Skocz do zawartości

Koniec bramek na autostradach !


MarCo

Rekomendowane odpowiedzi

> jakieś opłaty za pozostałe drogi.

Przecież bramownice są, pudełeczko będziesz miał - grzech nie skorzystać.

Dodatkowo zamiast znienawidzonych fotoradarów zrobi się odcinkowy pomiar prędkości.

Obywatelu, wypnij się, rząd będzie Cię 270747800-sex.gif dla Twojego dobra.

Kasa z OFE rozdana, Tusk nowe obietnice złożył, trzeba kasę zbierać.

"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mi sie podoba rozwiązanie węgierskie czyli winieta bez naklejanek płatna na stacji benzynowej w

> razie potrzeby

Widzisz już jak w Polsce ruszyłby cały przemysł związany z fałszowaniem tych winiet?

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skrzynka przypisana do nr rejestracyjnego i wysoka kara za przekładanie.

Tak i powiadomienie skarbówki, że podły prywaciarz jechał autostradą swoim Cayenne/Touaregiem/Passatem/A8, czy innym, które nie było Pandą VAN, którą rzekomo zatankował na stacji przy tej autostradzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mi sie podoba rozwiązanie węgierskie czyli winieta bez naklejanek płatna na stacji benzynowej w

> razie potrzeby

ten system jest w swojej prostocie genialny nawet nie trzeba stawiać kamer na drogach bo maja mobilne kamery co sprawdzają czy zapłacone. Proste i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ten system jest w swojej prostocie genialny nawet nie trzeba stawiać kamer na drogach bo maja

> mobilne kamery co sprawdzają czy zapłacone. Proste i skuteczne.

To świetny system. Wracając z CRO miałem okazję "zasmakować" genialności stojąc ponad godzinę po zakup tej winiety hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozszerzyć i już?

> Najpierw musi być przetarg, a są systemy dużo lepsze niż viaAuto.

Musi być przetarg, a rozszerzyć łatwo. W zasadzie sprowadza się to do dogadania z koncesjonariuszami prywatnych autostrad.

> To zależy o co pytasz

Ty chyba jesteś jeden wielki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nastepnym razem kup online

To było nieplanowane, mieliśmy wracać jak zwykle przez Austrię i Czechy.

Dlatego zdecydowanie wolę standardowe winiety do kupienia w zasadzie wszędzie. Naklejam, jadę cześć. A z odklejaniem nie przesadzajmy żeby to był taki wielki problem ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kruczek polegał na tym, że chciał żeby zapłacili również ci, co nie jeżdżą po autostradach wcale.

> A założymy się, że to nie okaże się takie łatwe?

AFAIR to miały być winiety ogólne, a nie tylko na autostrady, z tego miały być pieniądze na budowę nowych autostrad żeby uniknąć PPP.

Co do łatwości to pieron wie co wymyślą, ale infrastruktura jest. Poczekamy - zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko, że on chciał winiet jak nie było w Polsce autostrad, a podatek drogowy był chyba jeszcze

> płacony osobno, a nie w paliwie. 180zł za jego czasów to też nie tyle samo co teraz.

> W Bułgarii jest taki system - winiety na drogi krajowe.

podatek już był w benzynie za czasów Pola. Winieta miała być na wszystkie drogi od krajowych w górę, wtedy nie byłoby PPP, nie było AmberA1, KulczykA2 i może Stalexport straciłby A4 (choć w to sam nie wierzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musi być przetarg, a rozszerzyć łatwo. W zasadzie sprowadza się to do dogadania z

> koncesjonariuszami prywatnych autostrad.

Tak, jasne, tylko się dogadać, a co do rozszerzenia to co masz myśli?

> Ty chyba jesteś jeden wielki problem?

Od razu widać, że Twoja odpowiedź ma niewiele merytorycznie wspólnego z omawianym zagadnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za ten system ktoś powinien iść do więzienia. Jak widziałem na własne

> oczy tańsze i działające systemy w innych krajach.

