Skocz do zawartości

Czy komputer "wie" o aktualnym przełożeniu?


wald0

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji "systemy" mogą zgłupieć.

Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji

> "systemy" mogą zgłupieć.

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

> Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze

> informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

Po co ze skrzyni? Ma prędkość i obroty to wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji

> "systemy" mogą zgłupieć.

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

> Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze

> informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

W moim aucie, jest wskazanie biegu, ale to automat. W manualu ECU posiada tylko info o: luzie (do tempomatu), wstecznym oraz zapietym reduktorze.

imho w manualu nie ma potrzeby, zeby ecu znal bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W moim aucie, jest wskazanie biegu, ale to automat. W manualu ECU posiada tylko info o: luzie (do

> tempomatu), wstecznym oraz zapietym reduktorze.

> imho w manualu nie ma potrzeby, zeby ecu znal bieg.

Bezpośrednio nie zna, ale może mieć zakodowane przełożenia które sobie oblicza z prędkości i obrotów. Przydać się może w wykrywaniu anomalii działania tempomatu / asr / esp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bezpośrednio nie zna, ale może mieć zakodowane przełożenia które sobie oblicza z prędkości i

> obrotów. Przydać się może w wykrywaniu anomalii działania tempomatu / asr / esp.

tzn jakich anomalii i po co miałby znać nr biegu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tzn jakich anomalii i po co miałby znać nr biegu ?

Nie zna numeru biegu, ale wie jakiej prędkości może się spodziewać przy danych obrotach silnika. Jeżeli prędkość jest inna to znaczy że np ślizga się sprzęgło albo jest awaria czujnika prędkości i trzeba odłączyć tempomat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W moim aucie, jest wskazanie biegu, ale to automat. W manualu ECU posiada tylko info o: luzie (do

> tempomatu), wstecznym oraz zapietym reduktorze.

> imho w manualu nie ma potrzeby, zeby ecu znal bieg.

U mnie w 307 (i w innych pugach również), tempomat poniżej IV-tego biegu nie działa. Więc jakąś wiedzę ecu musi mieć nt biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie w 307 (i w innych pugach również), tempomat poniżej IV-tego biegu nie działa. Więc jakąś

> wiedzę ecu musi mieć nt biegu.

Poważnie nie działa??? yikes.gifyikes.gif

Niezłe sobie jaja żabojady robią. rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zna numeru biegu, ale wie jakiej prędkości może się spodziewać przy danych obrotach silnika.

> Jeżeli prędkość jest inna to znaczy że np ślizga się sprzęgło albo jest awaria czujnika

> prędkości i trzeba odłączyć tempomat.

ale jak to się ma do pytania w wątku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie w 307 (i w innych pugach również), tempomat poniżej IV-tego biegu nie działa. Więc jakąś

> wiedzę ecu musi mieć nt biegu.

icon_eek.gif dziwne, czyli co w mieście nie można używać tempomatu ?

Sprawdzałeś, czy nie jest to limit prędkości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie w Reno działa na każdym powyżej prędkości 30km/h

No, u mnie w każdym aucie też. Tylko limity prędkości są. Dolny to zwykle 30-40km/h, czasem też jest górny, np. w Lacettim działał do 180km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Citroenie jest tak samo.

> Natomiast nie bardzo widze sens uzywania tempomatu na biegach 1-3

30km/h to może być za mało na czwórkę, zwłaszcza na nierównym terenie. Nawet 50 to może być za mało np. w górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 30km/h to może być za mało na czwórkę, zwłaszcza na nierównym terenie. Nawet 50 to może być za mało

> np. w górach.

Jak mam jechac 30km/h to nawet nie pomysle o uzywaniu tempomatu wink.gif

A jak nie chce przekroczyc 50-ki w miescie, to od tego mam limiter dzialajacy na kazdym biegu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie w 307 (i w innych pugach również), tempomat poniżej IV-tego biegu nie działa. Więc jakąś

> wiedzę ecu musi mieć nt biegu.

hehe - w lancii działał nawet na 1 biegu - byle powyżej chyba 20 czy 30 kmh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak mam jechac 30km/h to nawet nie pomysle o uzywaniu tempomatu

Chyba że wjedziesz np. do strefy 30 w Europie, potrafiącej ciąnąć się kilometrami.

> A jak nie chce przekroczyc 50-ki w miescie, to od tego mam limiter dzialajacy na kazdym biegu

Ale limiter nie daje odpocząć nodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba że wjedziesz np. do strefy 30 w Europie, potrafiącej ciąnąć się kilometrami.

> Ale limiter nie daje odpocząć nodze.

No OK, przez 18 lat jeszcze nie trafilem na taka sytuacje, wiec dla mnie to nie problem grinser006.gif

Tempomat odpalam jak wiem, ze bede jechal dluzej ze stala predkoscia.

