Skocz do zawartości

Już niedługo zacznie się badanie światełek


rostex

Rekomendowane odpowiedzi

Troszku glupota. Nie wiem co by sie musialo stac, zeby reflektor popsul sie w przeciagu roku po bagadniu technicznym. Musialby zmatoweic. Jakby sie popsul i przestal swiecic to szybciej drogowka wylapie. Zamiast poprawic jakosc SKP to wprowadzaja nowe kontrole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac jak ludzie maja poustawiane swiatla, to robilbym kontrole jak "trzezwe poranki"  i sprawdzac - moze wylapaliby "zenonowców" i tych "a ustawie sobie wyżej, żeby wiecej widziec"

i tych "nie wiem jak, ale se wymienię" i świecą po koronach drzew...

Popieram!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku glupota. Nie wiem co by sie musialo stac, zeby reflektor popsul sie w przeciagu roku po bagadniu technicznym. Musialby zmatoweic. Jakby sie popsul i przestal swiecic to szybciej drogowka wylapie. Zamiast poprawic jakosc SKP to wprowadzaja nowe kontrole.

Wystarczy włożyć żarówkę odwrotnie lub walnąć zenona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze niech badają, wielu nawet nie ma dobrze ustawionych świateł :(

Ciekaw jestem jak będą badać skuteczność reflektorów - sprawdzając liczbę luxów ?

W SKP to tylko ustawienie sprawdzają a szkoda, bo reflektory się zużywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilniki-do-metalu-rozne_1368.jpg

i wejdzie  :phi:

narzedzia nie sa potrzebne. Pare razy do roku zdarza mi sie wsiasc do ktorejs ze sluzbowek i stwierdzic ze jedno ze swiatel swieci w kosmos. Wyjmuje zarowke, montuje poprawnie i sytuacja sie normuje.

 

Najbardziej mnie dziwi ze ludzie jezdzacy autami i to sporo po nocy a po drugie "techniczni" - nie widza roznicy czy swiatlo swieci dobrze czy zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę sporo po nocach i to co widzę na drogach to masakra i to często w niestarych autach... Dają tak po oczach że szok... Ale będąc na przeglądzie ostatnio musiałem się upomnieć o ustawienie świateł po Panu się zapomniało... Z resztą pojechałem kilka miesięcy temu na przegląd na przypadkową stację diagnostyczną - bo po drodze było, drugim autem i skończyło się na sprawdzeniu nr. VIN .... nawet nie wjechałem na kanał... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast poprawic jakosc SKP to wprowadzaja nowe kontrole.

 

 

Tymczasem – jak podkreślają przedstawiciele ITS – osiem lat temu zniesiono obowiązek certyfikowania urządzeń do regulacji świateł samochodowych. Efekt? Część z nich nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Eksperci są nawet dosadniejsi w ocenie: – Wiele z nich to tanie atrapy o wątpliwej jakości – dodają.

Kolejny problem to fakt, że warsztaty i stacje kontroli pojazdów nie są zobowiązane przepisami do sprawdzania jakości świateł. Dlatego przeglądy przechodzą także samochody, których reflektory nadają się już do wymiany. W badaniu przeprowadzonym przez ITS aż 1/5 samochodów miała reflektory kwalifikujące się tylko do wymiany na nowe.

http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/its-problem-swiatlami-samochodow-stacje-badaja-jakosci/

 

Pan Targosiński z ITS pewnie robi biznes sprzedając te urządzenia do służb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleje i niedbaluchy drżyjcie, ITD testuje nowy sprzęt do badania skuteczności świecenia reflektorów.

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-zmatowione-swiatla-posypia-sie-mandaty-policja-ma-nowa-bron,nId,2145989

 

00051HVCY9FEPEV8-C116-F4.jpg

znaczy nie można tym autem dojechać do ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narzedzia nie sa potrzebne. Pare razy do roku zdarza mi sie wsiasc do ktorejs ze sluzbowek i stwierdzic ze jedno ze swiatel swieci w kosmos. Wyjmuje zarowke, montuje poprawnie i sytuacja sie normuje.

 

Najbardziej mnie dziwi ze ludzie jezdzacy autami i to sporo po nocy a po drugie "techniczni" - nie widza roznicy czy swiatlo swieci dobrze czy zle.