Jak widzisz, poddanie w wątpliwość sensu rozwijania starego systemu, który nijak nie rozwiązuje wielu problemów i jest de facto niedostosowany do obecnych realiów (mowa oczywiście o osobówkach, choć nie tylko) prowadzi do używania przez niektórych żałosnej argumentacji ad personam. Są systemy o dużo większym możliwościach czy też perspektywach rozwoju i GDDKiA ma tego świadomość. Są one tez dużo elastyczniejsze itd. Zobaczymy kto przystąpi do przetargu na system dla osobowych - Kapsch ma w sumie chyba ułatwiony start w tych zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przepraszam, poprawię się.

ale motocyklista to faktycznie chyba na łeb tfu... kask znaczy, będzie musiał przylepić tą winietę grinser006.gif*

* wyjaśnienie dla ponuraków - wiem.. wiem.. winietę nakleja się na motocykl, na błotnik np. 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jest viaAUTO/TOLL i wystarczy to rozciągnąć na odcinki koncesjonowane, nic więcej robić nie trzeba.

Z całą pewnością - jak zapłacą np. obcokrajowcy? Jak zapłacą swoi, kiedy się portmonetka wyczerpie? A może chciałbym zapłacić kartą, bądź w ogóle jej wprost nie używać, tylko pozwolić na obciążenie konta? Czy infrastruktura techniczna (w takiej formie jak obecnie) jest potrzebna? Takie "proste" "rozciągnięcie" viaAUTO/TOLL niestety jest kosztowne i wielu kwestii nie rozwiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musisz to zgłosić do ministerstwa a nie na motokaciku

Nic nowego - niedawno było pomysły o oklejaniu (póki co szyby) naklejkami z ważnością badań technicznych, polisy OC (jeżeli dobrze pamiętam to r1sender był tego orędownikiem). Ja idąc tym tropem proponowałem (to wcześniejsza historia, więc kolejność zdarzeń trochę nie tego, ale ogólnie chodziło o zasadę) oklejanie czół kolejnymi naklejkami, które będą świadczyły o płaceniu PIT w miejscu zamieszkania (jaka banalna weryfikacja, czy klienta w urzędzie obsłużyć miło, czy tez wypad) itd. itp.

Sorry - byłem pierwszy, winieta może się nie zmieścić hehe.gifhehe.gifhehe.gifyay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za ten system ktoś powinien iść do więzienia.

Chciałbyś prosty i tani system ? Może jeszcze sprawnie działający ?

W sferze publicznej w Polsce ? Popatrz na systemy informatyczne ZUS, na ePUAP, całą działalność ministerstwa cyfryzacji .... Gdzie i na czym by zarabiali krewni i znajomi królika ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z całą pewnością - jak zapłacą np. obcokrajowcy?

poradzili sobie z tym we włoszech i portugalii - są specjalne karty dla turystów, albo dopuszczone używanie kredytówek

> Jak zapłacą swoi, kiedy się portmonetka wyczerpie?

> A może chciałbym zapłacić kartą, bądź w ogóle jej wprost nie używać, tylko pozwolić na

> obciążenie konta? Czy infrastruktura techniczna (w takiej formie jak obecnie) jest potrzebna?

> Takie "proste" "rozciągnięcie" viaAUTO/TOLL niestety jest kosztowne i wielu kwestii nie

> rozwiązuje.

widzę, że mało wiesz o viaAUTO/TOLL. Można ich używać jako pre- i post- paid, zależnie od tego czy zarejestrujesz urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poradzili sobie z tym we włoszech i portugalii - są specjalne karty dla turystów, albo dopuszczone

> używanie kredytówek

No popatrz, a gdzie masz taka możliwość w viaAUTO?

> widzę, że mało wiesz o viaAUTO/TOLL.

rotfl.gif

> Można ich używać jako pre- i post- paid, zależnie od tego czy zarejestrujesz urządzenie.

Weź mnie nie rozmieszaj - rozumiem, że o wniesieniu zabezpieczenia płatności nie wspomniałeś przez grzecznosć (podobnie jak przypisaniu do pojazdu) smile.gif

BTW (to edyta) - gdzie masz tam możliwość podpięcia karty kredytowej i automatycznego jej obciążenia? (możliwość już jest, podobno, tylko jak to jest zrealizowane facepalm%5B1%5D.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic nowego - niedawno było pomysły o oklejaniu (póki co szyby) naklejkami z ważnością badań

> technicznych, polisy OC (jeżeli dobrze pamiętam to r1sender był tego orędownikiem). Ja idąc

> tym tropem proponowałem (to wcześniejsza historia, więc kolejność zdarzeń trochę nie tego, ale

> ogólnie chodziło o zasadę) oklejanie czół kolejnymi naklejkami, które będą świadczyły o

> płaceniu PIT w miejscu zamieszkania (jaka banalna weryfikacja, czy klienta w urzędzie obsłużyć

> miło, czy tez wypad) itd. itp.