W miescie nie uzywam w ogole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No OK, przez 18 lat jeszcze nie trafilem na taka sytuacje, wiec dla mnie to nie problem

Ok, wierzę bo to często się nie zdarza. ok.gif

> Tempomat odpalam jak wiem, ze bede jechal dluzej ze stala predkoscia.

> W miescie nie uzywam w ogole.

Ja używam zawsze i wszędzie. W mieście też się bardzo przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji

> "systemy" mogą zgłupieć.

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

> Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze

> informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

Civic VI gen. z silnikiem D15Z8 wiedział. Tjuningowcy na forum podmieniali na krótszą skrzynię z 1.4, tracąc tym samym tryb "econo" (to jest VTEC-E), który zamiast do 120km/h działał do 88km/h, więc nawet w trasie 90 się nie dało jechać już ekonomicznie. Ale nie to było najgorsze: nikt na tym forum nie przyznał się do efektów ubocznych w postaci poszarpywania przy utrzymywaniu stałej prędkości, właśnie z powodu o którym piszesz. Ot mieszanka była źle dobierana do obrotów. Dlatego radzę z dystansem odnosić się do operacji typu zmiany przełożeń, wyczytanych w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Civic VI gen. z silnikiem D15Z8 wiedział. Tjuningowcy na forum podmieniali na krótszą skrzynię z

> 1.4, tracąc tym samym tryb "econo" (to jest VTEC-E), który zamiast do 120km/h działał do

> 88km/h, więc nawet w trasie 90 się nie dało jechać już ekonomicznie. Ale nie to było

> najgorsze: nikt na tym forum nie przyznał się do efektów ubocznych w postaci poszarpywania

> przy utrzymywaniu stałej prędkości, właśnie z powodu o którym piszesz. Ot mieszanka była źle

> dobierana do obrotów. Dlatego radzę z dystansem odnosić się do operacji typu zmiany przełożeń,

> wyczytanych w necie.

czekaj, czekaj ale w czym objawiała się ta wiedza ? Miała skrzynia czujniki ?

Koledze do Punto HGT założyli skrzynie od diesla, też działała tylko 5ke mogł wrzucać pow 130km/h grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji

> "systemy" mogą zgłupieć.

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

> Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze

> informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

wie. przy podpowiedziach o koniecznosci zmiany biegu na wyzszy lub nizszy mu to potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wie. przy podpowiedziach o koniecznosci zmiany biegu na wyzszy lub nizszy mu to potrzebne

Nie wie i nie musi wiedzieć tego. Silnik ma zaprogramowane optymalne warunki pracy i jeśli te warunki się zmieniają to odpowiednio sygnalizuje co zrobić. Rosną obroty - bieg w górę. Maleją obroty - bieg w dół. Nie interesuje go na którym biegu jedziesz tylko co masz zrobić żeby utrzymać optymalne warunki pracy. To tak w uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wie i nie musi wiedzieć tego. Silnik ma zaprogramowane optymalne warunki pracy i jeśli te

> warunki się zmieniają to odpowiednio sygnalizuje co zrobić. Rosną obroty - bieg w górę. Maleją

> obroty - bieg w dół. Nie interesuje go na którym biegu jedziesz tylko co masz zrobić żeby

> utrzymać optymalne warunki pracy. To tak w uproszczeniu.

tak?

a skad wie, ze juz jedziesz na "6" i nie ma sensu, zeby podpowiadac Ci, zebys zmienil bieg w gore?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

W samochodach w których jest dostępny overboost (chwilowe zwiększenie momentu obrotowego), zwykle może uaktywnić się tylko na niektórych biegach (zazwyczaj górnych).

A overboost jest dość często stosowany w nowych samochodach z turbosprężarką (dlatego w danych technicznych czasem podawane są dwie wartości maksymalnego momentu obrotowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W samochodach w których jest dostępny overboost (chwilowe zwiększenie momentu obrotowego), zwykle

> może uaktywnić się tylko na niektórych biegach (zazwyczaj górnych).

> A overboost jest dość często stosowany w nowych samochodach z turbosprężarką (dlatego w danych

> technicznych czasem podawane są dwie wartości maksymalnego momentu obrotowego).

To raczej działa na podstawie prędkości obrotowej silnika, obciążenia silnika, prędkości auta oraz położenia pedału gazu i pozycji przepustnicy.

W większości normalnych aut nie ma żadnych czujników biegów oprócz wstecznego bo do niczego nie jest to potrzebne. Ekonomizery działają również wg. wyżej wymienionych kryteriów.

Nawet tempomat można na chwilę włączyć jadąc na luzie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To raczej działa na podstawie prędkości obrotowej silnika, obciążenia silnika, prędkości auta oraz

> położenia pedału gazu i pozycji przepustnicy.