Oddawałem kiedyś Renault Master do wypożyczalni i mówię, że musiałem w trasie kupić wycieraczki (oddali) i że lewe światło (uwaga - to inny świat) świeci wyraźnie wyżej... Na co serwis odpowiada, że tak ma być...  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozna zarowke odwrotnie wlozyc?

 

Jak mozna zarowke odwrotnie wlozyc?

powiem wiecej, miałem auto 

 

Jak mozna zarowke odwrotnie wlozyc?

powiem wiecej, kupilem kiedys auto, defakto bardzo uszanowane, ale zarówka byla zle włożona a ze nie trzymala sie kupy byla podklejona na jakis poxipol...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby drogowka powaznie podeszla do tematu oswietlenia pojazdow to nie bylyby potrzebne akcje ITD ...A tak mamy wolna amerykanke.sa znam kierowcow ktorzy zarowki montuja tylko na badanie diagnostyczne a potem zenon i swieceniw po oczach. Ostatnio w Dwaj kierowcy czy jak mu tam jest Tvn Turbo robili test poprawnie vs za wysoko ustawione swiatla.nie nylo szans na dostrzezenie przeszkody przy olsnieniu... Osobiscie az czasem chcialbym mec przelacznik "swiatla o15% w gore"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale rozumiem, że przed badaniem muszą umyć reflektory, aby wyniki były miarodajne.

Więc jestem za.

Oprócz tego, że mi umyją reflektory, to zawsze mogę zakwestionować takie badanie twierdząc, że badano reflektory niedokładnie umyte i nie pozowlono mi ich umyć specjalistycznym urządzeniem.

Plus niemiarodajne warunki pomiaru - wilgotność, mgła, zanieczyszczenie powietrza - duże pole do popisu dla prawników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale rozumiem, że przed badaniem muszą umyć reflektory, aby wyniki były miarodajne.

Więc jestem za.

Oprócz tego, że mi umyją reflektory, to zawsze mogę zakwestionować takie badanie twierdząc, że badano reflektory niedokładnie umyte i nie pozowlono mi ich umyć specjalistycznym urządzeniem.

Plus niemiarodajne warunki pomiaru - wilgotność, mgła, zanieczyszczenie powietrza - duże pole do popisu dla prawników

 

Jako jedyny komentarz moge uzyc tej ikonki  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jedyny komentarz moge uzyc tej ikonki  :facepalm:

 

wnioskuję, że nie zrozumiałeś ironicznego tonu mojej wypowiedzi

 

więc mówię wprost:

popieram inicjatywę sprawdzania technicznej sprawności oświetlenia pojazdów, wątpię w jej zasadność i skuteczność

 

sam w moim motocyklu przerobiłem oświetlenie (oryginalnie symetryczne) na prawidłowe i koryguję ustawienie przed wyjazdem z pasażerem i kuframi, bo wiem że wtedy tył wyraźnie siada i lampy mijania świecą  "za daleko" i oślepiają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleje i niedbaluchy drżyjcie, ITD testuje nowy sprzęt do badania skuteczności świecenia reflektorów.

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-zmatowione-swiatla-posypia-sie-mandaty-policja-ma-nowa-bron,nId,2145989

 

 

 

Za dzienne niech się wezmą, szczególnie te ledy kuchenne podszafkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleje i niedbaluchy drżyjcie, ITD testuje nowy sprzęt do badania skuteczności świecenia reflektorów.

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-zmatowione-swiatla-posypia-sie-mandaty-policja-ma-nowa-bron,nId,2145989

I bardzo dobrze.

Jestem ZA!!!

Podpisuję się dwoma rękami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobrze, bo rzeczywiście wiele aut ma albo źle ustawione światła, albo powsadzane chińskie ksenony do reflektorów halogenowych. Z drugiej zaś - sprzęt kosztuje, poza tym kolejne kontrole. Jak tak dalej pójdzie to cofniemy się do czasów stalinowskiego państwa totalitarnego, które kontrolowało obywateli na każdym kroku. Chyba nie na tym polega demokracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozna zarowke odwrotnie wlozyc?