> Sorry - byłem pierwszy, winieta może się nie zmieścić

Ale jeszcze nie wiadomo czy w ogóle te winiety będą ! smirk.gif

Kocham to forum :

Bramki -pomstowanie,winiety -pomstowanie ,elektronika też żle itd. itp. ok.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jeszcze nie wiadomo czy w ogóle te winiety będą !

Podejrzewam, że żadnych winiet nie będzie. Tak jak w innych większych krajach. Winiety jak dotąd są tyko w krajach małych, a i tam często są drogi dodatkowo płatne.

> Kocham to forum :

> Bramki -pomstowanie,winiety -pomstowanie ,elektronika też żle itd. itp.

Cóż, wiele osób musi sobie pomarudzić dla zasady hehe.gif

Ja tam nie narzekam - jestem naprawdę zadowolony, że mamy w końcu autostrady i można jeździć spokojnie i bezpiecznie na naprawdę długich odcinkach. Bramki nie są najlepszym rozwiązaniem, ale skoro już taki jest system (i to g* viaAuto można sobie w buty włożyć) to pozostaje udział w korkach na autostradach (które pojawiają się wszędzie, nawet jak nie ma bramek), bądź w miarę możliwości skorzystanie z dróg alternatywnych w przypadku sytuacji ekstremalnych (jak weekendy wakacyjne). Nie powiem, w tym roku nawet na A1 załapałem się na free weekend hehe.gif, ale to było w godzinach najniższego obciążenia - nawet gdyby była płatna, to bym w korku nie stał (bądź w niewielkim). Oczywiście czekam na jakieś sensowne i kompleksowe rozwiązanie elektroniczne, ale na to sobie jeszcze poczekam hehe.gifpalacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokladnie, nie dogodzisz

> Kazdy pomysl bedzie lepszy niz te upierdliwe bramki

Dokładnie ok.gif

Mam tylko nadzieje ze będzie to coś bardziej przemyślanego niż te nieszczęsne bramki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No popatrz, a gdzie masz taka możliwość w viaAUTO?

a po co to teraz komu skoro są bramki?

zdecyduj się wreszcie czy rozmawiamy o organizacji e-poboru czy o stanie obecnym

> Weź mnie nie rozmieszaj - rozumiem, że o wniesieniu zabezpieczenia płatności nie wspomniałeś przez

> grzecznosć (podobnie jak przypisaniu do pojazdu)

viaAUTO jest na osobę nie na pojazd AFAIK. Do konkretnego pojazdu przypisywany jest viaBOX (>3,5t)

Zabezpieczenie płatności jest przeniesione z viaBOX i dla osób fizycznych jest głupotą. Jak kupujesz abonament gsm to też (u nowego opa) pokazujesz świstki z pracy/konta. Jakoś nie dziwi mnie, że ktoś chce potwierdzenia wypłacalności.

> BTW (to edyta) - gdzie masz tam możliwość podpięcia karty kredytowej i automatycznego jej

> obciążenia?

każdego postpaid'a możesz w banku zlecić do płacenia z jakiegoś instrumentu płatniczego. Nie wszystko musi być wprost u dostawcy usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a po co to teraz komu skoro są bramki?

> zdecyduj się wreszcie czy rozmawiamy o organizacji e-poboru czy o stanie obecnym

A czyje to są słowa?

Quote:

jest viaAUTO/TOLL i wystarczy to rozciągnąć na odcinki koncesjonowane, nic więcej robić nie trzeba.


Może się jednak zdecyduj, czy rozmawiamy o organizacji e-poboru czy o stanie obecnym oslabiony.gif

> viaAUTO jest na osobę nie na pojazd AFAIK.

Tak, oczywiście pominąłeś to co znowu było niewygodnie.

> (Zabezpieczenie płatności jest przeniesione z viaBOX i dla osób fizycznych jest głupotą. Jak

> kupujesz abonament gsm to też (u nowego opa) pokazujesz świstki z pracy/konta. Jakoś nie dziwi

> mnie, że ktoś chce potwierdzenia wypłacalności.

