Skocz do zawartości

Najgorsze opony letnie: Federal, Kleber, Kormoran, Dębica


mAbZ

Rekomendowane odpowiedzi

Szwedzka agencja konsumencka przetestowałą opony letnie w rozmiarach 175/65R14 i 195/65R15.

Opublikowała test w najnowszym numerze własnego, niezależnego, wolnego od reklam, periodyku.

Nalepsze spośród testowanych opon to:

14"

Continentals ContiEcoContact 5 (68 pkt)

Pirelli Cinturato P1 Verde (67 pkt)

Hankook Kinergy Eco K425 (67 pkt)

15"

Hangkook Kinergy Eco K425 (68 pkt)

Goodyear Efficient Grip Performance (68 pkt)

Dunlop Sport BluResponse (67 pkt)

A piszę o tym, bo jak się okazało, marki popularne w Polsce w teście tym

wypadły tak słabo (głównie z powodu ich słabych wyników na mokrym)

że urząd konsumencki przestrzega przed ich kupowaniem:

Debica Passio 2, (11 pkt)

Kormoran Impulser B2, (10 pkt)

Kleber Dynaxer HP3, (6 pkt)

Federal Formoza FD2 (1 pkt)

Sam wielokrotnie tu pisałem, że Dębica Passio to zdecydowanie

najgorsze opony, na jakich kiedykolwiek jeździłem.

Po byle deszczu zachowywały się jak na lodzie facepalm%5B1%5D.gif

Z tym że nie jeździłem na pozostałych miernotach zlosnik.gif

Nie pytajcie o więcej szczegółów testu, bo ich nie mam- cytuję tu tylko jego streszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jeżdżę na tzw. 100 % możliwości swoich, samochodu czy motocykla

ale

zawsze ganiłem na tutejszym forum Dębicę za mizerną wytrzymałość

tzn: bule, guzy, pęknięcia kordu (z kółka zrobiło się jajo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie jeżdżę na tzw. 100 % możliwości swoich, samochodu czy motocykla

> ale

> zawsze ganiłem na tutejszym forum Dębicę za mizerną wytrzymałość

> tzn: bule, guzy, pęknięcia kordu (z kółka zrobiło się jajo).

U mnie podobnie.

Kilkumiesięcznych Dębic po kilku miesiącach PRAWIDŁOWEGO zimowego składowania

nie dało się zbalansować na wiosnę - były tak krzywe, że musiałem je wyrzucić facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszyscy wiedzą że letnie Dębica Pasio to kicha, czyli łyżwiarswo figurowe. Ale z kolei zimówki

> Dębica Frigo są bardzo

Mówisz o Frigo 2?

Nie dziwne, że są dobre. To przecież Goodyear UG5 z inną metką grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szwedzka agencja konsumencka przetestowałą opony letnie w rozmiarach 175/65R14 i 195/65R15.

> Opublikowała test w najnowszym numerze własnego, niezależnego, wolnego od reklam, periodyku.

Masz gdzies link to wszyskich wynikow.

Chetnie bym zobaczyl jak wypadly gumy ktore wlasnie kupilem

Riken Maystrom2 B2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz gdzies link to wszyskich wynikow.

> Chetnie bym zobaczyl jak wypadly gumy ktore wlasnie kupilem

> Riken Maystrom2 B2.

Pierwsze słyszę, na pewno ich nie testowali 270751858-jezyk.gif

A pisałem:

Quote:

Nie pytajcie o więcej szczegółów testu, bo ich nie mam- cytuję tu tylko jego streszczenie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[EDIT: odtąd bredziłem od czapy]

Passio to przecież wielosezonówki. I to w obydwu znaczeniach wink.gif

Bo przeznaczone na zimę i lato (wierzę, że i tu i tu są marne) oraz niezdzieralne, więc na wiele sezonów jeden zakup. "Wybór cierpa" wink.gif

Nie wiem co robią w teście opon letnich.

[EDIT: dotąd bredziłem od czapy]

Frigo 2 są super na śniegu i znośne poza.

A na lato mam Dębica Presto i są całkiem przyzwoite, wręcz bardzo dobre jak za taką cenę.

W opiniach można wyczytać głównie jedną wadę: głośne. Ja nie potwierdzam. Może nie są super ciche, ale też nie głośne. I nie ząbkują - przynajmniej te moje sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kormoran też szału nie robi.