> W większości normalnych aut nie ma żadnych czujników biegów oprócz wstecznego bo do niczego nie

> jest to potrzebne.

Niedawno czytałem broszurę reklamową jakiegoś samochodu (chyba Ford), w którym wyraźnie było zaznaczone, że overboost nie działa na pierwszym biegu.

Przeczytałem też, że w Ferrari California T (wiem, przykład z kosmosu grinser006.gif) maksymalny moment obrotowy jest różny w zależności od biegu (najwyższy na ostatnim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niedawno czytałem broszurę reklamową jakiegoś samochodu (chyba Ford), w którym wyraźnie było

> zaznaczone, że overboost nie działa na pierwszym biegu.

> Przeczytałem też, że w Ferrari California T (wiem, przykład z kosmosu ) maksymalny moment obrotowy

> jest różny w zależności od biegu (najwyższy na ostatnim).

tak, sa limitery zeby nie zarznac sprzegla na 1,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ecu to żaden problem przeliczyć ilość obrotów w stosunku do prędkości jazdy (każde współczesne auto ma czujnik vss, albo układ ABS). Do pełni szczęścia potrzebny tylko czujnik położenia pedału sprzęgła. U mnie w Stilo komputer widzi na jakim biegu jadę, u żony w Fabii też widzi i nawet wyświetla na zegarach. Po co? Np po to, żeby w zależności od zapiętego biegu odpowiednio otwierać przepustnicę. Kierowca tylko sugeruje ile chce mocy, a ecu idzie na kompromis moc vs normy spalin. W zależności od auta (oprogramowania) ten kompromis jest korzystniejszy dla szybkich kierowców, albo dla ekologów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak?

> a skad wie, ze juz jedziesz na "6" i nie ma sensu, zeby podpowiadac Ci, zebys zmienil bieg w gore?

No właśnie nie wie. Przetestowane na podnośniku. Zresztą przy zmuleniu na 1 też informuje aby zredukować zanim zgaśnie.

Algorytm prosty jak budowa cepa, przynajmniej w autach francuskich i niemieckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak?

> a skad wie, ze juz jedziesz na "6" i nie ma sensu, zeby podpowiadac Ci, zebys zmienil bieg w gore?

Bo "widzi", ze jedziesz np. 160 i nie ma juz co zapinac.

Oblicza to sobie z predkosci i obrotow, mysli sobie gosciu jedzie 160 i ma 4500 obrotow, wiec to chyba musi byc 6 bieg bo gdyby to byla 5 to byloby 160 i 6000 obrotow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy okazji dyskusji o wymianie przełożenia 5 biegu przeczytałem na AK, że po takiej operacji

> "systemy" mogą zgłupieć.

> Pytanie: czy we współczesnych autach osobowych, ze zwykłą skrzynią manualną, owa skrzynia dostarcza

> jakichkolwiek informacji (poza zapięciem wstecznego biegu co oczywiste)?

> Mi się wydaje, że (może poza rzadkimi wyjątkami) nic takiego nie ma miejsca, ewentualnie jeszcze

> informacja "jestem na luzie" ale już nie które przełożenie jest wybrane.

W Seat Ibiza aktualnej generacji komputer sam sugeruje na którym biegu powinno się jechać i rozpoznaje na jakim biegu jedziemy aktualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tzn jakich anomalii i po co miałby znać nr biegu ?

W Fordzie np. przy biegach 1-5 pokazuje się strzałka, kiedy "trzeba" zmienić bieg na wyższy. Przy 6-ce już się nie pokazuje, więc "wie" zlosnik.gif Ale na co jeszcze może to wpływać, sam jestem ciekawy hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla ecu to żaden problem przeliczyć ilość obrotów w stosunku do prędkości jazdy (każde współczesne

> auto ma czujnik vss, albo układ ABS). Do pełni szczęścia potrzebny tylko czujnik położenia

> pedału sprzęgła.

Który ma każde auto z tempomatem i coraz więcej aut nawet bez tempomatu. Bez wciśnięcia sprzęgła wielu aut nie odpalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Fordzie np. przy biegach 1-5 pokazuje się strzałka, kiedy "trzeba" zmienić bieg na wyższy. Przy

> 6-ce już się nie pokazuje, więc "wie" Ale na co jeszcze może to wpływać, sam jestem ciekawy

To może sobie wyliczyć, ale żeby być pewnym trzeba by w serwisówce sprawdzić albo kompa podłączyć wink.gif. W mojej Lancii mimo, że to zautomatyzowany manual wie o biegu a Ecu nawet rejestruje ile razy zadziałało sprzęgło i ile razy jaki bieg był włączony icon_eek.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Seat Ibiza aktualnej generacji komputer sam sugeruje na którym biegu powinno się jechać i

> rozpoznaje na jakim biegu jedziemy aktualnie.

Czy podczas mieszania biegami na postoju pokazuje który dokładnie bieg włączyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.