Świstki z pracy? Żarty chyba sobie robisz. Może jak robisz to pierwszy raz, a nie jak istniejesz w różnych systemach i chcesz regulować zobowiązania kartą kredytową.

> każdego postpaid'a możesz w banku zlecić do płacenia z jakiegoś instrumentu płatniczego.

Czy Ty naprawdę nie wiesz jak takie opłaty są realizowane w sposób cywilizowany? Kartę kredytową rejestrujesz w systemie z dowolnego miejsca na świecie, bez dodatkowych utrudnień.

Zacytować jak to się robi w viaAuto?

Quote:

Ponadto zarejestrowani użytkownicy mają możliwość ustanowienia automatycznego doładowania konta kartą kredytową. W tym celu podczas rejestracji umowy należy autoryzować kartę w jednym z wyznaczonych Miejsc Obsługi Klienta.


pad.gif

> Nie wszystko musi być wprost u dostawcy usługi.

Powinienem użyc "argumentu", który przed chwilą padł z Twoich ust:

Quote:

widzę, że mało wiesz o


oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbyś prosty i tani system ? Może jeszcze sprawnie działający ?

> W sferze publicznej w Polsce ? Popatrz na systemy informatyczne ZUS, na ePUAP, całą działalność

> ministerstwa cyfryzacji .... Gdzie i na czym by zarabiali krewni i znajomi królika ??

Ja wiem jedno - są systemy winietowe w Rumunii i Bułgarii, na Słowacji,

w Czechach, w Austrii... Działa to. Na Węgrzech jest coś rewelacyjnego

od lat: e-winiety, podczas zakupu Twój numer rejestracyjny idzie

do systemu, kontrola na autostradach jest na bramownicach - są

kamery, odpowiedni soft odczytuje tablice i sprawdza. Genialne,

wygodne dla użytkowników, nie ma żadnych bramek w żadnym

z ww. krajów. Nosz kurna, mam XXI wiek, czy nie możnaby tego

zrobić MĄDRZE? Koszt systemu gdzie w autach musi być jakieś

urządzenie jest niewspółmiernie wyższy od systemu winietowego,

oraz elektronicznego. Dałbym też głowę, że jeden plus drugi jest

tańszy razem niż ten nasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czyje to są słowa?

> Quote:

> jest viaAUTO/TOLL i wystarczy to rozciągnąć na odcinki koncesjonowane, nic więcej robić nie

> trzeba.

> Może się jednak zdecyduj, czy rozmawiamy o organizacji e-poboru czy o stanie obecnym

i nadal to podtrzymuje. Dla osób stale przebywających w PL nie potrzeba ''rozwiązań turystycznych''. To jest problem dla osób spoza PL i ani mnie nie dotyczy, ani nie interesuje bo nie będę z tego korzystał.

> Tak, oczywiście pominąłeś to co znowu było niewygodnie.

nie bardzo wiem co było ''niewygodne'' viaAUTO nie wymaga rejestracji i przypisywania do pojazdu, ani nawet do osoby bo może być używane 'na okaziciela'

> Świstki z pracy? Żarty chyba sobie robisz. Może jak robisz to pierwszy raz, a nie jak istniejesz w

> różnych systemach i chcesz regulować zobowiązania kartą kredytową.

bo każdy ma kilka kredytów i istnieje we wszystkich systemach... wyobraź sobie, że są ludzie którzy nie maja kredytów i zweryfikowanie ich w bazach nie jest możliwe smirk.gif

> Czy Ty naprawdę nie wiesz jak takie opłaty są realizowane w sposób cywilizowany? Kartę kredytową

> rejestrujesz w systemie z dowolnego miejsca na świecie, bez dodatkowych utrudnień.

> Zacytować jak to się robi w viaAuto?

> Quote:

> Ponadto zarejestrowani użytkownicy mają możliwość ustanowienia automatycznego doładowania konta

> kartą kredytową. W tym celu podczas rejestracji umowy należy autoryzować kartę w jednym z

> wyznaczonych Miejsc Obsługi Klienta.

> Powinienem użyc "argumentu", który przed chwilą padł z Twoich ust:

> Quote:

> widzę, że mało wiesz o

straszne, naprawdę straszne są te procedury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i nadal to podtrzymuje. Dla osób stale przebywających w PL nie potrzeba ''rozwiązań

> turystycznych''. To jest problem dla osób spoza PL i ani mnie nie dotyczy, ani nie interesuje

> bo nie będę z tego korzystał.