Miałem Kormorany Impulsery. Gorsze od tych opon były tylko jakieś używane bridgestony jakie nabyłem awaryjnie pewnego razu.

Przed końcem gwarancji poszły do kosza, bo zrobiły się jajowate. Reklamacja oczywiście odrzucona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szwedzka agencja konsumencka przetestowałą opony letnie w rozmiarach 175/65R14 i 195/65R15.

O Fuldach nie było?

Miałem kiedyś Ecocontrol i biorąc pod uwagę cenę, nieźle dawały radę ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kleber Dynaxer HP3, (6 pkt)

To mnie nieco zaskoczyło. Akurat przy tym modelu producent podkreśla, że zachowanie na mokrej nawierzchni było dla niego priorytetem.

Co więcej używałem przez kilka lat poprzedniego modelu HP2 i faktycznie przyczepność na mokrym była całkiem niezła (w porównaniu do Barum'ów montowanych fabrycznie w Skodzie różnica wręcz kosmiczna).

Co do Kormoranów i Dębic pełna zgoda. no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Debica Passio 2, (11 pkt)

> Kormoran Impulser B2, (10 pkt)

> Kleber Dynaxer HP3, (6 pkt)

Ciekawe czy to sprawa mieszanki, czy bieżnika, czy jednego i drugiego ?? i dlaczego te firmy od wielu lat brną w taką technologię, która jak widać po testach nie jest bezpieczna dla użytkowników.

Tłumaczenia - bo to starsza technologia i kiedyś było ok do mnie nie przemawia, bo kiedyś było koła z drewna, a potem je obito metalowa obręczą i jakoś ta technologia, zapewne najtańsza jakoś dzisiaj nie jest powszechna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się podpisuję pod tym, że na Kleberach Dynaxer HP2 jeździło mi się bardzo dobrze zarówno na mokrym i na suchym, do tego stopnia, że do następnego auta kupiłem kolejny komplet tego modelu (w innym rozmiarze) i nadal jestem bardzo zadowolony. Przyznam się, że zastanawiałem się nad przesiadką na HP3, ale we wszystkich po kolei testach (nawet tych przekupionych w ADAC) wypadają bardzo słabo blush.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co więcej używałem przez kilka lat poprzedniego modelu HP2 i faktycznie przyczepność na mokrym była

> całkiem niezła (w porównaniu do Barum'ów montowanych fabrycznie w Skodzie różnica wręcz

> kosmiczna).

Dokładnie, też jeżdżę na HP2 i nie wiem skąd tak niska ocena tej opony. Jeździłem na wielu gorszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Riken Maystrom2 B2.

To samo co kormoran Gamma B2.

Kormoran i riken made in serbia.

Te same bieżniki, ta sama opona tylko inne napisy.

Co do testów.

Nareszcie ktoś docenił mocno Hankook'a ok.gif

Ps.

Od wielu klientów słyszałem że hp2 dużo lepsze od hp3 spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe czy to sprawa mieszanki, czy bieżnika, czy jednego i drugiego ?? i dlaczego te firmy od

> wielu lat brną w taką technologię, która jak widać po testach nie jest bezpieczna dla

> użytkowników.

> Tłumaczenia - bo to starsza technologia i kiedyś było ok do mnie nie przemawia, bo kiedyś było koła

> z drewna, a potem je obito metalowa obręczą i jakoś ta technologia, zapewne najtańsza jakoś

> dzisiaj nie jest powszechna.

Pierwsza sprawa, to skład mieszanki. Taniej to można tylko z mniejszą ilością krzemionki i kauczuku. Druga sprawa, to tańszy kord opony, brak opasania "zero", opona inaczej pracuje przy większych prędkościach. Trzecia sprawa, to polityka producentów. Dębica, czy Kormoran musi zrobić budżetową oponę, o gorszej przyczepności, żeby trafić do mniej zamożnych i tym samym zachęcić do wydania większych pieniędzy na Goodyear, czy Michelin, pokazując w testach, że można mieć lepszą przyczepność.I tak wszystko zostanie w rodzinie, czysty marketing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To mnie nieco zaskoczyło. Akurat przy tym modelu producent podkreśla, że zachowanie na mokrej

> nawierzchni było dla niego priorytetem.

> Co więcej używałem przez kilka lat poprzedniego modelu HP2 i faktycznie przyczepność na mokrym była

> całkiem niezła (w porównaniu do Barum'ów montowanych fabrycznie w Skodzie różnica wręcz

> kosmiczna).