 

Normalnie... Kupiłem Mastera, który "dziwnie" świecił. Ba... nawet upust na nowy reflektor wynegocjowałem. Po czym (już w domu) wsadzam łapę za reflektor i co stwierdzam... nie mogę wypiąć sprężynki - tak ciasno siedzi. W końcu się udało. Wyciągam żarówkę (właściwie sama wypada), przyglądam się jej i co widzę? Jakieś dziwne rysy na "wąsie" ustalającym położenie żarówki w reflektorze. Przekręcam ją o 180 stopni i bez problemu wkładam we właściwym położeniu, po czym już bez problemu zapinam sprężynkę. Naturalnie okazuje się, że reflektor świeci już normalnie (zamiast bezkształtnej plamy, na drzwiach garażu widzę piękne odcięcie snopa świateł. Z radości wkładam dwie nowe żarówki (H7 - więc wiadomo, że i tak by się zaraz spaliły) i ustawiam światła (właściwie to sprawdzam ustawienie - nie trzeba było ingerować) w OSKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleje i niedbaluchy drżyjcie, ITD testuje nowy sprzęt do badania skuteczności świecenia reflektorów.

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-zmatowione-swiatla-posypia-sie-mandaty-policja-ma-nowa-bron,nId,2145989

 

00051HVCY9FEPEV8-C116-F4.jpg

 

Wystarczy żarówkę źle wsadzić i już świeci po oczach.

Ja zawsze po wsadzeniu żarówki sprawdzam wiązkę i oślepianie i ostatnio dwa razy musiałem poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobrze, bo rzeczywiście wiele aut ma albo źle ustawione światła, albo powsadzane chińskie ksenony do reflektorów halogenowych. Z drugiej zaś - sprzęt kosztuje, poza tym kolejne kontrole. Jak tak dalej pójdzie to cofniemy się do czasów stalinowskiego państwa totalitarnego, które kontrolowało obywateli na każdym kroku. Chyba nie na tym polega demokracja?

 

Mylisz demokrację z praworządnością i państwem prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobrze, bo rzeczywiście wiele aut ma albo źle ustawione światła, albo powsadzane chińskie ksenony do reflektorów halogenowych. Z drugiej zaś - sprzęt kosztuje, poza tym kolejne kontrole. Jak tak dalej pójdzie to cofniemy się do czasów stalinowskiego państwa totalitarnego, które kontrolowało obywateli na każdym kroku. Chyba nie na tym polega demokracja?

nie rozumiem Ciebie, raz wątki zakładasz o tym, że oślepiają Ciebie na drodze, a za chwilę beczysz. Masz auto i odpowiadasz za jego stan techniczny, posiadanie obowiązkowej polisy OC więc nie dziw się, że ktoś może sprawdzić Tobie jego stan na drodze, którą się poruszasz. Pozytywne przejście przeglądu nie jest równoznaczne z tym, że w ciągu roku do terminu kolejnego badania stan techniczny bez zmian pozostanie. Kupa niedbaluchów jeździ albo "ślepa" na jedno światło albo wali nimi gdzie popadnie. Sporo tłumaczy się tym, że nie może samodzielnie żarówki wymienić czy jeszcze inne powody wymyśla. Sorry ale kkogo to obchodzi, auto ma być sprawne i odpowiadać przepisom, a to, że ktos nie umie, nie zna się albo nie ma kasy na warsztat to jego zmartwienie. Równie dobrze może auto zostawić pod domem i niech za donicę mu robi tak długo jak ma ochotę albo przywróci do pełnej sprawności. Gdyby wielu właścicieli brało sobie do serca stan techniczny samochodu, którym się porusza nikt by na takie pomysły nie wpadał. Swego czasu na forum był kuriozalny wątek jak ktoś chciał "pożyczyć" przednie boczne szyby, bo jechał na przegląd, a w swoim miał folią poklejone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tylko ja mam takie wrażenie, że w nowychautach  ksenony oślepiają na drodze ? w ostatnim czasie sporo nowych aut mnie po prostu oślepia (przynajmniej przez jakąś chwilę) i są to nowe modele aut... wzrok mi się pogorszył, czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem Ciebie, raz wątki zakładasz o tym, że oślepiają Ciebie na drodze, a za chwilę beczysz. Masz auto i odpowiadasz za jego stan techniczny, posiadanie obowiązkowej polisy OC więc nie dziw się, że ktoś może sprawdzić Tobie jego stan na drodze, którą się poruszasz. Pozytywne przejście przeglądu nie jest równoznaczne z tym, że w ciągu roku do terminu kolejnego badania stan techniczny bez zmian pozostanie. Kupa niedbaluchów jeździ albo "ślepa" na jedno światło albo wali nimi gdzie popadnie. Sporo tłumaczy się tym, że nie może samodzielnie żarówki wymienić czy jeszcze inne powody wymyśla. Sorry ale kkogo to obchodzi, auto ma być sprawne i odpowiadać przepisom, a to, że ktos nie umie, nie zna się albo nie ma kasy na warsztat to jego zmartwienie. Równie dobrze może auto zostawić pod domem i niech za donicę mu robi tak długo jak ma ochotę albo przywróci do pełnej sprawności. Gdyby wielu właścicieli brało sobie do serca stan techniczny samochodu, którym się porusza nikt by na takie pomysły nie wpadał. Swego czasu na forum był kuriozalny wątek jak ktoś chciał "pożyczyć" przednie boczne szyby, bo jechał na przegląd, a w swoim miał folią poklejone. 