No tak, mnie to nie dotyczy i nie interesuje itd. to może być jak jest (bądź nie jest).

Czasem jednak nie warto być egoistą - takie podejście się niestety później mści.

To co napisałeś teraz brzmi naprawdę dość kuriozalnie w kontekście tego co napisałeś wcześniej, czyli dyskusji o organizacji e-poboru itd.

> nie bardzo wiem co było ''niewygodne'' viaAUTO nie wymaga rejestracji i przypisywania do pojazdu,

> ani nawet do osoby bo może być używane 'na okaziciela'

Zabezpieczenia, brak możliwości normalnej realizacji płatności 'na okaziciela' itd.

> bo każdy ma kilka kredytów i istnieje we wszystkich systemach... wyobraź sobie, że są ludzie którzy

> nie maja kredytów i zweryfikowanie ich w bazach nie jest możliwe

Znowu bym przytoczył " widzę, że mało wiesz o", ale jeżeli chcesz regulować karta kredytową zobowiązania, to bez problemu może zostać "ona" zweryfikowana i w razie problemów realizacja usług może zostać zawieszona, bądź ktoś miły się uda celem wyjaśnienia problemów. Tyle, że to nie problem usługodawcy wprost.

BTW - jak jesteś anonimem bez historii to biegasz z papierami palacz.gif

> straszne, naprawdę straszne są te procedury...

Napisz jak (i gdzie) się odbywa autoryzacja karty kredytowej w viaAuto hehe.gifpalacz.gif

Tak, to jest "straszne" busted.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> statystyczny Polak to autostradą jedzie ze 2 razy w roku, może 3.

no właśnie. ja jechałem w tym roku A4-ką raz. w niedzielę. za przejazd zapłaciłem niecałe 15 zł w obie strony. rano po bilet czekałem w korku 20 min, z powrotem do zapłacenia 1 godz, 15 min. tragedia. juz bym wolał winiete za 50 zł i przelecieć jak strzała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no właśnie. ja jechałem w tym roku A4-ką raz. w niedzielę. za przejazd zapłaciłem niecałe 15 zł w

> obie strony. rano po bilet czekałem w korku 20 min, z powrotem do zapłacenia 1 godz, 15 min.

> tragedia. juz bym wolał winiete za 50 zł i przelecieć jak strzała

Jak wejdą wniety to na 90%, włączą też eSki i wiecej ludzi będzie musiało zapłacić

Najlepszy byłby system wegierski, kamery na bramownicach już sa hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No w końcu poszli po rozum do głowy !

To jakby jeszcze poszli podczas budowy Naszych wspaniałych "hajłejów" poszli po rozum do głowy i wzorem niektórych państw podwyższyli barierki oddzielające pasy o kilka cm byłoby super. Jazda nocą jest w Polsce mocno męcząca, czego nie można powiedzieć o Włoszech, Austrii, Niemiec (nie wszędzie).

Często w tych krajach są stosowane wyższe barierki, czasem oddzielenie jakąś zieleniną itp, co powoduje braku efektu oślepiania z przeciwka a to się przekłada na bezpieczeństwo i mniejsze zmęczenie oczu kierowców.

Koszt wyższy oczywiście ale skoro jako podatnik za część płacę to coś bym chciał sobie zażyczyć zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znając Naszą polską przedsiębiorczość to znajdą się kreatywni drukujący winiety w domu

A Węgierska, Czeska, Słowacka czy Bułgarska przedsiębiorczość jest gorsza? Nie róbmy z siebie narodu złodziei, bo ogromna większość ludzi jest po prostu uczciwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A Węgierska, Czeska, Słowacka czy Bułgarska przedsiębiorczość jest gorsza? Nie róbmy z siebie

> narodu złodziei, bo ogromna większość ludzi jest po prostu uczciwa.

Kolega, to ironia była zlosnik.gif ...niektórzy rozumieją ją luźniej dopiero jak spadnie na głowę i rozwiesi transparenty zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega, to ironia była ...niektórzy rozumieją ją luźniej dopiero jak spadnie na głowę i rozwiesi

> transparenty

A niektórzy wiedzą, że ironia w słowie pisanym kompletnie obcych osób bywa niezauważalna i dodają emotkę.

ps. Teraz ją zobaczyłem. Już późno smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.