:

> Tak, naturalną pozycją tych wycieraczek jest pion:

> No i to mnie natchnęło do pytania, czy znacie jeszcze jakieś "dziwne" mechanizmy we współczesnych

> autach? W jakimś Mercedesie jest jedna wycieraczka, która na ćwiartkach się wydłuża coby

> dostać do rogów. Ale może jeszcze coś ciekawego? Historyczne auta mile widziane (wycieraczki

> "na tramwaj" czyli z góry).

W C8 wycieraczki też tak pracują, aczkolwiek ich spoczynkową jest poziom. Ten sposób pracy wyciera większą powierzchnię szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W C8 wycieraczki też tak pracują, aczkolwiek ich spoczynkową jest poziom. Ten sposób pracy wyciera

> większą powierzchnię szyby.

W zasadzie w wiekszosci takich aut multivanach wycieraczki pracuja asymetrycznie. Wlasnie z powodu duzej zzyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też w C4, bardzo fajne rozwiązanie i prawie cała szyba czyszczona. W Zafirze A też już to było.

W Mercedesach też było fajne rozwiązanie z jedną wycieraczką, która się wysuwała do przodu jak pamiętam.

Poniżej animacja jak to w MB wygląda:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie we Fiacie, tylko ze chowają się na dole szyby pod spoilerem. Jak dla mnie najlepsze rozwiązanie. BTW w seacie ciekawe rozwiązanie bo wycieraczka chowa się przy słupku zmniejszając opory powietrza i hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam takie we Fiacie, tylko ze chowają się na dole szyby pod spoilerem. Jak dla mnie najlepsze

> rozwiązanie. BTW w seacie ciekawe rozwiązanie bo wycieraczka chowa się przy słupku

> zmniejszając opory powietrza i hałas.

To jest tez bezpieczniejsze rozwiazanie dla pieszych w razie W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zarówno mechanizm Seata jak i Mercedesa (ten z 1 wycieraczką) oba są produkcji Valeo...

Tu masz przykładowe zdjęcie fragmentu fabrycznie montowanego mechanizmu wycieraczek od MB W124.

Co na nim widzisz?

2292470.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Górna część szyby jest nie czyszczona ( okolice lusterka ) jak rozwiązali np czujnik deszczu? W

> inne miejsce?

Na przykładzie civica viii - jedno rami jest dłuzsze, przez co ten nieczyszczny trójkąt przesunięty jest w stronę pasażera. Czujniki pod lusterkiem są w zasięgu wycieraczki kierowcy. Akurat z pozycji kierowcy ta brudna cześć czyby jest za lusterkiem wstecznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Double sourcing.

> Większość firm automotive stosuje te metodę, aby nie uzależniać się od jednego dostawcy...

W życiu nie widziałem fabrycznego mechanizmu do W124 produkcji Valeo. A widziałem ich dużo, bardzo dużo.

Aż sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na przykładzie civica viii - jedno rami jest dłuzsze, przez co ten nieczyszczny trójkąt przesunięty

> jest w stronę pasażera. Czujniki pod lusterkiem są w zasięgu wycieraczki kierowcy. Akurat z

> pozycji kierowcy ta brudna cześć czyby jest za lusterkiem wstecznym

OK, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> e60 ma wycieraczki, niby normalne, ale ich przebieg jest taki, że obejmuje prawie całą szybę

> tu akurat ktos sobie do e39 zamontował mechanizm z e60

Co w tym rozwiązaniu jest z e60? Bo wysuwana wycieraczka po stronie pasażera była normalnie w e39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> e60 ma wycieraczki, niby normalne, ale ich przebieg jest taki, że obejmuje prawie całą szybę

> tu akurat ktos sobie do e39 zamontował mechanizm z e60

Nie mechanizm tylko ramiona wycieraczek. W każdym e39 tak działają wycieraczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle lat żyję na świecie, a dopiero wczoraj zauważyłem takie oto kuriozum:

> Tak, naturalną pozycją tych wycieraczek jest pion:

> No i to mnie natchnęło do pytania, czy znacie jeszcze jakieś "dziwne" mechanizmy we współczesnych

> autach? W jakimś Mercedesie jest jedna wycieraczka, która na ćwiartkach się wydłuża coby

> dostać do rogów. Ale może jeszcze coś ciekawego? Historyczne auta mile widziane (wycieraczki

> "na tramwaj" czyli z góry).

dla mnie fajnie działają mechanizmy w BMW - prawe ramię tak podskakuje w górę i zmienia krzywiznę, krzywka jakaś czy cuś?

W niektórych nowych autach mechanizmy są zdaje się oparte o silniki krokowe - z pozycją parkowania, fajnie będzie jak to się zacznie psuć wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Jeep'ie jest "śmieszne" rozwiązanie tylnej wycieraczki.

> Podczas pracy spoczywa cały czas na szybie; ale kiedy jest wyłączona, cofa się na uchwyt poniżej.

No ale to chyba wymusza konstrukcja otwierania szyby. W Lagunie I kombi, którą miałem, wycieraczka była zamontowana w szybie, silnik zaś w klapie. Łącznikiem była zapadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.