 

Napisałem to, co mi się nasuwa po przeczytaniu newsa. Bo każdy kij ma 2 końce. Jak pokazuje praktyka często w imię poprawy bezpieczeństwa wyciąga się kasę od kierowców - choćby za gaśnice, którymi można co najwyżej zgasić papierosa.

Oczywiście walenie po oczach źle ustawionymi , lub nielegalnymi światłami jest niebezpieczne i denerwujące. Chciałbym jednak, aby po otrzymaniu odpowiedniego sprzętu Policja czy ITD wyłapywała tych, co mają nieprzepisowe światła a nie kontrolowała wszystkich jak leci , szukając dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie - to nie wrażenie to fakt- hiper mega super ultra nowoczesne systemy pozwlajace na jazdę na "długich" w normalnych warunkach drogowych w "teorii" nie oslepiających innych użytkowników dróg.

W rzeczywistosci świeci po gałach jak nie jeden przystanek z radomskieego zagłębia igiełek i perełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie - to nie wrażenie to fakt- hiper mega super ultra nowoczesne systemy pozwlajace na jazdę na "długich" w normalnych warunkach drogowych w "teorii" nie oslepiających innych użytkowników dróg.

W rzeczywistosci świeci po gałach jak nie jeden przystanek z radomskieego zagłębia igiełek i perełek.

W TV teraz leci reklama Opla Astry, który ma "nie oślepiające" LEDy. Ciekawe jak to wygląda w praktyce :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku glupota. Nie wiem co by sie musialo stac, zeby reflektor popsul sie w przeciagu roku po bagadniu technicznym. Musialby zmatoweic. Jakby sie popsul i przestal swiecic to szybciej drogowka wylapie. Zamiast poprawic jakosc SKP to wprowadzaja nowe kontrole.

Niekoniecznie w ciągu roku. W nowych samochodach masz przeglądy po 3 a potem 2 latach. Zapytaj jakiegokolwiek posiadacza takowego, czy w czasie miedzy przeglądami zlecał gdzieś kontrolę ustawienia świateł? Inna sprawa - ludzie kupują badziewiaste żarówki w supermarkecie i to wsadzają, a niektóre z tych żarówek są takiej jakości, że nigdy nie powinny być zamontowane w samochodzie (takie czasem są konkluzje z testów żarówek). Dodajmy jeszcze do tego "zenonowców" i lkierowców, którzy tygodniami jeżdżą z przepaloną żarówką, bo nie chce im się wymieniać. Byłbym daleki od krytykowania - pomysł IMHO dobry- za darmo ustawią światła, jeśli tylko to nie gra, albo zabiorą DR, gdy jest naprawdę źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych samochodach masz przeglądy po 3 a potem 2 latach. Zapytaj jakiegokolwiek posiadacza takowego, czy w czasie miedzy przeglądami zlecał gdzieś kontrolę ustawienia świateł?

 

 

A cóż to takiego mogło się stać ze stosunkowo nowym bolidem, że nagle zacznie "krzywo" świecić? Przy założeniu, że nie dotykamy żarówek... :hmm:  profilaktyczne sprawdzenie co 3 m-ce wystarczy? :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż to takiego mogło się stać ze stosunkowo nowym bolidem, że nagle zacznie "krzywo" świecić? Przy założeniu, że nie dotykamy żarówek... :hmm:  profilaktyczne sprawdzenie co 3 m-ce wystarczy? :phi:

wiele nie trzeba. wystarczy, że ktoś narożnikiem w coś przyładuje, przytrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.