> Co do Kormoranów i Dębic pełna zgoda.

Też miałem kiedyś HP2 i złego słowa nie powiem. Warte każdej wydanej złotówki.Wcześniej miałem w tym samym aucie jakieś oponki Barum i one były tragiczne na mokrym asfalcie. Jedne i drugie były nowe. Zmiana opon wynikła z rozprucia jednej Barumki po zwiedzaniu wyboistego pobocza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To mnie nieco zaskoczyło. Akurat przy tym modelu producent podkreśla, że zachowanie na mokrej

> nawierzchni było dla niego priorytetem.

> Co więcej używałem przez kilka lat poprzedniego modelu HP2 i faktycznie przyczepność na mokrym była

> całkiem niezła (w porównaniu do Barum'ów montowanych fabrycznie w Skodzie różnica wręcz

> kosmiczna).

> Co do Kormoranów i Dębic pełna zgoda.

mam bardzo podobne odczucia. Miałem kiedyś HP2 w fabii i były całkiem niezłe, dobrze się na nich jeździło. Teraz mam HP3 205/55R16 i jestem z nich naprawdę zadowolony. Przyczepność jest naprawdę niezła. Zastąpiły stare micheliny i są były od nich o wiele bardziej przyczepne. Dziwne te testy, ADAC też po nich jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zasłynęli modelem Dębica "śmierć na mokrym" Vivo czyli życie

Znam goscia co na Pasio jezdzi nawet zima smile.gif . Te opony chyba gorsze byly i sa od Kumho ktore dawali do matizow bo jak Kumho w matizie kiedys wymienilem na Yokohame to tez niebo a ziemia smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za to niemal wieczne. 100kkm to dla nich ledwie rozgrzewka. Dla jeżdżących niewiele to opony na

> całe życie.

Ojjj tak, Dębica Vivo.. miałem je fabryczne w Seicento jako 3 właściciel i bieżnik jak nówki.

Przy każdym ruszaniu koła buksowały - czułem się jakbym miał pod maską z 50 koników więcej grinser006.gif

A na mokrym to już w ogóle śmierć w oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od dobrych kilku lat kupuje opony FALKEN.Bardzo dobre opony.W USA to jest bardzo popularna marka.Sa

> tańsze od europejskich marek i są to opony dobrej jakości.MADE IN JAPAN.

rózne sa opoinie o tcyhc oponach, mam zimowe i jak na razie nie moge duzo poiwedzieć ale pewien garażowy mechanior twierdził ze to szajs i przepłaciłem bo jakosc jest jak nalewki lub chinczyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś na AK spotkałem opinię, że zużyty kondon jest lepszy od opon Dębica, w sensie wytrzymałości

> i przyczepności

Pamietam jak 15 lat temu ojciec mial Vivo w Cinquecento i rzeczywiscie na mokrym te opony to byla masakra.

Ale kilka lat temu mialem Debica Furio w Mondeo i bylo calkiem przyzowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mówisz o Frigo 2?

> Nie dziwne, że są dobre. To przecież Goodyear UG5 z inną metką

Noooo Frigo 2 są ok, kupiłem je świadomie jako użytkownik letnich Vivo - zupełnego niewypału.

Oddając auto w rozliczeniu sobie je zachowałem i jeszcze sprzedałem w niezłej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frigo 2 i inne zimowe Dębice to są dobra ale na srogi śnieg. Problem w tym że zimowa opona musi być bardziej uniwersalna niż letnia, bo zimą są zmienne warunki. A Frigo na mokrym czy roztopionym błocie pośniegowym są co najwyżej przeciętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wszystkie komentarze i się troche dziwię, niektórzy piszą: "MASAKRA", "NIE DA SIĘ NA TYM JEŹDZIĆ", "JAK PO LODZIE", "ZERO PRZYCZEPNOŚCI".

W swoim zyciu przejechałem juz około miliona km, róźnymi samochodami, na dziesiątkach różnych opon, nowych, używanych, starych, nowych, chińczykach i nie przypominam sobie żeby na jakichś nie dało się jeździć. No chyba że były łyse. Generalnie nie potrafię wskazać żadnych różnic między różnymi oponami, jedyne co zauważałem to głośność oraz nadmierne zużycie, ale właściwości trakcyjne są takie same przy normalnej jeździe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.